O soupeři, Sorovi s Usorem, střídáních i absenci časomíry | SK Slavia Praha

O soupeři, Sorovi s Usorem, střídáních i absenci časomíry

Po výhře 4:0 v rámci 2. předkola Evropské konferenční ligy na půdě gibraltarského St Joseph's utkání zhodnotil hlavní trenér Jindřich Trpišovský a prozradil i plány do nadcházejících týdnů.

Na úvod nové sezony jste na půdě gibraltarského Sr Josephs zvítězili 4:0. Jak zápas hodnotíte?
„Jsem rád, že jsme splnili povinnost a vyhráli velkým rozdílem. Vytvořili jsme si spoustu šancí a střel, na druhou stranu jsem trochu zklamaný, jak jsme se šancemi naložili, hlavně ve druhém poločase. Vzhledem k podmínkám, které tady panovaly, měli kluci dobrý přístup. Chtěli jsme zápas brzy rozhodnout, což se nám podařilo. Ve druhém poločase mohly být od nás některé pasáže rychlejší a aktivnější. Soupeř ale využil každou chvíli, aby zápas kouskoval. Asi šestkrát se během zápasu ošetřovalo. S tím počítáme. Vytvořili jsme si více šancí, než jsme předpokládali. Nevěřil jsem, co vše dokážeme zahodit. Několikrát to bylo tím, že nás bylo ve vápně tolik, že jsme si překáželi a dávali si přednost. Jsme rádi, že se nikdo nezranil, kolikrát tam byly ostřejší zákroky. Hráči se chytli gólově, někteří předvedli zajímavé individuální výkony. Potěšil mě Yira Sor, konkrétně on nejen góly, ale třeba hned v první minutě udělal padesátiminutový sprint. Bylo vidět, že vzal zápas vážně. Moses Usor měl velké nasazení a i v takovém zápase šel do křečí. Je pro branku soupeře neustále nebezpečný. Kdybych měl v ofenzivě vypíchnout dva hráče, tak zrovna tyto dva.“

Jak se vám líbil Christ Tiéhi, který nastoupil ve středu hřiště?
„Ukázal to, proč jsme ho do Slavie brali. Je to trochu jiný typ hráče, než který máme. Je strašně silný v rozehrávce a klidný na míči. Měl několik zajímavých přihrávek za obranu. Zvyká si na náš styl, byl zvyklý hrát trochu na menším prostoru. Hrál vyloženě roli bránícího hráče. My po něm chceme, aby hrál i více dopředu. Občas na něm vidím, že chvílí přemýšlí, jak se situací naložit. Ukázal velký potenciál. Potěšilo mě, že se dvakrát dostal do zakončení. Naložil s tím sice podobně jako ostatní, ale dvakrát se dobře dostal do vápna.“

U žádných z šancí jste se vyloženě nenaštval…
„Spíše jsem se usmíval. Hráč chce vždycky dát gól, já spíš většinou nadávám na jiné situaci na hřišti, jako je třeba nedisciplinovanost, zaujetí nebo věci v defenzivě. Každý chce dát gól, nedělá schválně, že to nepromění. Chceme dávat hodně gólů kvůli fanouškům jak u televize, tak pro ty, co dorazili přímo na zápas. Někdy jsem se pousmál, co je možné nedat.“

V čem bylo nutné přesvědčit hráče, aby nepolevili?
„Dali jsme si úkol, že musíme vyhrát první poločas. Řekli jsme si, že do zápasu jdeme za stavu 0:1 pro soupeře a do poločasu to chceme otočit. Oni vědí, že někdy dokážeme být naštvaní, když to není, jak má být. V týmu je navíc velká konkurence, všichni se chtějí ukázat. Upozorňovali jsme na to, že to je soutěžní zápas. Byly tu některé bizarní věci, ale je to prostě evropský zápas. V tom problém nebyl, spíše je problém se pak přizpůsobit věcem, které přijdou, například, že se déle nehraje nebo že je hřiště pomalé a míč drhne, do toho tempo není takové. Když se pak čtyři minuty hráč ošetřuje, tak se z toho vypadne. Po pauze je pak těžší se dostat do provozní teploty.“

Hned v úvodu druhé půle jste čtyřnásobně střídali. Jaký to mělo důvod?
Chtěli jsme dát šanci dalším hráčům, aby se ukázali. U Oscara tam třeba byly dva ostřejší zákroky. Momentálně hraje ve skvělé formě a je pro nás důležitý, tak jsme nechtěli riskovat nějaké zranění. Christ Tiéhi a Tomáš Holeš měli také nějaké drobné problémy po srážkách. Nechtěli jsme střídat hned o poločase, protože kluci dobře rozběhli zápas a dali do toho nějakou energii a úsilí. Není dobré hráče střídat o poločase. Chtěli jsme vytížit všechny hráče ve venkovním zápase, dost podobné to bude také v domácím duelu.

Co očekáváte od odvety, která se odehraje za týden ve Fortuna Areně?
„Budeme hrát doma, bude to první domácí soutěžní zápas v sezoně. Určitě přijdou diváci. Víme, že dorazí také děti na tribunu, kterou máme zavřenou. Pro nás všechny to bude motivace, dnes jsme si to zdůrazňovali. Momentálně je tu takový tlak na to být v základní sestavě a vejít se do nominace na zápas, že všichni vědí, že některý slabší moment v zápase by jim byl vyčítaný. Věřím tomu, že se doma budeme těšit na zápas, budeme hrát ještě mnohem lépe než venku, bude to ještě mnohem rychlejší a gólů dáme více. Musíme si vážit lidí, kteří dorazí na zápas.“

Na hřišti vzniklo několik nedorozumění. Čím to bylo?
„Bylo pět nových hráčů v základní sestavě, pak dostřídávali další. Musíme si zvykat, že komunikace na hřišti je jiná. Probíhá dost věcí v angličtině, třeba pro Tomáše Holeše a Aleše Mandouse je to nové. Druhá věc byla atypičnost zápasu. Spousta věcí byla také po odrazech míče jinak, než jsme zvyklí, míč kolikrát na umělé trávě skočí jinak, přihrávky také jedou jinak. Byl to souběh více věcí. Na lavici jsem říkal, že s počtem vytvořených brankových situacích přímo úměrně roste také to, co nedáte. Bylo toho dneska až moc, stejně to platí s útočnými akcemi. Nedorozumění tam bylo hodně, naopak ale bylo velké množství povedených věcí. Jsem příjemně překvapen třeba z Mosese, který se na malém prostoru dokáže dostat z těžké situace.“

Překvapilo vás letadlo?
„Letadlo jsme měli ohlášené, že bude přistávat, byl tu i nějaký zvukový signál, že k tomu dojde, i tak mě to překvapilo. V tu chvíli jsme byli ve velké šanci a nebylo vůbec nic slyšet. Nevím, co slyšel Mandy, který to měl přímo za zády. Dokreslilo to celý průběh utkání.“

Jste raději, když hráči nevidí časomíru?
„Ani jsem o tom nevěděl, že nebyla. Měl jsem čas na hodinkách, ale myslím si, že v tomto průběhu zápasu je to úplně jedno. Spíše by to mělo vliv v zápase, kdy by to bylo o gól nebo by se rozhodovalo.“