Spolupráce se ZŠ Eden je pro Slavii důležitá, říká Petr Karoch | SK Slavia Praha
Více

Spolupráce se ZŠ Eden je pro Slavii důležitá, říká Petr Karoch

Slavia spolupracuje se ZŠ Eden především v kategorii žáků, sportovní třídy se tedy týkají šestého až devátého ročníku základní školy. „Nesporná výhoda ZŠ Eden je její výhodná poloha," říká o skvělém partnerovi ve výchově talentů šéftrenér žákovské kategorie Petr Karoch.
Jak je nastavená spolupráce se ZŠ Eden?
„Před dvěma lety začala Slavia pod vedením Jiřího Plíška budovat akademii. Ta je trošku odlišná od akademií regionálních v tom smyslu, že chceme kvalitně pracovat s mládeží od šesti až do jednadvaceti let. Co se týče sportovních tříd a využití spolupráce se ZŠ Eden, považujeme ji za velmi důležitou v kategorii žákovské, spadají tam dva ročníky mladších žáků U12 a U13 a dva ročníky starších žáků U14 a U15, převedeno do školní mluvy to je šestá a sedmá třída u mladších žáků, u starších pak osmá a devátá. Částečně máme některé kluky v pátých třídách. Spojení je důležité vzhledem k tomu, jaké máme požadavky na objem a intenzitu tréninkové činnosti v těchto kategoriích. Tréninková činnost narůstá v podstatě dvojnásobně oproti tomu, co bylo v kategorii přípravek. Proto jsme dlouho přemýšleli, jak to celé zorganizovat a jak to uchopit.“

Fungovaly zde sportovní třídy i dříve?
„ZŠ Eden a sportovní třídy začínaly už v roce 1986, to znamená za minulého politického režimu, to tu byla sportovní střediska a sportovní centra mládeže, kde se vyžadovalo mít žáky v základní škole. V té době tady bývala drtivá většina hráčů ze všech ročníků, kterých se to týkalo. Po revoluci byla tato nařízení zrušena, každý klub se staral o své hráče sám. Se školou jsme nadále spolupracovali, nicméně s nabídkou dalších možností studia, ať to byla víceletá gymnázia, školy v cizích jazycích nebo soukromé školy, se účast našich hráčů ve třídách sportovní školy snižovala. Důkazem toho je současná devátá třída, tedy ročník 2003, kde máme pouze devět hráčů našeho týmu. Před dvěma lety se to nastartovalo, přesvědčovali jsme hráče a rodiče, v tuto chvíli jsou třídy naplněné většinou hráčů. Procento bychom ještě rádi zvýšili, ale vše půjde postupně.“

Jak se dařilo přesvědčování rodičů?
„Rodiče řeší budoucnost svého syna. Drtivá většina rodičů má na zřeteli jak aktivity sportovní, tak vzdělání. Nechtějí nic opomenout. My jim nabízím klasickou základní školu, kde dostanou klasické vzdělání. Musíme po nich chtít rozhodnutí, jestli jejich syn bude studijní typ a zvládne třeba osmileté gymnázium, nebo jestli mu bude vyhovovat vzdělávání na klasické základní škole. My nejsme schopni pro kluky z jiných škol zorganizovat trénink v takovém rozsahu, objemu a intenzitě, jako je ve spojení se ZŠ Eden. Proto se na tom pracuje od září roku přecházejícího, to je od doby, kdy jsou kluci v páté třídě. Snažíme se vysvětlit výhody organizace sportovní a vzdělávací činnosti kluků.“

Mluvil jste o větším rozsahu tréninku. Kolika hodin se to týká?
„Kluci z přípravky mají trénink třikrát týdně po hodině a půl. Když to vezeme jednoduše, tak je to dohromady 4,5 hodiny tréninku týdně. Zatímco kluci na ZŠ Eden v kategorii žáků mají tyto tréninky čtyři, k tomu mají hodinové tréninky gymnastiky, hodinové tréninky atletiky, poté školní hodinu techniky, tj. coerver. Další dvě hodiny tělesné výchovy, která plní všestrannost a oficiální osnovy, které předepisuje ministerstvo školství. K tomu chodí na plavání, ten nárůst ze 4,5 hodin je na více jak deset hodin tréninku týdně, což je kvalitativně obrovský skok. Pokud sem kluci nechodí, tak s nimi nejsme toto schopni zvládnout. Pokud máme kluky kvalitně připravovat, aby byli konkurenceschopní v dorosteneckém, a hlavně dospělém věku s nejlepšími hráči, tak je to nutnost, bez toho se to neobejde.“

Jak je pro Slavii spolupráce důležitá?
„S projektem ZŠ Eden pracujeme dva roky. Samozřejmě víme, že to je vše ve vývoji. Pravidelně to vše vyhodnocujeme, budeme se snažit z toho vychytat věci, které nejsou úplně ideální. Myslím si, že kluci jsou velkou část dne spolu, pro hráče je to dost náročné. Průběžně celý projekt ladíme k dokonalosti, pro výchovu velkých hráčů je spolupráce se ZŠ Eden velmi důležitá.“

Jak se ke spolupráci klubu a ZŠ Eden staví samotná škola?
„Nesporná výhoda ZŠ Eden je její výhodná poloha. Navíc se školou spolupracujeme dlouho, jsou tam dopředu vybíráni učitelé, kteří mají smysl pro práci se sportovci. Žáci jsou trošku jiní než „běžní“, mají jiný temperament, jiné myšlení, možná i jiný žebříček hodnot. Učitelé jsou na to zvyklí, dokáží skloubit požadavek na vzdělání se sportem a zatížením, kdy jsou žáci často unavení. Dokáží s nimi pracovat tak, aby studium zvládli. Myslím si, že ZŠ Eden spolupracuje dlouho a dobře, navíc spolupracuje nejen na úrovni fotbalu, ale ve třídách jsou i hokejisté a také další mladí sportovci včetně děvčat, například hrají házenou nebo florbal. Je tam dobrý zvyk učitelů pracovat se sportovně aktivním jedinci.“

Chodí fotbalisté Slavie společně do jedné třídy?
„Třídy mají maximálně třicet žáků. V osmé a deváté třídě bývají často úplně naplněné, protože bývá větší poptávka rodičů po ZŠ Eden. Třídy jsou koncipované tak, aby fotbalisté byli v jedné třídě, hokejisté jsou pak v další třídě, někdy je to ale nakombinované, je to rozdílné ročník od ročníku. Je velká snaha, aby s nimi byla ve třídě i děvčata.“

Jak je řešena návaznost tréninků na výuku?
„Celý tréninkově-vzdělávací proces je koncipován tak, aby tam mnoho prostojů neměli. Dva dny v týdnu mají ráno atletiku nebo gymnastiku, následně jsou tělesné výchovy proložené vzdělávacím procesem. Po skončení výuky na to plynule navazují tréninky, kluci po skončení školy odtrénují a ve čtyři nebo v pět odtud odchází a mají za sebou jak školu, tak trénink. Mohou se tak věnovat dalším aktivitám, mají pak čas pro sebe. Trochu jinak to mají kluci v páté třídě, ti ještě končí dříve. Máme v klubu zaměstnaného člověka, který se ve volné chvíli s žáky učí nebo pro ně vymýšlí další aktivity. Kluci jsou ale pod stálým dohledem. To, že je škola prakticky zakousnutá do fotbalového areálu Slavie, přináší výhodu v rychlosti přesunů mezi školou, šatnami a hřištěm. Nemusejí nikam přes ulice a přes velké vzdálenosti. Nehrozí, že by se tam něco stalo.“

Mají hráči Slavie na ZŠ Eden zajištěnou speciální výživu?
„Slavia byla v lednu zařazena do projektu regionálních fotbalových akademií FAČR, které jsou tedy jen pro osmou a devátou třídu. Je tam ale kladen velký důraz na zkvalitnění stravy včetně jeho objemu. Stejné požadavky klade FAČR i na nás. Snažíme se tak hráčům přes ZŠ Eden stravování vhodně doplnit a vylepšit. Pokud mají ranní tréninky, dostávají svačiny. Během oběda mají na výběr dvě jídla, jedno normální a druhé zdravější. To, co je během odpoledne a včera, už je na rodičích.“

Kolik hráčů z ročníku chodí do ZŠ Eden?
„Samozřejmě bychom chtěli, aby to bylo 100%. To by bylo krásné. Samozřejmě jsou tu ale kluci, kteří jsou mimopražští a na naše tréninky dojíždí, pak jsou tu kluci, kteří jsou studijní typy a jsou na víceletých gymnáziích nebo na jazykových školách. Vychází to tak, že zhruba z dvacetičlenného kádru tu máme většinou mezi patnácti až sedmnácti hráčů. S tímto počtem jsme spokojeni.“ 

Aktuálně

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Závěr základní části, v sobotu proti Pardubicím v Horních Měcholupech

27. 3. 2024
Slávistky jedou v letošní sezoně spanilou jízdu, v základní části ani jednou neprohrály a tabulky vedou s pětibodovým náskokem. V sobotu 30. března se od 14:00 postaví na domácí půdě v Horních Měcholupech Pardubicím.

Repre přehled: debuty, Zimův gól a Oscarův postup

27. 3. 2024
První reprezentační přestávka roku 2024 je u konce. Pojďme se podívat, jak si vedli slávisté v národních týmech.

Další články