Góly na poslední chvíli: V hlavní roli Freja a spol. | SK Slavia Praha
Více

Góly na poslední chvíli: V hlavní roli Freja a spol.

Zřejmě první gól, který Slavii vyhrál zápas v poslední minutě. V tomto případě jsme odkázáni na dobový tisk.

Především Národní listy a Národní politika chápaly Slavii jako svrchovaného sportovního reprezentanta svého národa.

Dva týdny po nezapomenutelném zápase s Oxfordem uvítala Slavia na svém ještě „starém hřišti“ bez šaten a ochozů dalšího zahraničního soupeře – Berliner FC Frankfurt. Bylo to 9. dubna 1899.

Hosté byli v předběžných zprávách uvedených novin představeni jako mistři Berlína a bylo zdůrazňováno jejich vítězství nad znamenitou Britannií (Angličané žijící a pracující v Berlíně) v poměru 4:0.

Červenobílé barvy přišel povzbudit (tak jako s Oxfordem) znovu místodržitel hrabě Coudenhove, spolu s ním maršálek zemský kníže Lobkowicz a šlechtic Daubek. Slavia vyhrála 5:4 (po poločase 3:2) a její náskok po většinu zápasu udržovalo vnitřní trio útoku Setzer – Freja – Kindl. O rozhodujícím gólu, jakoby mimochodem, listy sdělují, že po kombinaci „do trianglu“ (tedy pověstný „český trojúhelník“) vybídl Pressler ke střelbě Setzera, ten „však k překvapení všech proběhl s míčem na noze goalem a stanovil definitivní podobu výsledku“.

Co tedy zaujalo píšící redaktory více než výsledek? Chování diváků. Německá část publika (pražských Němců žilo ve městě dost) neustále nepěkně pokřikovala na sudího a nebyla s jeho verdikty spokojena. 

Reakce tisku? Národní politika: „Nemístné byly poznámky obecenstva a výkřiky jeho na zápasící i soudce, neboť rozumí se samo sebou, že při sportovních zápasech náleží slovo jedině soudci.“ 

A Národní listy psaly: „Vrchní soudce Cífka s akuratessou úřadu svého se zhostil skvěle.“

Nejstarší dochované foto naší fotbalové jedenáctky nám přibližuje i podobu nahrávajícího a střelce toho zmiňovaného vítězného gólu. Hráči Slavie na snímku byli před aparát dodavatele snímku Národní politice postaveni podle pozic v sestavě. Nahoře brankář mezi dvěma obránci, uprostřed záložníci a zcela vlevo pravý záložník Antonín Pressler zvaný Pressy.

Po Frejově odchodu se stal kapitánem mužstva a v roce 1900 ho Slavia vyznamenala odznakem a vavřínovým věncem. U příležitosti svého 150. startu za A-mužstvo (jako první takový v klubu vůbec) obdržel stříbrnou tabatěrku s věnováním (1903). 

V dolní řadě je útok (zleva) od pravého křídla Moučky, přes výborné vnitřní trio Setzer – Freja – Kindl až ke křídlu levému Heuschneiderovi (od roku 1945 přijal jméno Hajský). Pravá spojka Karel Setzer je často označován s pomlčkou Setzer–Bloomer. To z obdivu k nejobávanějšímu tehdejšímu střelci anglické ligy Steve Bloomerovi z klubu Derby County. Také býval občas kapitánem a až do příchodu Jana Koška (tedy do roku 1903) i nejlepším střelcem červenobílých barev.

Další díl: Slavia porazila Slovan Bratislava a po 17 letech vedla ligu!

Aktuálně

Dorostenci přehráli Baník, žáci přivítali v Edenu Slovan Bratislava

5. 12. 2023
Těžká utkání odehráli mladší dorostenci proti Baníku Ostrava a přehráli svého soupeře 3:2 a 3:1. Starší žáci hráli v mrazivých podmínkách proti Slovanu Bratislava. Tradičního mezinárodního Lech Cupu se zúčastnili i kluci z U12. Připomeňte si výsledky mládeže v souhrnném článku.

Registrace na SLAVIA KEMPY spuštěna

5. 12. 2023
Registrace na mládežnické SLAVIA KEMPY byla spuštěna. Kromě klasických pětidenních letních kempů naleznete i nový, velikonoční kemp, nebo letní třídenní pouze pro brankáře.

MATCHDAY z vítězství U19 nad Juventusem

5. 12. 2023
Z vyhřátého Španělska přivezli slávisté do devatenácti let cenné vítězství nad italským velkoklubem. Tři body do tabulky turnaje Al Abtal si připsali sešívaní po výhře 4:1. Jak se vítězství rodilo i jak slávisté dva dny ve Španělsku strávili?

Další články