Loučíme se s Evropou | SK Slavia Praha

Loučíme se s Evropou

V odvetě prvního kola Poháru UEFA proti Servette Ženeva jsme neuspěli a vypadli jsme tak z pohárové Evropy. Trenér Pešice zařadil do základní sestavy tři útočníky, přesto jsme se brankově prosadili až v závěru zápasu, kdy vyrovnával Petrouš. Po Orumově brance se slávisté dlouho nemohli dostat do tempa, kýžený tlak přišel až ve druhé půli, kdy jsme hráli téměř dvacet minut s výhodou jednoho muže v poli. Švýcaři si naše ofezivní výpady pohlídali, a tak do dalších evropských duelů postupují oni.

Slavia působila v prvních minutách nervózně a nedařilo se jí dostat soupeře pod tlak. Servette hrál o poznání klidněji a hrozil z rychlých brejků. Už v 5. hlavičkoval Mieville po rohu Orumy do tyče. Hned druhá šance skončila gólem: ve 13. nahrával Obradovič z levé strany, k míči se na hranici vápna dostal Oruma a nekompromisní ranou z první otevřel skóre: 0:1. Slávisty inkasovaný gól otřásl a až do konce poločasu se jim nedařilo dostat do tempa. Soupeře sice zmáčkli, v jejich herním projevu však bylo mnoho nepřesností. I tak jsme mohli vyrovnat: v 16. Zelenka posunul na hranici vápna na Tomáše Doška, který se řítil sám na branku. Dlouho však váhal se střelou a proti Pedatovi neuspěl. V 19. hlavičkoval Zelenka těsně vedle, ve 28. Kuchař zahrál perfektně standardní situaci zprava, na míč však nikdo nedoskočil. Postupem času se nás zmocňovala stále větší nervozita a hráči Servette, zejména Conceicao s Orumou a Comisettim, podnikali nebezpečné výpady do naší otevřené obrany. Těsně před půlí jsme se mohli přesto radovat: Dostálek přiťukl ve vápně Zelenkovi, jehož slabou střelu ale brankář hostí snadno zlikvidoval.

Od prvních minut druhého poločasu se hrálo na polovině hostí. Naši hráči obléhali Pedatovu branku a vytvořili si několik slibných příležitostí - Dostálek hlavičkoval "koníčkem" těsně nad a Gedeon překopl ve skluzu branku. Činil se ale i Servette - v 52. pálil do boční sítě Bah. O tři minuty později Gedeon na pravé straně neuhlídal Orumu, ženevský rychlík okamžitě poslal míč do vápna, kde měl Václavík s Conceicaoem velké problémy. Další velká příležitost Servette přišla v 64., kdy Kozel netrefil při obranném zákroku míč a Conceciaovu střelu musel z brankové čáry vykopávat jeden z našich obránců. Pak už se ale hrálo jen na jednu bránu, po vyloučení Claitona za dvě žluté kartu Ženeva téměř nepřekročila polovinu. Gól nám však dlouho nebyl souzen - v 65. trefil Zelenka tyč, v 69. střelu stejného hráče srazili obránci soupeře na roh. Vytrvalý tlak Slavie proměnil v branku až v 89. Petrouš, který bombou z úhlu rozvlnil síť. Na další góly bylo bohužel pozdě, skóre se už nezměnilo.

Jak to viděl náš trenér
"Šli jsme do zápasu s tím, že musíme hodně útočit a co nejdřív srovnat manko z minulého zápasu. Taktika nám vydržela třináct minut, do gólu soupeře... A utkání se vyvíjelo jinak. Soupeř se zatáhl a bylo to velmi těžké. I tak jsme si vypracovali šance, ale nepodařilo se nám v prvním poločase srovnat skóre, abychom tak vykřesali naději. Ve druhé půli jsme se snažili útočit, ale snaha nestačí. Bylo tam málo fotbalového umu, chyběly narážečky, kombinace ze stran. Po vyloučení záložníka Servette jsme měli i tutovky, ale podařilo se nám pouze srovnat," hodnotil utkání Josef Pešice, který nebyl spokojen zejména s prvním poločasem: "Jsem přesvědčen, že jsme pro postup mohli udělat víc. Mrzí mě, že hlavně ze začátku jsme nevyvinuli soustavnější tlak. Některé momenty posledních zápasů ukazují, že by mužstvo mohlo v rozhodujících okamžicích víc zabrat." Slávistický lodivod doufá v současné nepříznivé situaci v brzký obrat: "Jeden dobrý výsledek nám to pomůže zlomit. Tak, jak jsme se dostali do útlumu, se můžeme vrátit na čelo tabulky. Musíme bojovat a soustředit se na ligu."

Jak to viděl trenér hostů
"V prvním poločase jsme si vedení 1:0 zasloužili. Ve druhé půli to bylo mnohem horší. Slavia má velký ofenzivní potenciál, dnes neměla štěstí," řekl k zápasu trenér Lucien Favre. "Přeji slávistům úspěchy v lize. Vím, že trenéru Pešicemu chyběli v posledních duelech klíčoví hráči, myslím, že až Slavia překoná krizi, bude v ofenzivě opět velmi nebezpečná," komentoval Favre nešťastnou koncovku slávistů v posledních zápasech.