Magazín Poločas na derby věnovaný památce Josefa Bicana | SK Slavia Praha
Více

Magazín Poločas na derby věnovaný památce Josefa Bicana

EDEN - Před 100 lety se narodil legendární útočník Slavie Josef Bican. Fotogalerie mapuje nejen červenobílou historii této slávistické legendy.
Červen 1934. Mladý Josef Bican hraje v rakouské reprezentaci (ve světě uznávaný Wunderteam) na světovém šampionátu a vedle do té doby největších hvězd Šindeláře a Bindera uspěje.Červenec 1934. Slavia (v sestavě se všemi finalisty světového šampionátu) prohrává ve Středoevropském poháru na domácí půdě s Rapidem Vídeň 1:3. V zápase jasně dominovalo vnitřní trio útoku Rapidu (na fotografii zleva) Kaburek – Bican – Binder.Srpen 1934. Bican na pravidelné prázdninové návštěvě v Sedlici u své babičky a dědy. Tady ho navštívili funkcionáři Slavie (včetně sportovního ředitele ing. Jaroslava Cháni - brankáře prvního mužstva v období před Pláničkou).Duben 1937. Pepi Bican přijíždí natrvalo do Prahy a je Slavií prozatímně ubytován v hotelu Axa. Novináři pořizují reportáže na trénincích Slavie. Na snímku jsou odleva Plánička, Reichardt (nedávný hráč, nyní činovník u prvního mužstva), Daučík, Bican, trenér Seifert a mládežnický funkcionář JUC Mareš.Srpen 1938. Po velkých peripetiích a pro reprezentaci ČSR pozdě, protože až po světovém šampionátu, získává Josef Bican československé občanství. Domovskou obec mu nabídl a vyřídil starosta obce Slivenec Bohumil Růžička. Ten Bicana vítá u příležitosti přátelského zápasu Slivenec vs Slavia s výsledkem 1:11.Září 1938. Slavia slavně vyhrává Středoevropský pohár. Bican je s desítkou vstřelených gólů v jediném ročníku dosud rekordmanem této soutěže. Slavné mužstvo i s funkcionáři po vítězném finále na snímku Magyár Hírlap má tuto podobu: v horní řadě zleva legační rada dr. Fíša (zástupce Slavie v této soutěži), Francesco Coppolla (předseda řídícího výboru soutěže), Václav Valoušek (předseda fotbalové Slavie), Josef Laufer (mezinárodní sekretář našeho klubu) a hráči Josef Bican, Rudolf Vytlačil, Karel Černý, Ladislav Šimůnek, Aleksa Bokšay, náčelník Jan Pechar a náhradník v civilu Václav Bouška, dole jsou zleva Vojtěch Bradáč, náš nedávný hráč maďarské národnosti „Pišta“ Bobor, Otakar Nožíř, kapitán mužstva Ferdinand Daučík s trofejí, Vlastimil Kopecký, Karel Průcha a Bedřich Vacek.


Pokračování červenobílé historie legendy a další příspěvky na téma 100. výročí Josefa Bicana najdete v novém Magazínu Poločas.

Poločas bude k dostání na sobotním derby se Spartou ve Fanshopu Slavie v Edenu, v předprodeji vstupenek, ve vybraných stáních s občerstvením a u kolportérů Fanklubu. Magazín Poločas stojí 20 korun.

Aktuálně

Jsem moc vděčný za zájem. UECL? Životní zážitek

3. 2. 2023
Michal Tomič v prvním rozhovoru prozradil, jak se těší na krajany Schranze s Hromadou i bývalého parťáka Václava Jurečku, a zavzpomínal také na podzimní účast v Konferenční lize nebo dorostenecké angažmá v Itálii.

Do Slavie přichází Michal Tomič

3. 2. 2023
Novou posilou Slavie je Michal Tomič. Třiadvacetiletý slovenský pravý obránce přichází ze Slovácka a jaro stráví na hostování v Mladé Boleslavi. V Edenu podepsal smlouvu do 30. června 2026.

Informace pro fanoušky do Pardubic

3. 2. 2023
V článku si přečtěte informace o vstupenkách na první jarní venkovní zápas s Pardubicemi na jejich novém stadionu.

Další články