Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

neděle 30. 4. 1911

Slavia vítězem Charity Cupu

30. dubna 1911 vyhrála Slavia finále Charity Cupu nad AFK Kolín 4:1. Tři branky vstřelil Košek, jednu Medek. Sestava: Pimmer – Krummer, Veselý – E. Benda, Jirkovský, Macoun – Široký, Medek, Košek, Holý, O. Bohata. Trenér J. W. Madden. Po prvním poločase Slavia prohrávala 0:1. „Slavia útočí, nebezpečí pro bránu Kolína šťastně odvráceno, hned však dostává Košek z pravé strany míč a vyrovnává. Z výpadu levé strany hostí je roh (třetí pro Kolín). Pak roh pro Slavii. Milda pěkně stáčí nad bránu a brzo potom pátý roh pro domácí brankářem vyražen. V 9. minutě krajně nebezpečná situace pro hosty šťastně zažehnána. Brankář kolínských opětovně skvěle zasahuje do hry. V 11. minutě 6. roh pro Slavii končí v rukou brankářových. Z ostrého útoku Kolína resultuje roh v 17. minutě (celkem čtvrtý), jenž odvrácen do pole. Začíná znovu déšť. V 19. minutě střílí Bohata z dálky krásnou bránu, jež však pro offside neuznána, ale ještě v téže minutě z centra Šírova Košek získává Slavii vedení. Sedmý roh pro domácí. Z kombinace Bohata-Košek nebezpečná rána těsně vedle tyče. Hosté, jichž útok jakoby chvílemi odpočíval a načerpával nových sil, krásně výpadem zaútočí, ale obrana míč vrací a Milda vysílá prudkou střelu na bránu soupeřovu. Ve 28. minutě kope Slavia osmý roh, jenž jde do zámezí. Košek, ač stále pečlivě střežen, přece nejčastěji střílí. Silný déšť činí půdu velmi kluzkou. Ve 31. minutě Košek proběhne a dobude třetí brány. Záloha a obrana Kolína ku podivu zachovává tempo a vytrvale se brání, nade všecky však vyniká výborný brankář, jenž i na nepříznivé půdě hraje skvěle. Ve 38. minutě Medek dává čtvrtý úspěch Slavie, která zcela ovládá situaci. Roh ve 42. minutě pro domácí, několik ran na branku hostí a konečně out. Brzo potom zápas ukončen, načež předseda Č. S. F. p. dr. S. Prachenský gratuluje vítěznému mužstvu a odevzdává mu pohár. Obecenstvo plně uspokojeno napínavým průběhem zápasu pomalu se rozchází,“ psaly o průběhu druhé půle tehdejší Národní listy.

středa 30. 4. 1924

Narodil se bývalý předseda Odboru přátel Ilja Prachař

30. dubna 1924 se narodil věrný příznivec červenobílých barev a předseda Odboru přátel Ilja Prachař. Ve funkci vystřídal svého hereckého kolegu a blízkého přítele Josefa Vinkláře a tento post zastával sedm let až do roku 1991, kdy se Odbor přátel sloučil s Fotbalovým oddílem. Svou hereckou kariéru zahájil ve Zlíně a v Ostravě, aby pak přes pražské Divadlo S.K.Neumanna zakotvil v roce 1959 na dlouhých 31 let v Divadle na Vinohradech. Skvělého filmového a divadelního herce si všichni pamatují zejména z role Trautenberka v Krkonošských pohádkách, ale samozřejmě hrál v desítkách dalších filmů, například v Kladivu na čarodějnice, v Modlitbě pro Kateřinu Horovitzovou nebo v Chalupářích. Je zakladatelem rodinné tradice fandění Slavii. Věrným příznivcem sešívaných barev je i jeho syn, také divadelní a filmový herec David Prachař, a jeho vnuk Jakub Prachař. Ilja Prachař zemřel ve Vinohradské nemocnici 10. srpna 2005. Pohřben je v rodinném hrobě na hřbitově v Praze-Kunraticích.

pátek 30. 4. 1937

Zemřel MUC. Karel Freja

30. dubna 1937 zemřel MUC. Karel Freja. První kapitán Slavie a také první střední slávistický útočník. Ve Slavii zavedl železnou disciplínu a pořádek. Údajně nikdy neměl žádný kapitán Slavie takovou kázeň v mužstvu jako měl Freja Po odchodu ze Slavie byl zvolen prvním předsedou fotbalového svazu. Po složení maturitní zkoušky na gymnáziu vystudoval medicínu na lékařské fakultě. Během první světové války působol jako lékař na různých frontách. Za účast ve válečných konfliktech obdržel spoustu řádů, válečných křížů, vyznamenání a medailí. Karel Freja se narodil 17. listopadu 1877. Kapitánskou pásku, dres, členské průkazky, fotografie a další artefakty, které patřily Karlu Frejovi, máme vystaveny v muzeu Slavie.

neděle 30. 4. 1972

Slavia na Spartě bez bodu

30. dubna 1972 se na Spartě hrálo ligové derby, ve kterém slávisté prohráli 1:2. Sestava: Stárek – I. Kopecký, Mareš, Luža, Smolík – Cipro, Z. Jurkanin, Gáborík – Veselý, Machurka, Klimeš, střídali Čičatka a Gruzovský. Návštěva byla 25 000 diváků. Branku Slavie vstřelil František Cipro (na fotografii), trenérem mužstva byl Antonín Rýgr.

neděle 30. 4. 2017

Slavia hraje poprvé opravdu doma

30. dubna 2017 si Slavia nadělila předčasný dárek ke 125. narozeninám. Hrála poprvé opravdu doma, když majitelé klubu převzali také stadion v Edenu. Po zápase 26. kola Slavie s Jabloncem (1:1) tak vypukly na stadionu velkolepé oslavy. Od té doby nastalo postupné zvelebování domácího slávistického stánku – rozrostl se Chodník slávy, tribuny byly pojmenovány po největších legendách a přímo na stadionu bylo vybudováno muzeum. Klubové i veřejné prostory dostaly slávistickou výzdobu včetně obřího světelného loga SK Slavia Praha na střeše Sinobo Stadium.