Slavia se připojila do programu Regionálních fotbalových akademií | SK Slavia Praha
Více

Slavia se připojila do programu Regionálních fotbalových akademií

PRAHA/STRAHOV – Mládežnická akademie sešívaných se připojila k projektu Regionálních fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky. Dosud byly součástí projektu akademie v osmi krajích. Spolu se Slavií se do projektu zapojila také Sparta.
Vzájemnou spolupráci oznámili na společné tiskové konferenci zástupci FAČR, Slavie a Sparty. Za Slavii prezentoval projekt manažer mládežnické akademie Jiří Plíšek, za Fotbalovou akademii sportovně-technický ředitel FAČR Michal Prokeš, Spartu zastupoval ředitel úseku mládeže Jaroslav Hřebík.

Jiří Plíšek: Slavia má povinnost postavit se do role lídra

Co pro Slavii znamená zapojení do projektu akademií?
„Dostáváme se do situace, která tu hrozně dlouho nebyla. Všichni jsme připraveni táhnout za jeden provaz, pomáhat si a obohacovat se. Vnímat to, že v celém procesu je nejdůležitější hráč jako produkt a jako jednotlivec, kterého je naším úkolem vychovat a dostat na úroveň reprezentací nejen jako účastníka, ale jako hráče, který se bude prosazovat na mezinárodní úrovni. Budou to hráči, o které bude zájem i v zahraničí.“

Jako velký klub byste si mohli „hrát na svém písečku“. Co pro Slavii znamená být tahounem vývoje?

„Já od začátku říkám, že Slavia musí mít povinnost a odpovědnost za to, aby se postavila do role lídra, to znamená někoho, kdo bude určovat směr, kam by se měl český fotbal vyvíjet. Všichni víme, co nám chybí, všichni teskníme nad úrovní a nad tím, že nám chybí hráči. My sami si ve Slavii říkáme, že pro nás není měřítko Česká republika ale Evropa. K Evropě chceme všemi možnými prostředky a kroky směřovat. Pokud by to prostředí v Česku nevnímalo stejně, tak bychom asi zůstali osamoceni, ale určitě by nás to neodradilo a šli bychom jako klub touto cestou. Je ale patrné, že Slavia není jediný subjekt, který chce takto uvažovat a přemýšlet. Proto je potřeba se spojit a napnout síly a udělat to nejen pro dobro nás jako Slavie, ale také pro dobro celého českého fotbalu.“

Došlo velkým klubům, že manko českého fotbalu je tak velké, že je třeba spojit síly a postupovat jednotně?

„Já se pořád obávám toho, že ještě nejsme v situaci, že by to došlo společnosti jako celku. Ono to dochází jednotlivcům, kteří jsou naopak dost často kritizováni a vůbec nikdo je neposlouchá. Ti jednotlivci mají ale naopak určité vize, vidí do budoucna, naštěstí se začínají dostávat na pozice, kde můžou český fotbal ovlivnit. Jsou to lidé, kteří si uvědomují, že jen v týmu se dá prosadit velká věc, tak jsou ochotní se spojit, obohacovat, být k sobě otevření a transparentní. Jsme v situaci, že se nám daří ty lidi dávat dohromady.“

Jak bude spolupráce fungovat?

„Je to vše v rámci organizace FAČR. My se už dneska účastníme seminářů a teambuildingů, které svaz pořádá. Jsme dohodnuti, že i my se zapojíme do přednášek a prezentací a do toho samozřejmě patří nejen myšlenky, ale i personální aktivita, ať to jsou trenéři, ale i hráči, kteří se mohou účastnit akcí. V tom určitě chceme být nápomocni.“

Je možné mít částečně stejné herní principy, aby se to pak sešlo v reprezentacích?

„Myslím si, že to není otázka toho, jakým systémem a v jakém rozestavení kdo hraje. Jde skutečně o princip pojetí hry, jak by hráč měl vypadat a jakého hráče chceme vytvořit. Pokud všichni pochopíme, jak to má být, tak pak bude hrozně snadné všechny hráče, kteří budou mít tuhle kvalitu a budou vnímat principy jako takové, zasadit do systému, který reprezentační trenér zvolí jako nejlepší a nejperspektivnější pro úspěch.“

Mluvil jste o tom, že si budete předávat zkušenosti mezi kluby. Bylo zde už něco, co jste si vyměnili se Spartou?

„Já bych to nechtěl vztahovat jen na úroveň Sparty a Slavie, já bych mluvil o tom, že tu máme třetího partnera, kterým je FAČR. Projekt akademií, který je rozběhlý, vytváří prostředí pro to, abychom se navzájem obohacovali. I pan Hřebík říkal, že se na nás koukají, snaží se dělat některé věci podle toho, jak je Slavia nastavuje. Jedna věc je metodika, druhá věc je organizace a personální složení. Budeme si moci koukat veřejně „přes plot“ a mít možnost se obohatit, to je jedině dobře. Ješitnost tu není na místě.“

Další informace k projektu Regionálních fotbalových akademií (RFA) najdete v článku na webu FAČR.

Aktuálně

U17 porazila Spartu a upevnila si vedení v lize

17. 4. 2024
Mladší dorostenci si po skvělém prvním poločase vybudovali dvoubrankový náskok. O oba góly se postaral Lucas Németh. Ve druhém dějství si sešívaní vedení pohlídali, získali důležité vítězství a pokračují v čele dorostenecké ligy.

U19 podlehla v derby Spartě 0:2

17. 4. 2024
Slávisté hráli přes šedesát minut v deseti. Dorostenci i tak srdnatě bojovali a tlačili svého soupeře. Sparta potvrdila vítězství druhým gólem po přestávce. Mládežníci U19 tak podlehli v derby 0:2.

Jana Sirotníka čeká reoperace zápěstí

17. 4. 2024
Brankář Jan Sirotník utrpěl při tréninku zlomeninu v zápěstí. Dvaadvacetiletého gólmana tak čeká operace a vynucená přestávka.

Další články