Je to velká ztráta bodů, mohli jsme vyhrát | SK Slavia Praha

Je to velká ztráta bodů, mohli jsme vyhrát

Sešívaní po nepovedeném prvním poločase museli dotahovat utkání s Budějovicemi, které nakonec skončilo 2:2. Zápas hodnotil na tiskové konferenci trenér Jindřich Trpišovský.

Jak byste zhodnotil utkání?
„Zápas se pro nás nevyvíjel dobře. Myslím si, že jsme do toho dobře vstoupili, byli jsme připraveni na začátek zápasu. Nevyužili jsme chybu soupeře hned na začátku, pak jsme trefili břevno. Do prvního gólu jsme hráli velice dobře. Bohužel z první situace jsme inkasovali po nedostoupení hráče. Při prvním vstupu Budějovic na naši obrannou třetinu jsme udělali chybu. První střela a hned gól, vzápětí další branka ze standardky, takže ten zápas se během chvilky přetočil v nepříznivý vývoj. Bojeschopnost týmu šla pak hodně dolů. Budějovice měly ještě další šanci po centru. Do druhé půle jsme vstoupili dobře, myslím si, že jsme si vytvořili spoustu šancí i na to, abychom utkání úplně otočili. První gól jsme dali z penalty a z více než desítky dobrých gólových šancí jsme dali jediný gól ze hry. Je to smutné a taky je to důvod, proč jsme nedokázali vyhrát. Na koukání to byl skvělý zápas, Budějovice podaly dobrý výkon, trápily nás a hrály velice dobře. Pro mě to je velká ztráta bodů, protože i přesto, že jsme prohrávali 0:2 a měli jsme proti sobě velice dobře organizovaného soupeře, tak jsme ten zápas mohli a měli vyhrát.“

Je to čtvrtá ztráta z posledních pěti zápasů. Vidíte v tom nějakou příčinu?
„Kdybychom to měli říct zjednodušeně, tak první příčina je taková, že z první situace inkasujeme. Ale po naší chybě, nechci říkat, že máme smůlu. Vždycky do toho soupeře pustíme. A taky první tři šance v utkání neproměníme, což psychice týmu a některých hráčů nepomáhá, zvlášť když ty situace dobře nevyřeší. V prvním poločase se nám taky nedaří, aby všichni hráči podali alespoň nadprůměrný výkon, neříkám vynikající. To je proti soupeřům, kteří proti nám hrají s plným nasazením, málo, a stojí nás to výkony ve druhém poločase. Opakuje se, že do zápasu dobře vstoupíme, pak přijde moment, který náš výkon srazí dolů, a po poločase to jde zase nahoru. Ale vždycky honíme výsledkově nepříznivý vývoj.“

Je to tím, že se úplně nemůžete spolehnout na pevnou obranu?
„Každý úspěšný tým se opírá o obranu, ať už je sebevíc ofenzivnější, má cokoliv za sebou, má skvělé útočníky a dává góly, tak základem každého týmu je defenzivní hra. Z toho může vycházet nadstavba, nějaké situace směrem nahoru, různé přečíslování a tak dál. V momentě, kdy zaváháme, jsme někde o krok později a nevystoupíme se soupeřem jako u prvního gólu, pustíme ho do té pozice, tak roste šance, že se stane to, co při té první situaci. Samozřejmě to je přímá úměra s tím, aby hráči směrem nahoru měli nějakou pohodu, dobře otevřeli zápas a naopak se dostávali do situací, které nám vyhovují. Třeba s Libercem bylo to utkání podobné, ale dali jsme první gól a od té chvíle se vývoj zápasu změnil v náš prospěch a tady v náš neprospěch. To, že jsou hráči u nějakých chyb, že jsou to noví hráči v obraně, kteří tu nejsou ani sezonu a pak jsou u momentů, které si rozebíráme na videu, protože si je musíme ukázat, tak to pro toho samotného hráče není úplně ideální.“

Po zápasu v Haifě jste mluvil o morálních vlastnostech a psychické nepohodě. Bylo to tak i proti Budějovicím?
„Trošku to souvisí, ale bylo to vidět ve druhé půli, když tam byli Kuchtič, Linži a Šéva, že jde o nějakou souhru. Proto jsme sáhli ke spojení Kuchta – Lingr. Kluci jsou tu spolu aspoň rok a čtvrt, jsou na sebe zvyklí a mají nějaké zápasy za sebou. Je to trošku o mentalitě. Když to řeknu zjednodušeně, tak když se daří, umí hrát každý, ale když se nedaří, tak se ukáže opravdová kvalita hráče. O takové hráče se musíme opřít. Někteří z nich se nám vracejí, ať je to Šéva, Linži a snad na středu přibude někdo další. Kluci se to učí, je tam hodně hráčů, kteří jsou tady tři, čtyři nebo pět měsíců a zvykají si na Slavii. Když v zimě přišel Zimič, byl tam nový sám a začínal s Kudym, Bořou, Cufem, Kolim a Holim. Bylo to jednodušší, když tam bylo tolik hráčů do defenzivy. Když musí dělat klíčové rozhodnutí a tu chybu udělá, tak je to gólová šance. Pokud jste ofenzivní hráč a uděláte špatné rozhodnutí, tak maximálně přijdete o míč a tolik se toho neděje. Je to ale individuální situace, protože když se podíváte na Sámu, který je tady stejnou dobu, tak zvládá ten tlak jinak než ostatní hráči. Musíme se opřít o hráče, kteří tyhle těžké situace a zápasy znají. Jak už jsem říkal v Haifě, je velký rozdíl hrát doma a venku. Doma s lidmi jsme schopní ten výkon podat. Venku po nepříznivém momentu a rychlém napadání je výkon za stavu 0:0 slušný, ale jde dolů po prvním gólu. Musíme být odolnější a kompaktnější, víc se hecovat na hřišti a ne, aby to bylo na nás na střídačce, jako v první půli, a na hřišti to nebylo. To pak nefunguje. Naštěstí to kluci přenesli z lavičky a fungovalo to.“

Můžete se opřít o Michaela Krmenčíka?
„V některých situacích ano, ale samozřejmě by potřeboval dát gól. Měl tam dva momenty, kdy to mohl vyřešit líp. Ale jde o návaznost hráčů. Na Kuchtiče jsou zvyklí líp, každý hráč si tím prošel. Musí nám pomoct víc, než nám pomáhá, což je hlavně práce v šestnáctce a góly. Čekám od něj víc než doposud.“

Jaroslav Tvrdík se ostře vyjádřil proti výkonu v Haifě. Mluvili jste o tom spolu?
„Něco jsme spolu řešili, ale neměli jsme na to ani moc času. Celý pátek jsme cestovali, vrátili jsme se v osm večer a toho času nebylo tolik. Ale nedivím se mu, protože jak už jsme o tom mluvil v Haifě, někteří hráči musejí daleko víc přidat a uvědomit si, za který klub hrají. Myslím si, že si to uvědomují, ale zjednodušeně řečeno musí jít s kůži na trh. Musí týmu pomoct jako pomáhají kluci, kteří v té pohodě úplně nejsou. Jako Linži po viróze, jde hrát, nevyšly mu nějaké věci, ale chce to zlomit, což je ta důležitá věc. A jestli se budeme na hřišti bát a schovávat se, tak budeme zranitelní. V tuhle chvíli to dokážou jen někteří hráči. Musíme si pomoct navzájem. Všichni to víme a cítíme to. Nějaké ztráty a porážky k fotbalu patří. My jsme zvyklí na porážky, když se rveme a pereme a necháme na hřišti všechno. Nechci říct, že to tým nedělá, ale vždycky se nám tam objeví u nějakých dvou, tří individuálních výkonů věci, které nám vadí a škodí nám. Potřebovali bychom mít k dispozici hráče, aby tým zvládal ty zápasy jako doma se Slováckem, s Ostravou a mít hráče zdravé. Vidím to na některých klucích, jako je Šéva nebo Taras, kteří se chtějí vracet i dřív, než jim zdravotní stav umožňuje, a vidí, že tým potřebuje pomoct. Takové typy hráčů potřebujeme a pak ty šance budeme proměňovat, případně ty góly nebudeme dostávat.“