O výhře, Bahovi s Mandousem i nabitém programu | SK Slavia Praha

O výhře, Bahovi s Mandousem i nabitém programu

Po domácí výhře 2:0 nad Mladou Boleslaví hodnotil utkání i výkon svých svěřenců na pozápasové tiskové konferenci hlavní trenér Jindřich Trpišovský.

Jak hodnotíte utkání?
„Složitý a náročný zápas, přesně jak jsme předpokládali. Boleslav má skvělé mužstvo, daří se jim i proti předním týmům. I když to někdy výsledkově nezvládla, tak odehrála dobré zápasy. Směrem dopředu mají fantastické hráče. V prvním poločase to pro nás bylo náročné. Bylo vidět, že jsme neměli takovou lehkost a nedokázali jsme hrát v takovém tempu a pohybu, abychom se do jejich obrany dostali. A když už jsme se tam dostali, tak těch prvních pět, šest míčů z pravé strany nám sesbíral gólman nebo jsme to technicky nezvládli. Pak jsme si po dlouhé době pomohli standardkou a pak se náš výkon zlepšil. Po úspěšném pressingu jsme dali druhý gól, kluci tu situaci zvládli skvěle. Ve druhé půli Boleslav prohrávala a hrála ve víc hráčích směrem nahoru. Tam se zápas pak lámal v tom, jestli dají kontaktní branku, nebo my dáme další gól, ale nestalo se ani jedno. Ty tři nebo čtyři gólové situace, které jsme měli, jsme trestuhodně trefili gólmana z bezprostřední blízkosti. Boleslav ve svých šancích taky neuspěla, Mandous tam měl dva skvělé zákroky. Technicky ten zápas nebyl nic moc, ale bylo tam spoustu zajímavých momentů ve vápnech. Hodně tomu utkání pomohl první gól. Bolka nás nahoře dobře dostupovala, na stranách má rychlé hráče, takže nám dokázala zachytávat přenesení hry a navíc nám první půle nehrála dobře ofenzivní trojka nahoře. Pak se to ve druhé půli zase zlepšilo, ale neproměnili jsme šance. Těžký zápas, Boleslav ukázala individuální kvalitu. V kombinaci čtvrtku a brzkého začátku nedělního zápasu jsme to zvládli, ale myslím, že náš výkon mohl být lepší a ten zápas jednodušší, udělali jsme si ho složitý.“

Co jste říkal na výkon Alexe Baha? Podobá se Vladimíru Coufalovi?
„Vláďa byl robocop, protože byl železný, to Alex moc není, ten je spíš takový Avatar tím, jak se pohybuje (smích). Vytýkal jsem nějakým hráčům, že ve čtvrtek nehráli a nemají takový přínos do ofenzivy jako má on. Neměl dobrý vstup v prvních patnácti minutách, kdy zkazil nějaké jednoduché míče, ale pak byl rozdílový hráč zápasu. Cítili jsme, že přes Ewertona bude šance se do těch situací dostat, a chtěli jsme, aby tam ten pohyb měl s tím, že ho případně zajistí jiný hráč. Na druhou stranu to chce obrovskou zásobárnu sil, morál a tak dál, který on ukázal. Ve čtvrtek mi před střídáním říkal, že maximálně deset minut, maximálně pět a najednou nevypadal dobře, byl takový pobledlý. Teď předvedl takový běžecký výkon. V 91. minutě předvedl sedmdesátimetrový běh a návrat padesát metrů zpátky za stavu 2:0. Rozhoduje zápasy, je to rozdílový, nadstandardní hráč. Mužstvo to odměňuje, když soupeř šanci nepromění nebo nastřelí hráče. Pokud bychom takové nasazení nepředváděli, tak nás soupeř potrestá jako před dvěma měsíci. Skvělý výkon, jsem úplně nadšený. Situace, kdy vystihl tu přihrávku a pak to takhle vyřešil, to je nadstandard. Skvěle brání, skvěle útočí a ten fyzický fond má skvělý. Za ten rok se dost zlepšil v pohybu na hřišti v ofenzivní části. Je víc na míči, než když přicházel. Technické řešení nějakých situací má lepší, udělal nám zápas.“

Ceníte si toho vítězství o to víc, že jste hráli s Unionem ve čtvrtek pozdě večer?
„Je to nejhorší možná kombinace. Čtvrtek venkovní zápas, i když naštěstí to nebyla taková vzdálenost, ale je to čtvrtek večer, potom byli kluci ještě hodinu na dopingu. V neděli už od tří, naštěstí doma. Horší varianta by byla ještě jet ven. Každopádně je to hodně náročný, máte soupeře, který má skvělé hráče jako Ewerton, Jurásek, Douděra, Hlavatý, Škoďák, Fila, Suchý. Je to fakt dobré mužstvo ještě s motivací, protože mají slávistickou minulost a chtějí se ukázat. Jejich výkony na Spartě a s Plzní doma byly skvělé, tyhle zápasy umí hrát. Z tohoto pohledu si toho hodně cením. Vítězství i ofenzivního výkonu. Ve druhé půli jsme měli spoustu možností, Linži nás hodně dostával do šancí. Ale neměli bychom soupeře pustit do tolika šancí. V první půli jsme do defenzivy hráli velice dobře. Kluci vzadu situace skvěle předvídali, v záloze jsme soupeře pokryli, pak ve druhé půli tam nepochopitelně měli hráči soupeře dost místa a my s nimi nebyli tak natěsno. Fila se tam dostal po dlouhém balonu do gólovky. Ne vždycky se všechno povede, ale pustili jsme soupeře do více šancí než v posledních pěti šesti zápasech. Je to jedno s druhým. Asi každý tým teď má nějaké virózy, takže máme nějaké hráče mimo. Kubu Hromadu pálily plíce, je nachlazený, putuje tam nějaká viróza, kterou má trošičku každý. O to víc si cením toho, že vyhrajeme se soupeřem, na kterého se týden připravujeme.“

Řešíte v kabině minuty Aleše Mandouse bez inkasovaného gólu?
„Asi před deseti minutami jsem říkal Mandymu, že už je šestý a on na mě koukal s otevřenýma očima kde a v čem. Je dobře, že se o to nestará. Mně to někdo ukazoval, myslím, že se dostal před Jardu Blažka na šesté místo. Já mám tyhle statistické věci rád, sleduju to a on naštěstí ne, což se mi líbí. Řeknu mu, kolikátý skončil až to skončí. Ukazuje to jeho koncentraci. Taky nebyl stoprocentně zdravý, ten kotník, co se mu otočil na Unionu, tak bylo vidět, že nemohl balon úplně čistě nakopávat. Moc se mi líbí, že řeší chytání. I přesto šel v sobotu navíc trénovat na deset minut, protože je na to zvyklý. Jsem rád, že ty nuly má občas trošku zadarmo za výstavbu hry a hru nohama, proti Boleslavi si ji zasloužil stoprocentně, byl úplně skvělý. Myslím si, že až na to začne myslet, tak se to bohužel protrhne.“