Arena Lublin: Cukrovar, trpaslík i další polský skvost | SK Slavia Praha
Více

Arena Lublin: Cukrovar, trpaslík i další polský skvost

Naši východní sousedé zažívají v posledních letech významný rozmach fotbalové infrastruktury, který se i díky spolupořadatelství EURO 2012 propisuje do všech koutů země. Přesuňme se tedy do Lublinského vojvodství, kde se skrývá přechodný domov Zorje Luhansk.

Nacházíme se nedaleko od centra Lublinu – devátého největšího města Polska. Když se vydáme podél toku řeky Bystrzyce, narazíme na moderní stánek zasazený mezi obytnou zónu a dopravní tepnu spojující srdce města se zbytkem země. I přes rozlehlé parkoviště je vidět moderní štít předsazený zbytku obdélníkové konstrukce. Jak ale vznikla?

Široké prostranství, kde dříve stál cukrovar a od roku 1961 i skromný stánek pro tři tisíce fanoušků, se dočkalo nového nájemníka. Téměř šestnáctitisícový stadion stojící poblíž hranic s Ukrajinou a Běloruskem byl navržen architektonickou firmou Estudio Lamela, která je podepsaná pod modernizací a přestavbou Estadio Santiago Bernábeu, či designem stadionu polské Cracovie. Místní obyvatelé se tak od června roku 2014 mohou těšit z nadčasové arény, která se stala domovem nejen druholigového Motoru Lublin.

Za svou krátkou historii hostila několik zápasů Mistrovství světa 2019 do devatenácti let, dva finálové duely Polského poháru i utkání české reprezentace, která zde v rámci kvalifikace o Mundial v Kataru porazila Estonsko vysoko 6:2. Lublinský trávník si ten večer vyzkoušel hned čtyřlístek současných slávistů: Lukáš Masopust, Tomáš Holeš, Jan Bořil a Lukáš Provod. Jak na něj poslední jmenovaný vzpomíná?

„Pamatuji si ho dobře, není to tak dávno. Tomáš Souček tady snad dával tenkrát hattrick. Bohužel byl v tu dobu prázdný stadion, což už se ve čtvrtek určitě nestane. Ani jsem upřímně nevěděl, že to bylo na tomto místě, ale při příjezdu jsem celé zázemí hned poznal. Je krásný, klobouk dolů, jak v Polsku stadiony vypadají. Těšíme se na zápas, trávník vypadá perfektně."

Jak si mužstvo trenéra Trpišovského stojící těsně před vrcholem kvalifikace o Evropskou ligu povede, sledujte už dnes od 19:00 na ČT2. Zkrátit čekání si můžete ohlédnutím za středečním tréninkem a ohlasy kapitána Jana Bořila přímo z Areny Lublin.

Aktuálně

#UEL SESTŘIH | Sheriff – Slavia 2:3

2. 12. 2023
Vraťte se společně s námi do Tiraspolu ještě jednou, o zajímavé momenty nebyla v Podněstří nouze. Elegantní patička Václava Jurečky, premiérový gól v Evropě pro Christose Zafeirise nebo vítězné dělo Muhameda Tijaniho z poslední minuty.

PREVIEW: Vlček a Houštecký před Zlínem

2. 12. 2023
O nedělním ligovém střetu ve Zlíně promluvili na kameru #SlaviaTV asistent trenéra Zdeněk Houštecký a obránce Tomáš Vlček.

MATCHDAY z Tiraspolu. Obrat, třetí postup a TJ

2. 12. 2023
Z rajónu Sheriffa lup v podobě tří bodů! A navrch sladký bonus… Slávisti dali ve čtvrtek v Tiraspolu výhrou 3:2 razítko na třetí postup do vyřazovací fáze Evropské ligy v éře trenérského týmu Jindřicha Trpišovského. MATCHDAY byl u toho!

Další články