Boleslav hodně posílila, za tři body jsme rádi | SK Slavia Praha

Boleslav hodně posílila, za tři body jsme rádi

Slávisté porazili Mladou Boleslav 2:0 po gólech Jana Kuchty a Ivana Schranze. Utkání tradičně hodnotil i hlavní trenér Jindřich Trpišovský.

„Jsme rádi za tři body, protože to je vždycky náročný zápas. Boleslav hodně posílila, má dobré a zkušené hráče. Věděli jsem, že nás čeká těžký venkovní zápas. První poločas jsme do zápasu docela dobře vstoupili. Bylo sice velké horko, ale i tak jsme byli v dostatečném pohybu, vytvořili jsme si nějaké příležitosti, které jsme proměnili. Pak jsme udělali jednu chybu, ale celkově byl první poločas z naší strany dobrý. Zápas se zlomil červenou kartou, druhý poločas byl o tom, že se náš výkon zhoršoval a Boleslav bojovala o vyrovnání. My jsme neproměňovali šance, které jsme si vytvářeli, a bylo to zajímavé až do konce, kdy nás uklidnil až druhý gól. Začali jsme dobře, postupně se náš výkon zhoršoval a posledních dvacet minut bylo hodně špatných. Myslím si, že jsme měli zápas zlomit dřív ze šancí, které jsme měli, ale Šeda je chytil, nebo jsme je neproměnili,“ říká trenér Jindřich Trpišovský.

Domácí mají spoustu dobrých hráčů

V devatenácté minutě obral Skalák Oscara o míč a vstřelil gól, který byl ale odvolán kvůli faulu. „Boleslav by vedla 1:0 a tady je to těžký zápas, zvlášť na začátku ligy. Domácí mají spoustu dobrých hráčů, kteří prošli Slavií a tak dál. Vysoký Škoďák a další spousta kvalitních hráčů i na lavici, třeba Matějovský. Vždycky je těžké zápasy v lize otáčet, především ty venkovní. Bylo by to pro nás o to horší.“

Jan Kuchta dal gól před koncem prvního poločasu, když skvělým napadáním obral o míč brankáře Šedu. „Už Ibra dobře dostoupil hráče a dostal ho pod tlak. Honza v tom pokračoval, jsou to věci, které nejsou moc vidět, a hlavně do té pozice jdete v sezoně dvacetkrát, třicetkrát a nic z toho není. Je důležité v tom pokračovat, protože se vám to jednou vrátí. Myslím, že tenhle moment dobře zná z Olomouce. Je to o tom, že se nám to v sezoně jednou dvakrát odvděčí. Tu práci děláte často, není to vidět a je to spousta naběhaných metrů, takže jsem rád, že se to Kuchtičovi vrátilo.“

Do druhé půle jsme dobře vstoupili

V závěru prvního poločasu byl kvůli úderu rukou do obličeje Ondřeje Lingra vyloučen boleslavský Smrž. „Bylo nás o jednoho víc, vedli jsme, a proto jsme dávali nahoru rychlé hráče, ať už Standu Tecla nebo Ivana Schranze, abychom si něco vytvořili z brejkových šancí. Jak narůstal poměr šancí, které jsme si vytvořili, tak se výkon zhoršoval. Domácí opticky jako kdyby měli víc místa. Pomohlo nám, že bylo na hřišti o jednoho hráče míň, ale k dobrému výkonu nám to moc nepomohlo. Jak je pět střídání, tak tam dají oba týmy pět čerstvých hráčů a rozložení sil se hodně změní. To pak pomáhá k obratům a většímu tlaku ke konci zápasu, ale my jsme měli na hřišti takovou kvalitu, že jsme si měli s tou situací líp poradit. I když jsme do druhé půle dobře vstoupili, měli hru pod kontrolou a měli jsme dvě tři šance, tak jsme pak snad znervóznili a domácí měli dvě šance a sérii standardních situací po sobě. Nedokázali jsme dobře předat míč z obrany do zálohy, zbytečně jsme některé míče odkopávali a zkomplikovali si to.“

Sešívaní měli v závěru zápasu několik šancí, které ale často nedokázali proměnit. „Měli jsme hodně dobrých pozic, ať už vyložených, které jsme měli dát, ale i spoustu dalších. Třeba v 82. minutě byla situace, kdy jsme šli tři na dva a už se ani nikdo nevracel, mohli jsme ji dohrát a místo toho přišla zablokovaná střela, Šeda měl míč v ruce bez nebezpečí a do protiútoku šli naopak domácí. Chybí nám určitá sehranost, protože se sestava z různých důvodů točí a myslím, že nám chybí klid okolo vápna. Bylo to vidět v obou zápasech s Ferencvárosem i v Teplicích, kde jsme zahodili spoustu šancí. Potřebujeme nějaký zápas, kdy to rychle vyřešíme. Hráči se uklidní těmi body, což bylo vidět na Ivanovi, který dal góly, je v pohodě a potom tu šanci promění, ale hráči, kteří delší dobu čekají na gól, tak ne.“

Srdjanovo zranění je na delší dobu

Slávisté měli na zápas s Boleslaví početnou marodku. „U Srdjana je to na delší dobu, je tam vážné porušení vazu, takže v tuhle chvíli minimálně tři týdny, to je teď asi nejdelší a nejvážnější absence, protože chodí o berlích. U zbytku hráčů uvidíme. U Petera Olayinky je to starší zranění, které utrpěl s Cufem před rokem a půl. Dostal do stejného místa, kde má na noze šroub a otéká mu to při jakékoliv námaze. To není ani zranění, ale taková recidiva staršího zranění, která odezní klidem. A takhle bych mohl pokračovat. Uvidíme, kdy se nám budou hráči vracet, čím dřív, tím líp, protože u některých byla pauza dlouhá.“

V Boleslavi působí od této sezony bývalí slávističtí kapitáni Marek Suchý a Milan Škoda. „Připravovali jsme se na ně, protože to jsou výborní hráči. Celkově jsme se na Boleslav připravovali. Hodně se oproti loňské sezoně ustálili, doplnili je další hráči a mají zajímavé mužstvo. V Plzni v prvním kole hráli velice dobře, s Jabloncem skvěle, podali výborný výkon. Připravovali jsme se celkově na ten tým, je tu spousta bývalých reprezentantů, jsou nabití zkušenostmi a kvalitou a tyhle hráči o to víc. Škoďák z pozic, které měl, mohl dát ještě víc gólů, než dal za první tři kola. Hraje výborně a kluky zná, což bylo vidět. Jsou to zkušení hráči, kteří dají týmu velký klid a vezmou na sebe tíhu zápasu. Bylo vidět, že do toho dobře vstoupili. Celkově je to hodně zajímavě složený tým a velice těžko se proti nim hraje.“

Některé změny byly vynucené, některé výkonnostní

Díky této výhře prodloužila Slavia svou šňůru vítězství už na 49 utkání. „Upřímně jsem na to úplně zapomněl. Prožíváme tu Evropu, ať už zápasy s Ferencvárosem nebo teď s Legií, a jsou to těžké zápasy, takže tohle je takový příjemný bonus. Vůbec to neřešíme, slyším to teď po dlouhé době.“

Oproti úternímu utkání z Ferencvárosem udělal tým Jindřicha Trpišovského v sestavě sedm změn. „Některé byly vynucené kvůli zranění, ať už to byl Plavšić, Olayinka, Kačaraba, Bah. Ondru Kúdelu potřebujeme rozehrát, protože mu zbývá už jen jeden zápas. Určitě nastoupí v neděli s Baníkem a pak ve čtvrtek v odvetě. Při absenci Bóři je důležité mít lídra na hřišti, což Ondra je. Některé změny byly z výkonnostních důvodů. U některých hráčů, kteří vypadají na tréninku dobře, jsme chtěli vidět, jak se předvedou. Bylo pět vynucených změn a dvě výkonnostní,“ říká trenér sešívaných.