130 let | SK Slavia Praha
Více

Logo 130 let: Návrat ke kořenům

Slavia letos slaví 130. výročí založení klubu a logo vytvořené u příležitosti tohoto významného jubilea odkazuje k jejím zakladatelům a vůbec prvnímu historickému logu. Kulatá nula symbolizuje cyklistické kolo a hvězda v ní paprsky výpletu kola. Dvě zlaté hvězdičky pak připomínají získané mistrovské tituly. Logo tedy odkazuje nejen ke kořenům celého klubu, ale zároveň i připomíná mistrovské tituly, které fotbalový oddíl získal během své dlouhé a bohaté historie.

Logo 130 let na permanentních vstupenkách

Výročí 130 let je významné jubileum v životě každého klubu a jinak to není ani se Slavií. Při této příležitosti se tudíž logo objevuje i na zadní straně letošních permanentních vstupenek. Ty jsou vyrobeny ve čtyřech verzích, kdy se každá verze liší slovem na přední straně charakterizujícím Slavii. Fanoušci si budou moci při vyzvednutí permanentky vybrat, zda chtějí mít svou permanentku s věčnou, nezlomnou, hrdou nebo jedinečnou Slavií. Vybírat lze z dostupných variant, každá byla vyrobena v omezeném množství.

Akce ke 130 letům klubu

Odbor přátel ve spolupráci s klubem přichystal k připomenutí 130 let založení Slavie několik akcí.

První starosta Slavie se dočkal pamětní desky

První velká akce v rámci oslav 130 let založení Slavie se odehrála v sobotu 11. června ve Vražkově. Malebná vesnička pod úpatím Řípu je rodištěm prvního starosty Sportovního klubu Slavia. Díky slávistickým fanouškům se Karel Ankrt konečně dočkal pamětní desky na budově obecního úřadu.

Nápad na realizaci pamětní desky se přitom zrodil už před mnoha lety v rámci akce Slávistický výšlap na Říp. Průvod slávistů končíval svoji pouť na Říp právě ve Vražkově. Blížící se výročí založení Slavie bylo impulsem pro Odbor přátel Slavie, aby oslovilo vedení obce Vražkov se svým nápadem. Reakce byla více než vstřícná. Aby také ne, když bývalý starosta obce prof. Oto Sedláček je velký slávista. Také současný starosta ing. Poláček byl z nápadu nadšený.

Grafická podoba pamětní desky a její výroba byla svěřena renomované firmě Atelier Gravis z Lužice u Netolic. Podobiznu prvního předsedy Ankrta doplnil citát jeho souputníka, zakladatele klubu MUDr. Jaroslava Hausmana, a ozdobilo hned několik znaků. Vedle znaku obce Vražkov je to původní znak Sportovního klubu Slavie „v Praze“, dále symbol slávistické hvězdy a erbovní znak cyklistické Slavie.

Starosta Ankrt stál u samého vzniku Slavie a jeho láskou byla cyklistika. Dokázal Slavii postavit znovu na nohy i po jejím zákazu v roce 1894 a také jasnozřivě uviděl budoucnost klubu v pěstování tehdy mladého studentského sportu – fotbalu.

Slavnostního odhalení se zúčastnilo kromě vedení obce Vražkov i několik zástupců okolních obcí. Doslova VIP hosté pak byli potomci Karla Ankrta a Jaroslava Hausmana, kteří sklidili zasloužený potlesk. Nechyběli zástupci Slavie – za spolek a fotbal promluvil ing. Jiří Vrba, přítomen byl i ředitel spolku ing. Tomáš Plucha. Za klub cyklistů Slavie vystoupil Karel Kopr, který mimochodem na setkání dorazil stylově na kole.

Bohatý program ozdobila účast „jezdců na vysokých kolech“ z Českého klubu cyklistů a hlavně vystoupení pěveckého sboru Cvrčci z Roudnice, kteří do svého repertoáru zařadili i dvě slávistické písně.

Kromě bezchybné organizace, o kterou se postaral Odbor přátel Slavie, je třeba vyzdvihnout i výbornou účast z řad fanoušků Slavie z mnoha koutů naší země. Díky nim byla akce odhalení pamětní desky více než důstojná.

Po odhalení pamětí desky se účastníci 6. Slavistického výšlapu na Říp vydali pokořit vrchol památné hory. Na jejím vrcholku, stejně jako ve Vražkově, byl vystaven mistrovský pohár žen, který letos získala Slavia!

Malby v Edenu

Nejkrásnější dres v koridoru Fortuna Areny

Koridor Tribuny Františka Veselého má krásnou novou výzdobu! U příležitosti výročí 130 let založení Slavie vznikla ve spolupráci s Odborem přátel malba znázorňující spisovatele a velkého slávistu Bohumila Hrabala, jak hledí na svůj text o posvátnosti slávistických dresů, který napsal v roce 1988 v Kersku. Na druhé straně je zobrazena postava Karla Freji, prvního kapitána Slavie, jehož výška zde dosahuje 3,7 metru. Autorem malby je člen Odboru přátel Petr Polášek, kterému trvalo namalovat "obraz" pět dnů. „Pro mě to byla výzva, chtěl jsem ho udělat hlavně pro tátu tam do nebe, protože on byl opravdu velkým slávistou a ze mě ho udělal. Takže z části jsem malbu udělal pro Slavii, Odbor přátel Slavie a všechny fanoušky, ale nejvíc pro mého tatínka tam nahoru,“ řekl malíř Petr Polášek, který Nejkrásnější dres namaloval zdarma.

Malba bohyně Slavie

Dne 18. září 1964 se podařilo vrátit Slavii její jméno, které nesměla nosit celých patnáct let. Jméno Slavia odkazuje na staroslovanskou bohyni a poukazuje na fakt, že Slavia je slovanský klub. Největší zásluhu na navrácení jména měl tehdejší předseda Slavie Jiří Vrba, kterému se podařilo ve stanovách tělovýchovné jednoty najít odstavec, že jméno oddílu schvaluje valná hromada klubu. Na následující valné hromadě si tedy všichni odhlasovali návrat k původnímu jménu a někdejší komunističtí funkcionáři s tímto rozhodnutím nemohli nic udělat. Malba bohyně Slavie v koridoru Tribuny Františka Veselého připomíná právě tento slavný čin.


Foto: Odbor Přátel

Pocta legendám

Chodník slávy

Před zápasem proti Baníku Ostrava věnovanému oslavám 130 let Slavie byly na Chodník slávy před Edenem instalovány dlaždice připomínající Jaroslava Hausmana, Jana Koška a Antonína Puče. Slavnostního křtu nových přírůstků Chodníků slávy se před vstupem do Slavia Museum zúčastnili i potomci Jaroslava Hausmana a Jana Koška.

Tribuna Františka Veselého

Vítěznému utkání nad Baníkem Ostrava předcházel slavnostní okamžik k výročí 130 let klubu. Východní tribuna Fortuna Areny nově nese jméno legendárního útočníka Františka Veselého. Byl to právě František Veselý, kdo se v květnu 2008 symbolicky dotkl jako první míče na trávníku nově otevřeného stadionu. „Čestný výkop v novém Edenu byl jedním z nejkrásnějších okamžiků. Až mi bude sedmdesát, přál bych si tady odehrát svou benefici,“ vyprávěl. Přání se mu bohužel už nesplnilo. Jeho památku bude ale dál všem slávistům připomínat Tribuna Františka Veselého. Křtu se přímo na hrací ploše zúčastnil předseda představenstva Jaroslav Tvrdík a František Veselý mladší.

HALFTIME ke 130 letům Slavie

V pořadí osmé číslo slávistického magazínu HALFTIME čítá přes 130 stránek jako připomínku ke 130. narozeninám klubu. Co v čísle fanoušci najdou?

Vítěz Wimbledonu. Rapstars s miliony zhlédnutí na Youtube. Náhradník v Adanademirsporu. Špičkový kardiochirurg. Hvězda čínské ligy. Držitel dvou Českých lvů. Dvaadevadesátiletý důchodce... Víte, co nadmíru zvláštní mix spojuje? Láska k červenobílému dresu s hvězdou na srdci. Láska ke Slavii. Našemu klubu, který slaví jubilejní 130. narozeniny.

V listopadovém HALFTIMU naleznete vzpomínky Františka Cipra, Simona Deliho, Jana Bořila, Tomáše Součka, Marka Suchého, Jana Mareše, Milana Škody, Jaroslavy Rinnerové-Poláčkové, Vladimíra Lešky, Tijaniho Belaida, Mickäela Tavarese, Stanislava Vlčka, Radka Černého, Jana Pirka, Nicolae Stancia a dalších.

Slávistické dušičky

Odbor přátel zorganizoval na dušičky procházku po 5 nově objevených hrobech známých slávistů a nevynechal ani procházku po hrobech jiných nejvýznamnějších osobností slávistické 130leté historie.


Foto: Odbor přátel

Červenobílé listy Staré pověsti slávistické

Ve vydání časopisu Odboru přátel najdete mozaiku příběhů, které se váží ke zrodu Slavie. A nejsou to nezáživná data z kronik, ale často vtipné historky. Dozvíte se tak například, kde se poprvé setkali sportovci Slavie a Sparty (na sportovišti to nebylo), jak se zakladatel Slavie Jaroslav Hausman narodil dvakrát anebo si třeba můžete prohlédnout unikátní kresbu kocoura Mikeše ve slávistickém dresu od Josefa Lady.

V dalším článku se pak můžete ponořit do vzpomínek dalšího zakladatele Slavie Heřmana Hausmana, ze kterých se hlavně dozvíte, jak se zdravili první cyklisté před společnou vyjížďkou a co toto slovo vlastně znamenalo.

Rozhovor s trenérem Františkem Ciprem nemohl mít jiné téma než zisk mistrovského titulu po 49 letech, který je dopodrobna rozebrán do detailů, které jste asi dosud netušili.

Stotřicetiletá historie Slavie ožívá ve slávistickém muzeu, v Červenobílých listech naleznete reportáž ze zákulisí, jak v roce 2018 vlastně muzeum vznikalo a co jeho vzniku předcházelo.