O gradujícím výkonu, Lingrovi i atmosféře | SK Slavia Praha

O gradujícím výkonu, Lingrovi i atmosféře

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po výhře nad Plzní o skvělém výkonu ve druhé půli, důležitosti Ondřeje Lingra, přínosu Petra Ševčíka, stažení Tomáše Holeše na stopera i atmosféře na stadionu.

„Do zápasu ne, že bychom nenastoupili ideálně, ale byli jsme trochu zabrždění, někdy jsme se rozhodovali déle, předržovali jsme balon, byli jsme opatrnější. Potom jsme z první šance dostali po našem autu gól, soupeř se dostal do vedení. My jsme pak trpělivou kombinační hrou snažili dostat do zakončení, hledali jsme prostory, Plzeň se zatáhla, nebylo jednoduché se tam prokousat. I tak jsme si ale vytvořili dvě dobré pozice, jednou to chytil Staněk, podruhé jsme to neproměnili. Ve druhém poločase jsme se pomaleji rozbíhali, během zápasu jsme ale výkon stupňovali. Tým ve druhé půli zahrál celkově velice dobře, byly tam velmi dobré individuální výkony i týmový výkon. Stupňovali jsme tlak, některé šance jsme neproměnili, pomohla nám ale standardka na 1:1, to jsme v zápase pak dominovali. Hodně nám pomohli střídající hráči. Až na jednu situaci, kdy to Matěj Jurásek skvěle uhasil na zadní tyči, jsme soupeře do ničeho vážnějšího nepustili. Vyhráli jsme zaslouženě, chtěl bych poděkovat za skvělou atmosféru při fandění. Byl to velmi dobrý zápas, rozhodčí to zvládl velice dobře. Byl to fér zápas, i když fauly k tomu patří vždy, nebylo jich ale tolik jako jindy. Jsem rád za reakci týmu, inkasovaný gól pro nás byla velká rána, do zápasu jsme chtěli vstoupit jinak. Tým ale skvěle fungoval, tlak stupňoval, ve druhém poločase jsme výkonem chvílemi i koncertovali, hráli jsme velice dobře. Zaslouženě jsme vyhráli s těžkým soupeřem, proti kterému se zápasy strašně těžko otáčí. My to dokázali, měli jsme i spoustu dalších šancí, chci pochválit všechny hráče, celý týden jsme se na to připravovali a zvládli to i přes ten těžký začátek,“ říká po výhře nad Plzní trenér Jindřich Trpišovský.

Jak důležité je tohle vítězství vzhledem k boji o titul?
„Body se sečtou až na konci. Ty, které získáte, mají vždy stejnou hodnotu, stejně vám chybí vždy i ty ztracené. U zápasu s přímým konkurentem je to důležitější v tom, že když vyhrajete, nějaké body mu vezmete. Ve hře o titul ale musíte získávat body v každém zápase.“

Proč jste se rozhodli nasadit Tomáše Holeše na pozici stopera?
„U Tomáše bylo těch důvodů více. Začal bych typem útočníka, který nás čekal, věděli jsme, že budeme podstupovat hodně soubojů. Soupeř si pomáhal dlouhými míči do Chorého, proto jsme měli mít dva soubojové stopery. U Tomáše i v Budějovicích bylo vidět, že po dlouhé pauze nebyl ještě úplně běžecky vybavený a my chtěli mít běžecký tlak ve středu hřiště. Tím, že se vrátil Kuba Hromada, mohli jsme si dovolit Tomáše zasunout na stopera. Poslední věc byla, že jsme potřebovali komunikaci, Tomáš hodně řídil například Davida Juráska. Je to souběh více věcí, nemělo to jen jeden závažný důvod. Chtěli jsme mít i sílu při standardkách, vnímali jsme výškovou sílu soupeře, tyhle tři věci ale byly ty nejzásadnější.“

Opět rozhodl střídající hráč, jak těžké je pro Ondru Lingra zkousnout, že půjde do zápasu až jako žolík?
„Ondra je hráč, na kterém jsme hodně závislí ohledně jeho přístupu a výkonnosti. Je to nadstandardní a skvělý hráč, umí hrát od začátku a být rozdílový, tak do toho zápasu vstoupit. Je to jeden z hráčů, který měl před čtrnácti dny těžkou virózu a horečky čtyřicítky. Někdo se potom do toho těžko dostává, jemu se ale povedlo přivést do zápasu energii, hrát v obrovské intenzitě. Měl nám buď pomoct udržet míč, v případě zápasu, který panoval, udělat rozdílového hráče. On je týmový, ví, že tým je více než hráči, umí tu roli přijmout. Každý chce hrát od začátku, on je ale ve Slavii dlouho a ví, že hráči, kteří vstupují do utkání, mají často mnohem větší důležitost než hráči, kteří hrají od začátku. Teď to potvrdil, stupňovaný výkon v druhém poločase jde za všemi hráči, z velké části ale za ním. Samozřejmě to pro něj není jednoduché, každý hráč chce hrát, Ondra má výhodu v tom, že už to zná z minula. Musím ale říct, že Ondra má na prvním místě opravdu tým, a když mu to vysvětlíte, že je to pro dobro týmu, tak je tam možná v první fázi zklamání. Řekl jsem mu ale, že když dá gól a vyhrajeme, tak mi může nadávat. To také udělal (smích). Mě je toho hráče samozřejmě líto, protože si zaslouží hrát, do takových zápasů ale potřebujete hráče, který to umí strašně strhnout. Bylo mi to líto třeba na rozcvičce, kdy ostatní hecoval. Důležité ale je, jaký bude ten hráč mít přínos pro tým a ne to, jakou dostane minutáž.“

Před zápasem jste říkal, že musíte hrát ve velké intenzitě, v první půli ale Oscar běžecky zaostával. Byl to jeden z důvodů, proč se vám první poločas výsledkově nepodařil?
„Chtěl jsem, abychom běžecky byli hodně vybavení, abychom tlačili na soupeře, a když nás překopne, aby to bylo box to box tam a zpátky. Plzeň má navíc skvělý střed, takže úkolů pro naše střeďáky bylo hrozně moc, vše pokrýt a navíc se nabízet v rozehrávce. Osky celý týden vypadal, že má nejlepší formu ze všech hráčů, dva dny zpátky byl dokonce nejgólovější hráč v tréninku. V prvním poločase byl po tom gólu hodně nevýrazný, nepomohl Šévovi v rozehrávce. Jak je Osky skvělý hráč, má někdy problém s emocemi, dostat se do zápasu. Ve druhém poločase se do toho ale dostal, v první půli hodně záležela rozehrávka na stoperech a Šévovi. Standa Tecl se navíc často zády k bráně udržel na balonu, neměl to ale komu sklepnout, proto jsme tam na podhrot ve druhé půli poslali Ondru Lingra.“

Byl pro vás mužem zápasu Petr Ševčík?
„Je těžké vybrat nejlepšího hráče. Petr byl dominantní, měl obrovskou aktivitu v zakládání. Chtěli jsme hodně vsadit na hráče, kteří jsou ve Slavii delší dobu. Je to těžké, vypjaté, emoční utkání. Když jsme si zpětně analyzovali zápas v Budějovicích, bylo tam čtyři nebo pět mladých hráčů, nebo jen tři, kteří mají se Slavií titul. Sázka teď proto směřovala na hráče, kteří za sebou mají ve Slavii nějakou historii. Šéva ji má, proto si vážím i jeho aktivního, běhavého výkonu. Líbila se mi jeho hra pod tlakem, i když na něj tlačili dva hráči, udržel míč a uvolnil hráče vedle sebe. Byl skvělý i v zakládání, výborný výkon, ale to by se dalo říct i u ostatních. Nebylo by to fér, mohl bych tady vyjmenovávat podobné věci u všech hráčů, kteří k výsledku proti Plzni přispěli. Byl to skvělý, odvážný výkon. Hlavně když dostanete gól a zápas se nevyvíjí dobře, je strašně důležité projevit odvahu, když se nedaří. On byl jedním z hráčů, kteří nám dali šanci v zápase pokračovat a třeba ho i otočit.“

Do utkání jste nasadil hodně zkušenou sestavu. Budete, vzhledem k vývoji v tabulce, sázet na služebně starší hráče i ve zbytku sezony?
„Určitě to tak bude. Prošli jsme si nějakým obdobím, kdy spousta hráčů byla nemocná. Když vám v pátek někdo přijde a má plný nos nebo rýmu, vypadne na dva dny, tak si říkáte, jak za ty dva dny bude vypadat. Jsou to věci, které třeba ani navenek nechceme říkat. Když jde ale do tuhého, je třeba udržet kontinuitu výkonu, s čímž máme někdy problém. Hráč jednou zahraje perfektně, když ale hrajete o titul, potřebujete, aby to opakoval. To jde lépe u zkušených hráčů. Někteří méně zkušení kluci mohou třeba vypadat skvěle na tréninku, když ale pak zápas nezačne úplně dobře z naší strany, tak nemají zkušenost s tím, jak to zlomit. V Budějovicích bylo v základu pět hráčů pod 22 let, což může hrát svojí roli. Je to jeden z důležitých aspektů, je pak vidět, že tihle kluci potřebují pomoc hráčů okolo nich. Každý zápas v české lize je těžký, potvrdí to každý hráč i trenér, nikdy nevíte, jak to dopadne. Hlavně zápasy těch top týmů, tam je každý těžký. Někdy nám lépe jdou otevřené zápasy nahoru dolů, je to o trpělivosti a zkušenosti, na to chceme sázet. V krizových momentech pak do toho dáváme hráče, kteří už si třeba zažili, jak se na takový zápas připravit.“

Před zápasem proběhla řada společných aktivit Slavie i Plzně. Myslíte si, že se podařilo uklidnit oproti minulým vzájemným střetnutím emoce?
„V první řadě bych chtěl pochválit aktivity, které proběhly. V pátek byl například otevřený trénink, vybrala se částka asi šedesát tisíc, udělala se spousta věcí. To jsou první kroky, myslím si, že i ten zápas probíhal víceméně hodně fér, bylo to hodně o fotbale. To jsou první kroky, musíme v nich pokračovat. I věci se sektory fanoušků, je to o všech z nás, každý se k tomu musíme postavit, aby tam bylo co nejvíce fotbalu a kombinace. Bylo hodně takových chlapských soubojů, další věci už neovlivníme, první kroky se ale udělaly. Tenhle zápas byl oproti minulosti velký rozdíl, všichni musíme pokračovat v tom, aby to další zápas bylo zase o kus lepší. Fotbal přináší emoce, proto je tak sledovaný a máme ho všichni rádi. Důležité je ale i to po zápase, udělaly se nějaké kroky mezi kluby. Rozdělily se nějaké body, což je v tom sportu potřeba, pomohlo se ale i lidem, což jsou kroky, ke kterým by to mělo směřovat. To si myslím, že bylo skvělé gesto směrem do budoucna v tom pokračovat.“

Nepřipadalo vám, že na to, že hrál první s druhým týmem tabulky, byl herní projev obou týmů diametrálně odlišný?
„My máme nějaký herní styl, který vychází z typologie hráčů, které máme. Z toho vycházíme, když chcete hrát nahoře a být nejlepší, musíte se během sezony vyrovnat se všemi překážkami, terény, zraněními, virózami i styly soupeřů. Každý zápas je jiný, proto je důležité, jak na to dokážete někdy zareagovat střídáním, nebo reakcí hráčů. Když se hraje v intenzitě, která byla skvělá, byl to zápas nahoru dolů, hráči se pak unaví a vznikají chyby. Obrany jsou roztrhané, hráči se někdy nestihnou vrátit, to je pak rozdíl v evropských soutěžích a zahraničních ligách. Je to o tom, že zápasy se lámou ve chvíli, kdy je to nahoru dolů a dělají se chyby. To proti Plzni bylo. Vážím si toho, že se hlavně hrál fotbal, z toho pak pramení chyby a díry v defenzivě, z toho pak jsou nebezpečné situace. To je nás styl, potřebujeme takhle hrát, udržet ten zápas. Pro nás je pak daleko větší šance, že se dostaneme do soupeře a budeme na balonu. Je to naše hra, na podzim jsme s tím v Plzni prohráli, každý tým má právo jít do zápasu se svojí taktikou a možnostmi. Každý tým má silné stránky, na nás je se s tím vypořádat. To v tomhle zápase bylo od nás skvělé, hráči nám pomohli, tandemové situace a driblink do prostoru vycházely z našeho pohybu. Kdyby ale zápas byl více rozkouskovaný, rozfaulovaný, nešlo by to. Proto jsem i chválil rozhodčího, i když se někdy rozčilujeme, že něco byl faul, chceme vidět míč ve hře.“