Panuje zklamání i hrdost. Neskutečná atmosféra | SK Slavia Praha

Panuje zklamání i hrdost. Neskutečná atmosféra

Jindřich Trpišovský mluvil po porážce s Feyenoordem o skvělých fanoušcích, dobrém prvním poločase, zaváhání Aleše Mandouse i důležitosti Tomáše Holeše, který do odvety čtvrtfinále Evropské konferenční ligy nemohl zasáhnout.

„Musím poděkovat lidem, atmosféra byla neskutečná. Už když kluci přišli na rozcvičení, byli tady lidi. Kulisa je v Edenu vždy skvělá, co se ale dělo proti Feyenoordu, to bylo neskutečné. O to vice nás mrzí konečný výsledek. Hráli jsme se skvělým soupeřem, výborný fotbal. První půli jsme odehráli skvěle, bohužel ve druhém poločase jsme se nedokázali kombinací udržet na míči tak, abychom se soupeřem drželi krok. Udělali jsme chyby, které soupeř potrestal, a i když kluci hráli naplno až do poslední minuty a dali do toho všechno, nepodařilo se nám potrestat závary před bránou. Soupeř naopak neustále hrozil z rychlých protiútoků a co se týče kombinace a rozhodování s míčem, dělal nám v druhém poločase obrovské problémy. Kluci do toho i díky atmosféře dali všechno, bohužel to ale nestačilo.“

Potřetí za čtyři roky končí Slavia ve čtvrtfinále. Je to celkově dobrý pocit, nebo převažuje zklamání? Jaké budou vaše osobní cíle do příští sezony? Je čtvrtfinále strop pro český fotbal?
„Momentálně převažuje jen zklamání z možnosti, kterou jsme měli. Čtvrtfinále stálo velké úsilí, museli jsme projít přes spoustu dobrých soupeřů. Odehráli jsme velice dobrý zápas na Feyenoordu, teď skvělý první poločas, stejně to ale nestačilo. V tuhle chvíli jsme zklamaní, jsem ale velmi hrdý na klub i lidi v něm, za třetí čtvrtfinále za poslední čtyři roky. Je vždy těžké se tam prokousat, je těžké proměnit šance, které máte, neudělat chyby. Nám se to proti Feyenoordu bohužel nepovedlo, i když v prvním poločase náš výkon splňoval nejpřísnější měřítka, i přesto, že jsme si zápas od druhé minuty udělali těžký. Momentálně panuje velké zklamání, ale i hrdost na klub, že jsme se i přes změny opět dokázali dostat takhle daleko. Co bude v příští sezoně teprve uvidíme, otázka je, jak bude vypadat kádr, kdo přijde, kdo odejde. Vrací se nám na soupisku někteří hráči, v létě není EURO a po sezoně je pro hráče delší pauza. Je prostor pro dobrou přípravu, zase budeme mít ambice takové, aby se v Edenu hrála minimálně skupina evropského poháru.“

Neubližuje brankařům, že není jasně daná brankářská jednička? Nepodepisuje se to na jejich pohodě?
„Samozřejmě se Mandymu stala ta situace. Myslím si, že paradoxně odchytal skvělý zápas, byla to jedna situace, která se prostě stala. Jinak potvrdil oprávněnost nominace, chytil minimálně dva sólové nájezdy, vypadal hodně dobře. Byl to za mě jeden z jeho nejlepších výkonů, samozřejmě se ale stal moment, který se stal. Jestli jim to vyhovuje nebo ne je otázka pro ně, Slavia je velký klub s konkurencí na každém postu. Musí to být, víme, co se Kolimu stalo loni. Na stoperu taky může nastoupit pět šest hráčů, točí se, stejné je to na ostatních postech. Musí se s tím vyrovnat. Na tu porci zápasů, kterou máme, tu dva gólmani být musí, oni to vědí. Myslím si, že v tom problém není, Mandy to výkonem potvrdil, bohužel šlo o jeden nešťastný moment.“

Mluvil jste už s Alešem Mandousem? Jak s ním budete pracovat? Není v poslední době chyb gólmanů příliš mnoho?
„Pracovat s ním budou hlavně trenéři brankařů. Mluvil jsem s Mandym, je mu to líto, je to dobrý kluk i brankář. Jsem rád, že ho podpořili i fanoušci. Fotbal je hra chyb a hráči v defenzivě to kvůli tomu mají o to těžší. Když nedáte šest šancí, tak je prostě nedáte, tak se nic neděje. Naopak když v obraně uděláte 199 situací skvěle a pak tu dvoustou zkazíte, tak je z toho taková situace. Nejvíce to mrzí jeho samotného, na nás je, abychom ho podpořili. Na evropské scéně se za chyby platí dvojnásob, je těžké dostávat se do šancí a dávat soupeřům v zápasech více gólů. Někdy je to souhra okolností. Za dvojzápas s Feyenoordem, který je skvělý tým a postoupil zaslouženě, jsme dostali nenormální góly. Vždy se stal nějaký nešťastný moment, za který si samozřejmě můžeme sami, ale předcházelo tomu něco nešťastného. Musíme se z toho oklepat a jít dále.“

Ukázalo se, jak moc je důležitý je pro Slavii Tomáš Holeš?
„Všeobecně je to pro nás důležitý hráč, první zápas to ukázal. Myslím si, že nejenom on, ale i spousta jiných hráčů nám pomohla. Hlavně ale jeho zkušenost, organizace a komplexnost do ofenzivy, defenzivy i osobních soubojů nám chyběla. Má skvělou dynamiku i řešení situací, to nám také chybělo. Patří mezi tři nejlepší hráče kádru, takový vám vždy chybí. Na druhou stranu, Rotterdamu vypadl Til, také důležitý hráč, a my to měli zvládnout i bez Tomáše. V první půli se nám to dařilo, v druhé bychom s ním asi měli více variant, to je ale zkrátka realita. První poločas ale ukázal, že ho kluci dokázali zastoupit.“

Dlouhodobě jste zvyklí hrát v obraně na riziko, nebylo do ale proti Feyenoordu chvílemi trochu moc?
„Když na evropské scéně nekombinujete a nedržíte se na balonu, dostanete se pod obrovský tlak. To byla jedna z věcí v druhém poločase, kdy jsme kombinačně nedokázali vyjíždět z presinku soupeře. Donutili nás kopat dlouhé míče a nepustili nás do hry. Na míči si odpočinete a necháte proběhnout soupeře, to nám paradoxně šlo v prvním zápase, teď se nám to tolik nedařilo. Je to na posouzení míry rizika, někdy je třeba hrát jednoduše. Evropský fotbal je ale takový, jaký je, v první půli jsme se třikrát dostali přes střed z presinku a vždy to pro soupeře bylo nebezpečné. Vždy to je o rozhodnutí na hřišti, bez kombinace ale nemáte šanci dojít do čtvrtfinále. Je to daň za něco, chyba je strašně chybět, kombinace vám ale umožní vést zápas a vyřadit soupeře jako třeba Fenerbahce.“

Po třetím gólů proběhla ostrá diskuze mezi Ibrahimem Traorém a Maksymem Talovjerovem, zaznamenal jste to?
„Vůbec jsem to nezaregistroval. Neviděl jsem ani druhý gól, něco jsme probírali s asistenty. Neviděl jsem ani tuhle situaci, nechci to komentovat, pak si to prohlédnu a třeba si s nimi na to konto promluvím.“