Švancara remízu netrefil | SK Slavia Praha

Švancara remízu netrefil

V úvodním zápase prvního kola Poháru UEFA jsme si po nepřesvědčivém výkonu odvezli ze Ženevy porážku 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil Oruma, kterého nedokázala naše obrana v rozhodujícím okamžiku pokrýt. I když jsme hráli posledních 25 minut s převahou jednoho muže v poli, nepodařilo se nám alespoň vyrovnat.

Aktivněji vstoupil do zápasu Servette, Slavia se první půlhodinu jenom bránila. Už ve 3. se dostal po rohu do šance Comisetti, jeho střelu z malého vápna stačila naše obrana zblokovat, a tak Václavík míč bez problémů kryl. V 8. Comisetti nahrál do uličky Freiovi, slávistická defenzíva však opět zapracovala spolehlivě. O deset minut později se Oruma prodral středem hřiště a poslal dopředu znovu Freie, jehož slabá střela naštěstí minula branku. Slavia se dopředu příliš nedostávala, vázla kombinace a chyběl rychlý přechod do útoku. Přesto jsme mohli vést. Dvě příležitosti měl Gedeon, ve 27. střílel z dálky těsně vedle a ve 35. srazili švýcarští obránci jeho střelu z vápna za brankovou čáru. Tutovku spálil Šuškavčevič – po přímém kopu nastřelil Pedata, který následnou dorážku vytáhl zázračně nad břevo. To bylo z naší strany v první půli vše, hráči soupeře obléhali až do přestávky naši branku. Podržel nás vynikající Václavík – zneškodnil jedovky Orumy a Lonfata.

Do druhé půle jsme vstoupili odvážněji a začal se hrát vyrovnanější fotbal, převážně však ve středu pole. Nebezpečnější byl postupem času Servette. Otevřít skóre mohl v 52. Fournier – z přímého kopu přesně vystřelil k tyči a Václavík s vypětím všech sil vyrazil. V 57. se ve vápně uvolnil Oruma, pálil ale pouze do boční sítě. Zdálky střílel nad v 69. střídající Sanou. Slávisté nebrali varování vážně a tak přišel trest – agilní Oruma se po perfektním Lonfatově pasu ocitl zcela sám před Václavíkem a nedal mu šanci – 1:0. Servette si ihned po gólu zkomplikoval situaci – po faulu ve středu pole dostal „nahrávač“ Lonfat druhou žlutou kartu a nechal se zbytečně vyloučit. Slavia se snažila početní převahy využít a tlačila se dopředu. Ofenzívu posílili střídající Sedláček se Švancarou, výsledkem byla šance exbrněnského útočníka v 83. – po přiťuknutí Tomáše Doška se ocitl sám před švýcarským brankářem, pálil ale vedle. Závěrečný nápor bohužel vyrovnání nepřinesl a tak si do pražské odvety odnášíme jednogólové manko.

Jak to viděli naši hráči
Záložník Richard Dostálek nehledal výmluvy: „Byli jsme zbabělí, prvních třicet minut to byla hrůza. Ve druhém poločase tam byly náznaky zlepšení, ke gólu to však nevedlo. Špatně jsme obsazovali soupeře, nehráli jsme takticky. Nepokryli jsme obránce, kteří vyjížděli dopředu, ve středu pole jsme nestíhali. Nemá cenu svalovat vinu jeden na druhého, dobře nehrál nikdo. Věřím, že se do příštího týdne dáme dohromady, s takovým soupeřem by byla hrozná škoda vypadnout. Netvrdím, že jsou špatní, ale postoupit se přes ně dá.“ Darko Šuškavčevič s naším kapitánem souhlasil: „Zejména první půle byla špatná, neudrželi jsme míč, přebírali jsme špatně hráče. Rozhodně ale není nic ztraceno, pořád můžeme postoupit.“
Příznivější výsledek mohl zařídit Petr Švancara: „Po nedorozumění švýcarské obrany se ke mě dostal balón, dal jsem asi zbytečně velkou ránu, měl jsem to řešit techničtěji. Chtěl jsem hlavně trefit branku, škoda, že to tam nespadlo. 0:1 nic není, pokud budeme hrát víc dopředu, tak v odvetě nějakou branku vstřelíme a pak to dotáhneme do vítězného konce.“

Jak to viděl náš trenér
„Síla Servette spočívá především v záloze, tam jsme na ně nestačili a v tom byl největší problém všech našich hráčů,“ řekl po zápase asistent trenéra Miroslav Šafařík.