Historické stadiony

Od Císařské louky k Edenu

CÍSAŘSKÁ LOUKA

Kopaná ve Slavii byla založena 21. ledna 1896 a první utkání se hrálo 25. března téhož roku na Císařské louce s AC Praha s výsledkem 6:0. Bylo to v rámci soutěže s okázalým názvem: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících. Na stejném hřišti o čtyři později bylo sehráno první derby se Spartou s výsledkem 0:0. Na tomto místě se hrálo celý rok 1896.

LETENSKÁ PLÁŇ

Na jaře roku 1897 se Slavia přestěhovala na Letenskou pláň, kde v té době byly staré ohrady, nevzhledné objekty skladů, ležící klády, odstavené vozy, ale i velké množství plácků, na kterých mládež sportovala.

Slávisté dostali místo na severozápadě pláně, poblíž dnešní třídy Milady Horákové. Pomocí tyčí a provazů si ohradili pozemek a vytvořili dvě hřiště.

Byla postavena provizorní bouda pro uskladnění brankových tyčí, kopaček, dresů, vápna a různého materiálu. Na hrací plochu byla navezena vrstva písku a Slavia se zde začala herně prosazovat.

Dne 8. ledna 1899 červenobílí přivítali prvního mezinárodního soupeře, kterým byl kombinovaný studentský tým z Berlína. Hrálo se 0:0. Úspěchy se zahraničními soupeři znamenaly zvýšenou prestiž a při značném zájmu diváků již hřiště nestačilo, a proto slávisté chtěli hřiště nové, které by odpovídalo mezinárodní úrovni. Rozhodnutím Magistrátu hlavního města Prahy a zejména Spolku pro pěstování her české mládeže byl Slavii propůjčen pozemek na jihovýchodě pláně, vedle již tehdy ohrazeného hřiště Deutsche Fussbal Clubu, a začala výstavba nového sportoviště. V její době se všechna utkání hrála na hřišti v místech mezi hřištěm DFC a letenskou vodárnou, které se stalo později hřištěm tréninkovým.

Na hlavním hřišti členové klubu provedli oplocení areálu, terénní úpravy hrací plochy a její osetí, hlediště se upravilo formou náspů, byla vybudována čtyři metry široká a 360m dlouhá atletická škvárová dráha a byla postavena poschoďová tribuna s kabinami. V poschodí bylo 11 lóží.

Toto hřiště bylo otevřeno 8. září 1901 atletickými závody kopaná se hrála o týden později s Alemanií Pforzheim s výsledkem 15:2.

V roce 1904 se tribuna rozšířila, bylo zde již 18 lóží, byt správce, klubová místnost, nové šatny a sprchy a také restaurace.

V roce 1921 byla k těmto tribunám přistavěna další mohutná západní tribuna, takže kapacita stadionu byla 30 000 diváků a po vybudování dřevěnných ochozů pro diváky k stání v západním rohu stadionu se kapacita ještě o tři tisíce zvýšila.

Stadion, kde se konaly i atletické závody, byl v provozu až do noci 6. května 1945, kdy vojáci werhmachtu při Pražském povstání tribuny vypálili a Slavii vznikla škoda vyčíslená na téměř tři miliony korun.

Jako důvod vypálení se uvádělo, že tribuny bránily ve výhledu při umístění vojenské techniky proti obráncům Prahy, ale mohlo jit i o odvetu za vypálení klubovny německého klubu REGATA na Letné, ze kterého byli v roce 1897 obviněni slávisté.

Zničené hřiště bylo zrenovováno formou půjček a darů, byla postavena tribuna pro 4500 diváků a ve středu 7. dubna 1948 se hřiště slavnostně otevřelo přátelským utkáním s SK Čelákovicemi s výsledkem 11:1.

Na obnoveném hřišti se hrálo až do 3. prosince 1950, kdy v posledním zápase s OP Praha (dříve Čechie Karlín) hrála Slavia 3:3. Na tomto letenském hřišti bylo sehráno celkem sedm utkání československé reprezentace a Slavia zde získala celkem 14 titulů mistra země a byla jedním z nejlepších mužstev Evropy své doby.

Vládní a politické orgány v roce 1950 rozhodly o přestavbě letenské pláně s výstavbou Stalinova pomníku. Zamýšlenému projektu stadion Slavie bránil, a proto musel být odstraněn. Mimo něj zmizela i hřiště na házenou, košíkovou, odbíjenou a tenisové kurty.

Odstraněním stadionu vznikla klubu škoda 16,5 milionu Kč, náhrada od státu činila 600 000 Kč s příslibem, že do dvou let bude vybudován stadion nový.

STARÝ EDEN

Pro stavbu stadionu bylo vybráno nové místo ve Vršovicích, v místech zvaných Eden, kde byl dříve rybník. Na místo byla převezena a znovu smontována celá tribuna z Letné (z roku 1948) a na hrací plochu, jejíž podloží bylo ze stavebních sutin s jílem, byl položen nový trávník, který se několikrát předělával, protože nepropouštěl vodu.

Stavba se protáhla, přesto dne 27. záři 1953 primátor města dr. Václav Vacek otevíral nový stadion s kapacitou 38 tisíc diváků. Hrací plocha měla rozměry 105x70 m a 400m dlouhou škvárovou atletickou dráhu. První utkání se zde hrálo mezi Dynamem (jak se tehdy Slavia jmenovala) a vojenským klubem Křídla vlasti Olomouc a skončilo 1:1, první branku dal čtyřicetiletý Josef Bican.

Radost diváků kalila skutečnost, že mužstvo nastoupilo nuceně v modročervených sešívaných dresech. Na tomto hřišti se hrála první liga (v roce 1996 byl získán titul mistra země), uhrálo se čtyřikrát třetí místo) i druhá liga (v letech 1961-62, 1963-65), hrála se zde utkání Poháru UEFA i PVP. Dvě mezistátní utkání zde odehrála i reprezentace ČSSR.

Stadion přestal vyhovovat a již v roce 1973 se objevily úvahy o výstavbě nového stadionu. Na příslušných orgánech byly schváleny potřebné dokumenty s tím, že generálním projektantem bude Pražský projektový ústav, investorem pak Výstavba hlavního města, dodavatelem IPS.

První etapa prací – demolice východních ochozů pro stojící diváky – byla zahájena v roce 1989. Začátkem roku 1990 mělo dojít k betonování základů, ale odvolaný hlavní projektant podla zlepšovací návrh, aby místo ocelové konstrukce byl použit železobeton, za účelem snížení finančních nákladů.

Tento návrh byl akceptován a navrhovatel se z uražené ješitnosti obrátil na Výbor lidové kontroly ČSR a žádal prošetření nákladů stavby. Bylo doporučeno, aby byla provedena expertiza Komisí pro plánování a vědecko-technický rozvoj, a to znamenalo zastavení celé stavby. Než se celá záležitost po zdlouhavých jednáních vyřešila, neyly již od státu finanční prostředky na pokračování stavby.

BOHEMIANS, STRAHOV, STARÝ EDEN

Slavia postupně hostovala na Bohemians, na Strahově, posléze se vrátila do Edenu. Zde sehrála poslední utkání 13.5. 2000 s Českými Budějovicemi s výsledkem 4:1. Poslední branku zde vstřelil Pavel Horváth.

STRAHOV

Strahovský stadion vznikl u příležitosti Mistrovství Evropy 1978 v lehké atletice. Slavia na něm sehrála několik památných střetnutí. Každému se vybaví čtvrtfinále Poháru UEFA, ve kterém v roce 1996 porazili červenobílí AS Řím 2:0 a postup do Ligy mistrů přes Ajax Amsterodam na konci srpna 2007.

SYNOT TIP ARENA

7.května 2008 v 19 hodin se Slavia vrátila do Edenu na nejmodernější stadion v republice. V prvním utkání proti Oxford University Association Football Clubu zvítězila 5:0, když vůbec první branku na novém stadionu vstřelil Vladimír Šmicer.

V prvním soutěžním utkání Slavia 17. května 2008 remizovala s Jabloncem 2:2 a získala po dvanácti letech mistrovský titul. První soutěžní branku vstřelil na novém stadionu Tijani Belaid.

Slavia po šedesáti šesti letech dokázala na tomto stadionu titul obhájit – 30. května 2009 zvedl mistrovský pohár nad hlavu Erich Brabec. Slavia v Edenu poprvé prohrála soutěžní zápas s anglickou Aston Villou, prvním českým týmem, který červenobílé dokázal na novém stadionu porazit je Slovácko, které zde uspělo v českém poháru.

Rekordní návštěvou zůstává první soutěžní zápas s Jabloncem, který vidělo 20 698 diváků. Na stadionu odehrála dvě utkání také česká reprezentace.

 
This text will be replaced

Copyright © 2011-2018 SK Slavia Praha & eSports.cz, s.r.o. • Webdesign tellinger.cz • RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.slavia.cz