Podzimní zajímavosti ze slávistické historie | SK Slavia Praha
Více

Podzimní zajímavosti ze slávistické historie

V článku si přečtete o slavných derby z roku 1907. Seznámíte se také se střelcem Josefem Bělkou.
V roce 1907 je Slavia v českém fotbale považována za extratřídu. Na domácím poli převyšuje své soupeře minimálně o třídu – například Pardubice poráží 14:2, Smíchov 6:2.

Po jedenáctileté pauze, 13. října 1907, dochází k historicky druhému derby se Spartou. Čtyřem tisícovkám přihlížejících diváků je jasné, že Slavia vysoko zvítězí, zejména když soupeř musí od 4. minuty hrát bez vyloučeného fotbalisty. Rodí se však velká senzace, remízu 2:2 zachraňují červenobílí v samotném závěru. Po překvapivém výsledku sjednává vedení Slavie odvetu na 24. listopadu. Ještě předtím stíháme porazit Budapešť Torna Club 5:4, FC Pést 5:0, Magyar FC 3:1 a SK Smíchov 8:1. S WAC Vídeň se hraje nerozhodně 4:4.
Odvetné derby se konalo na zasněženém hřišti před třemi tisíci fanoušky. Slavia nastoupila v sestavě Hejda – Krummer, Veselý – Benda, Jirkovský, Kotouč – Lomoz, Bělka, Malý, Košek, Macoun.
O poločase vede Slavia 2:1 a vše nasvědčuje tomu, že boj bude do poslední minuty vyrovnaný. Opak je však pravdou. Ve druhé půli spouští Slavia brankostroj a celkově Spartu poráží 9:1, což představuje do dnešních dnů střelecký rekord v derby.

Zajímavou postavou v sestavě Slavie byl Josef Bělka. První derby hrál 13.10.1907 za Slavii, za kterou nastoupil ještě 24. listopadu téhož roku, v dalších pěti utkání mezi pražskými „S“ ale oblékal dres Sparty. Od podzimu 1908 patřil znovu červenobílým. Za Slavii nastřílel v derby osm gólů, za Spartu šest. Celková Bělkova bilance u sešívaných je úctyhodná – 428 zápasů/422 branek.

Slavia vysokou výhrou potvrzuje své vedoucí postavení v českém fotbale. Další derby se koná až 8. května 1910. V Charity Cupu k překvapení nedošlo, vítězíme 5:1.

Aktuálně

Plán přípravy A-týmu: V Aigenu i souboj s Rakówem

8. 6. 2023
Přečtěte si v článku, jak bude vypadat letní příprava slávistů na novou sezonu a na koho v jejím rámci narazí.

Sezona v číslech: Dominance v útoku, obraně i v hledišti

7. 6. 2023
Nejvíc gólů, nejlepší obrana, nejlepší střelec i nejvyšší návštěvnost. Pojďme se podívat na uplynulou stříbrnou sezonu v číslech.

#SlaviaFest! Jaký byl, je a bude jeho příběh?

7. 6. 2023
Fotbal není jen devadesát minut hry. Je to kulturní zážitek. Místo společného setkávání. Sdílené radosti, smutku i poznávání červenobílé všehochuti, která se stala neodmyslitelnou součástí domácích zápasů Slavie.

Další články