O semknutosti týmu, středové dvojici i rozestavení | SK Slavia Praha

O semknutosti týmu, středové dvojici i rozestavení

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po výhře nad Bohemians o výkonu v první půli, produktivitě Václava Jurečky, rozestavení se třemi stopery, spolupráci Oscar-Zafeiris i nadcházejícím utkání s Baníkem.

„V první řadě chci pochválit návštěvu a fandění, bylo to minimálně na úrovni našeho výkonu v prvním poločase. Skvělá návštěva i kulisa, velká pochvala. I díky tomu byl náš výkon v první půli dominantní, hráli jsme rychle. Navázali jsme na výkon z prvního zápasu, akorát jsme tentokrát byli produktivní. Nenechali jsme si dát gól, což samozřejmě v tom prvním zápase bylo dáno zraněním Ogbua, byli jsme v tu chvíli v deseti. Mělo to teď ale jiný vývoj tím, že jsme na naši tlakovou hru dokázali navázat i góly. Samozřejmě, v moment, kdy jsme se dostali do vedení, tak to pro nás typologií zápasu i soupeře bylo už hodně výhodné. Hráli jsme ve velkém pohybu a intenzitě, vyzdvihnout bych chtěl to, že jsme v první půli byli nebezpeční z obou stran. Někdy se nám stává, že jedna je dominantnější a teď se nám to sešlo výkony hráčů i nebezpečností z obou stran. I když Mick nedal gól a má jen jednu asistenci, tak podal skvělý výkon, výborně to nahoře rozbíhal, trápil a zaměstnával soupeřovu obranu. I ten Doudisův gól vznikl ze situace, kterou jsme chtěli hrát a která byla závislá na hře útočníka. Ve druhé půli jsme trochu sundali nohu z plynu, chtěli jsme hrát víc na míči. Měli jsme signály od některých hráčů po viróze, že zápas nedohrají, že jim to vzalo hodně sil a v úterý hrajeme znova. Proto jsme chtěli zápas trochu zklidnit, mít ho pod kontrolou a držet míč, zaútočit v pravou chvíli. To se nám bohužel zvrhlo v to, že jsme do druhé půle nevstoupili vůbec dobře, navíc se zlepšila i Bohemka. Prvních dvacet minut jsme ztratili kontrolu nad zápasem a paradoxně řešili více běžeckých situací po ztrátách, než v první půli. Dobře jsme ale uskákali všechny standardky a nepustili soupeře do nebezpečného zakončení. Po prostřídání Lukášem Provodem, kdy jsme na levou stranu dostali levou nohu, tak jsme opět získali kontrolu nad hrou a ke konci zápasu jsme ještě měli nebezpečné situace. Jsme rádi za kontrolované vítězství, za náš výkon. Kromě vstupu do druhé půle bych hledal těžko nějakou kaňku,“ zhodnotil duel hlavní trenér Slavie.

Jak jste spokojený s produktivitou Václava Jurečky? Měl těžké si vydobýt místo v kádru?
„Jeho nastavení a sebevědomí je na té nejvyšší úrovni od doby, co je tady. Zvykl si na styl hry, který byl trochu rozdílný. Jako hráč se pohybuje v prostorech, které jsou hodně přetížené, je tam velký shluk hráčů. Na Slovácku naopak těžili z volného prostoru, z chození za obranu. Trochu se srovnával s tím, že na Slavii hrajete od první minuty většinou do plné obrany. I když je to zkušený hráč, bylo to pro něj hodně nových informací a impulzů. Pak nehrajete tak instinktivně, hodně přemýšlíte, jak se na hřišti pohybovat, jaké máte úkoly po ztrátě míče, při zakládání. Je to trochu něco jiného, každý hráč si na to nějakou dobu zvyká. I tým si musí zvyknout na hráče, na jeho typologii. Teď si to všechno sedlo, Venca dává důležité góly a má důležité body. Hodně zlepšil hru do těla, soubojové chování proti obráncům. I před tím dával některé branky, na začátku vstoupil do sezony dobře, zbrzdilo ho ale zranění z Panathinaikosu. Nejvíc je u něj ale důležitá sebedůvěra a mentální nastavení. Na to, že poprvé v kariéře hraje ve velkém klubu a je pod drobnohledem, tak si na to rychle zvykl. Dostal individuální přípravu na videu, která mu hodně pomohla k tomu, aby o sobě nepochyboval a jeho výkony jsou teď skvělé. Je hodně komplexní, co se mi na něm líbí asi nejvíce je jeho herní aktivita. Nejvíce jsem mu dříve vytýkal, že třeba deset, patnáct minut není na míči, teď je naopak skoro v každé útočné akci. V tom u něj vidím největší progres.“

Nakolik vám pomohl semifinálový zápas proti Bohemians, který jste hráli v Edenu před dvěma týdny?
„To pomůže každému týmu. Je skvělé, když v krátké době odehrajete zápas a máte si možnost rozebrat ty situace. Samozřejmě mám velký respekt ke hře Bohemky a jejím výsledkům, hrají skvěle, přeci jen ale hrají pořád stejně a vy se na něj můžete před druhým zápasem lépe připravit. Když vidíte svoje hráče a svůj styl hry proti vašemu soupeři, tak je to to nejvíc, co může být. Když na videu ukazujete sestřihy soupeře z jiných zápasů, jsou tam jiní hráči a jiné provedení. Když během čtrnácti dnů sehrajete se soupeřem na stejném stadionu další zápas, tak je to obrovské poučení, jak se soupeř choval a bude chovat na hřišti. Vyhradili jsme si na to opravdu hodně času, klokani jsou hodně týmoví, dobře se rozhodují v podstatě v každé situaci, mají sedm osm hráčů před pokutovým územím a nebezpečné hráče nahoře. Nechtěli jsme připustit to, abychom prohrávali jako v tom minulém zápase. I když byl teď náš výkon hodně podobný tomu pohárovému, tak tam se Bohemce podařilo dostat do vedení z brejků, v tom jsou strašně silní, možná nejlepší v lize. Byla to dost voda na jejich mlýn, proto jsme se z toho tentokrát dost poučili, nejvíce nám ale do zápasu pomohl ten první gól. Klokani to pak museli dohánět, museli hrát trochu jiný styl hry, než na který byla v posledních zápasech zvyklá.“

Jak vás motivovalo zaváhání Sparty?
„Vzhledem k naší motivaci se nic nemění, zbývá sedm zápasů a my musíme sesbírat co nejvíce bodů. Uvidíme, na co to na konci bude stačit. Samozřejmě každá ztráta soupeře vás dostává do komfortnější pozice, je to ale hlavně o nás a našich výkonech. Nesmíme dělat chyby, jsme tým, který se skoro vždycky prosadí, hodně to ale je o té defenzivě. Jak to jde do finále, každé rozhodnutí na hřišti je důležité a jak se jde do finále, cítím semknutost týmu. Momentálně máme dobré nastavení a nesmíme o něj přijít.“

Nastoupili jste podruhé v řadě se třemi stopery. Mohlo by to být dlouhodobější řešení?
„První věc je směs hráčů, které máme k dispozici. Více nám teď sedí na tohle rozestavení a je to také reakce na soupeře a pětiobráncový systém, který praktikuje. Tím, že musíme zvládat zápasy a dávat první góly, tak máme takhle nahoře tři hráče a křídla se nám navíc nemusí vracet do tak hluboké pozice. Je to na trochu větší riziko vzadu, momentálně tam ale máme složení, které to zvládá. Zvládají těžké situace, dobře čtou hru, i když Bohemka pak změnila rozestavení. Stačí nám, abychom si řekli něco od lajny a hráči to umí rychle přehodit, postavení je pak jiné. V sezoně jsme to párkrát použili, v Liberci jsme například hráli 3-4-3, bohužel jsme ale dostali první smolný gól. Je to zkrátka díky hráčům, které máme k dispozici a kvůli tomu, že do pětiobráncového systému soupeře musíte mít více hráčů vepředu.“

Dá se říct, v jakém momentu ta semknutost vznikla?
„Bylo to krok za krokem, vyvrcholilo to samozřejmě před derby, kdy jsme nebyli v jednoduché situaci. Z hráčů jsem ale cítil, jak se s tím chtějí poprat, v přípravě pomáhají i hráči, kteří jsou zranění nebo nemocní a nemohou nastoupit. Někteří hráči se chytli, jako třeba David Pech. Když za sebou máte nějaké pozitivní momenty, tak vás posilují. Tím zápasem s Bohemkou v poháru jsme se trochu přenesli před ty věci, jako například smolný gól v Liberci v nastavení. Náš výkon tam byl dobrý, na samém konci jsme dostali gól. Celkově je to sebedůvěra hráčů a zastupitelnost pozic, které jsou. Schranz, Holeš, strašně nám pomohl Ogbu. Hrají mentálně silní hráči, dříve se nám nedařily vstupy do zápasu a pomáhali nám střídající hráči, teď se nám daleko lépe daří v prvních poločasech. Souvisí to také s terény, kombinační týmy potřebují dobrý terén, to má také nějaký vliv na zlepšení.“

Jaký vliv na hru má středová dvojice Oscar-Zafeiris?
„Podali výborný výkon, fantastický Oscar navázal na výkon na Spartě. Velmi dobrý byl i Zafeiris, i když na něm bylo trochu vidět, že ještě úplně není ve své kůži. Neměl tu vitalitu, živost, síla na balonu, zorné pole a vidění situací u něj ale samozřejmé pořád bylo obrovské. Musíme si na něj ještě zvyknout, když má balon, musíme čekat, že přijdou situace, které vlastně ani nevidíme a vidí je jenom on. Viz třeba přihrávka na Burena v první půli, asi všichni čekali, že půjde na Douděru. Bohužel byla o trochu delší, moc to ale nečekal asi ani sám Mick. Spolu s Oscarem hrají skvěle, je to ale i tím, že za nimi hrají ti tři stopeři, kteří teď hrají velice dobře. Hráč zápasu pro mě byl Lukáš Masopust, jeho řešení byla fantastická. To dva ve středu zkrátka hrají dobře, je to ale dané i tím tříobráncovým systémem, v tom dvouobráncovém by se třeba u nich objevily nějaké mezery v soubojovosti a defenzivě.“

Jak vyhlížíte zápas na Baníku?
„Je to jediný stadion s atletickou drahou, což je pro nás dost specifické. Je tam skvělá kulisa, návštěva bude skvělá. I když je to strašně složitý termín, doufáme, že za námi dorazí lidé ve velkém počtu. Od Baníku se nebude tolik čekat, mají velkou sílu při standardkách, nahoře hrají Almási, Klíma a Tijani. Jsou tam pro nás vždy složité zápasy, uvidíme, komu víc tohle vložené kolo bude vyhovovat. Bude to velká bitva, Baník proti nám vždy podá jeden z nadstandardních výkonů sezony, musíme se na to připravit, bude to pro nás zlomový zápas.“