Nová sezóna na novém trávníku | SK Slavia Praha
Více

Nová sezóna na novém trávníku

<p> Nov&yacute; ročn&iacute;k Gambrinus ligy odstartuje Slavia v&nbsp;Edenu na nov&eacute;m tr&aacute;vn&iacute;ku.</p>

Výměna trávníku v Edenu probíhá právě v těchto dnech.

PRAHA/EDEN – Nový ročník Gambrinus ligy odstartuje Slavia v Edenu na novém trávníku. Ten prošel kompletní výměnou poprvé od doby, kdy byl stadion postaven. Čtyři roky provozu, dva ligové týmy, zápasy, tréninky, koncerty a nakonec všesokolský slet se na něm nevratně podepsaly. Jeho kompletní výměna tak probíhá právě v těchto dnech. Instalaci nového trévníku, její úskalí i péči o nový „koberec“ nám přiblížil Ing. Jaroslav Zítko, vedoucí manažer společnosti Agro Profi, která se o instalaci nové hrací plochy v Edenu stará.

Výměnou prošel pouze trávník, nebo jste prováděli práce i na jeho podloží?

„Základem je to, že se sundaly zhruba tři centimetry toho původního „koberce“. Nedoplňoval se prakticky žádný písek. Promíchala se kompletní vegetační vrstva, ve které trávník roste, to znamená nějakých patnáct centimetrů substrátu. Uvolní se tak horizont a podloží je provzdušněné.“

Liší se ten pokládaný trávník nějak výrazně od původního, který v Edenu byl?

„Trávníky pro fotbal jsou dnes velice podobné, alespoň ty kategorie, co jsou tady v Čechách. Je to všechno prakticky stejné. Jiný typ zkoušeli například v Mladé Boleslavi, ale neosvědčilo se to. Stále se tedy používá to samé – padesát procent lipnice luční a padesát procent jílek vytrvalý. Rozdíl je v tom, že teď v Edenu pokládáme český trávník, předtím tu byl trávník německý. Samozřejmě, že za tu dobu, co tu trávník byl, což jsou čtyři roky, už v něm bylo hodně plevelné trávy, lipnice roční. To byly ty světlejší fleky, které na první pohled hodně vyskakovaly. Ty samozřejmě v novém koberci nejsou. I esteticky je tedy vidět rozdíl.

Kompletní rekonstrukce trávníku tedy probíhá poprvé?

(Mgr. Jiří Trepeš, organizačně-provozní ředitel SK Slavia Praha): „Kompletní rekonstrukce probíhá opravdu od pokládky, která předcházela zápasu s Oxfordem, úplně poprvé. Do té doby se jen záplatovalo to, co bylo nevratně poškozeno například po koncertech. Ať už to byla stage nebo třeba boční věže. Další záplaty se dávaly do brankovišť před zápasy Ligy mistrů a před reprezentačním utkáním se Skotskem.“

Jak dlouho trvá celý proces výměny trávníku?

„V sobotu (14. července) se začalo, odstranil se původní trávník, promíchalo se podloží, ještě jsme uvolňovali speciálním strojem celý profil hřiště. Dvakrát se kompletně promíchal substrát. V neděli probíhaly přípravné práce na samotnou pokládku, hřiště se srovnalo. Samotná pokládka bude probíhat v pondělí, v úterý a ve středu. To znamená, když nepočítáme úklid, že kompletní pokládka zabere pět dní.“

Jak docílíte vyrovnání hrací plochy?

„Rovnání hřiště probíhá za pomoci stroje, kterému se říká laserový grejdr a tahá se za traktorem. Každé hřiště se musí vyspádovat. Když se postavíte přímo k trávníku, tak vidíte, že prostředek je nejvyšší a u pomezních lajn je hřiště nejníže. Rozdíl mezi středem hřiště a prostorem u lajn je zhruba 45 centimetrů, hřiště v Edenu se spáduje zhruba na 1,5% sklonu. Dělá se to hlavně z důvodu odtoku vody. Ten stroj si hlídá vlastně téměř všechno sám. Vytvoří se nové kupy, které stroj rozhrnuje a právě laser mu hlídá, aby byl sklon všude stejný. Samozřejmě mimo brankoviště, ty se zahlazují prakticky do roviny.“

Vyžaduje nový trávník nějakou speciální údržbu oproti „starému“ koberci?

„Budeme se starat o to, aby byl trávník co nejlepší. Rozhodně mu pomůže to, že tu nebude hrát Bohemka, trávník by měl vypadat lépe, protože alespoň z té fotbalové stránky bude mít poloviční zátěž, než měl doteď. Údržbu má samozřejmě speciální, není to obyčejný zahradní trávník. Vyžaduje speciální stroje, musí se pravidelně hnojit. My teď vymýšlíme další věci, které s ním budeme dělat. Budou se na něj stříkat mořské řasy, biostimulanty na podporu kořenů, speciální přípravky, aby se posílily kořeny a trávník nerostl tolik na povrch. Budeme se snažit o to, aby měl ten trávník ještě lepší péči než doteď.“

Celý rozhovor si budete moci přečíst v jednom ze zápasových magazínů Poločas, který vychází při domácích zápasech Slavie.

Aktuálně

Staň se hráčem Slavie. Hledáme posily to týmu Walking football

25. 4. 2024
Fotbalový věk je jen číslo. Hvězdou v sešívaném se totiž můžete stát, i když vám je více než padesát. Chcete si splnit sen a vstřelit gól za Slavii?

POSTUP! Slavisté U19 přehráli v Lisabonu Sporting CP

24. 4. 2024
Svěřenci Milana Titěry porazili ve čtvrtfinále domácí Sporting CP 1:0 gólem Dominika Pecha ze 14. minuty a postupují mezi nejlepší čtyřku.

Fanzóna před derby žen: guláš, skákací hrad, autogramiáda

24. 4. 2024
Svátek fotbalu, derby žen se Spartou, se hraje v sobotu 27. dubna od 15 hodin ve Fortuna Areně. Fanzóna začíná od 13 hodin, brány stadionu se fanouškům otevřou o hodinu později.

Další články