Třikrát a dost. Servette FC se dere zpět na výsluní | SK Slavia Praha
Více

Třikrát a dost. Servette FC se dere zpět na výsluní

Slávisté po dvouleté odmlce ve čtvrtek rozehrají základní skupinu Evropské ligy, v Ženevě vyzvou domácí Servette FC, aktuálně osmý celek švýcarské Super League. Čtěte představení týmu, který vede kouč Rene Weiler.

Po úspěšném století na špici švýcarského fotbalu okořeněném sedmnácti tituly byl vstup do nového tisíciletí pro fanoušky Servette Ženeva těžkou zkouškou. Klub nejprve potkal bankrot, v dalších letech pak celek nosící vínové barvy dvakrát unikl krachu doslova v hodině dvanácté. Teprve v posledních čtyřech sezonách mohou jeho příznivci dýchat volněji, razítkem na úspěšný návrat mezi elitu je i premiérová účast Servette v základní skupině evropských pohárů.

O všem se dočtěte v našem představení.

Tradiční celek sídlící v Ženevě byl založen už v roce 1890, tehdy jako klub hrající rugby. Fotbal se v portfoliu Servette objevil v roce 1900. Po celou historii, až do roku 2005, klub nikdy nesestoupil z nejvyšší domácí soutěže, v tomto ohledu byl ve Švýcarsku rekordmanem. První titul získalo Servette už krátce po svém založení, triumfovalo v sezoně 1906-1907. Další ligový triumf přišel v roce 1918, po celé dvacáté století přibývaly další prvenství a zatím stále nejnovější titul přibyl do klubové pohárové poličky v roce 1998-99. Úplně poslední trofej přišla v roce 2001, kdy Servette vybojovalo svůj celkově sedmý švýcarský pohár. Tento triumf završil úspěšné první fotbalové století ženevského celku a byl symbolickým přelomem do turbulentní dvacetiletky počátku 21. století.

V roce 2005 klub totiž vyhlásil bankrot, A-tým byl rozpuštěn a do role prvního týmu byl povýšen celek U21, který hrál o dvě soutěže níže. Po pádu na dno začalo Servette pomalu stoupat zpět k nejvyšším příčkám švýcarského fotbalu, kam se dotáhlo v sezoně 2010-11, kdy v play off o postup do Super League porazilo Bellinzonu. Hned v úvodním roce obnovené premiéry v první lize však přišly další finanční problémy a tradičnímu klubu hrozilo, že jej potká druhý bankrot. Situaci zachránila změna majitele, ve vínových dresech hrající fotbalisty spasil tehdejší šéf sesterského hokejového klubu Servette HC. I přes finanční trable se klubu dařilo alespoň po sportovní stránce, v závěru sezony si připsal i skalp tehdy dominantní Basileje a sezonu zakončil na celkovém čtvrtém místě.


Hráči Servette Ženeva před zápasem. Foto: Servette Ženeva

Naději na světlé zítřky ovšem následoval velmi tvrdý dopad zpět na zem, v následujícím ročníku 2012-13 Servette v Super League zcela propadlo, se ziskem pouhých 26 bodů skončilo jasně poslední a putovalo zpět do druhé ligy. A historie se navíc opakovala, klub opět postihly finanční problémy, které, i přes dobré výsledky v druhé nejvyšší soutěži, vyústily v odebrání licence a pád ještě o patro níže. Následovala další změna majitele klubu, po které výsledky opět nabraly vzestupnou tendenci, klub v sezoně 2018-19 opanoval druhou ligu a oslavil svůj zatím poslední návrat do Super League.

V posledních čtyřech sezonách se klub ve dvanáctičlenné prvoligové tabulce umístil postupně na čtvrtém, třetím, šestém, a konečně v uplynulém ročníku druhém místě. Tento výsledek Servette otevřel cestu k historicky první účasti v moderních evropských pohárech.

Sešívaná stopa, klokani i norská stopka

V průběhu 20. století se Servette podívalo do evropských soutěží hned několikrát. Za zmínku stojí například dvě účasti ve čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů v sezonách 1966-67 a 1978-79 nebo cesta Pohárem UEFA na začátku 80. let, kterou zastavili až pražští Bohemians. Poslední větší úspěch klubu na mezinárodní scéně se datuje do sezony 2001-2002, kde v Poháru UEFA Servette přešlo postupně přes Slavii, Zaragozu a Herthu Berlín, stopku mu vystavila až silná Valencia. V podstatě současně se změnou herního formátu evropských soutěží a vzniku základních skupin ale přišly i vleklé finanční problémy Ženevanů, letošní podzim tak pro švýcarský celek bude premiérovou ochutnávkou vzájemného poměřování evropských velkoklubů ve čtyřčlenné tabulce.

Osamocený pokus o průnik do základní skupiny Evropské ligy podniklo Servette už v roce 2012-13, tedy v sezoně, ve které nakonec sestoupilo ze Super League, po znemožnění arménského Gandzasaru ve druhém předkole ale přišla stopka v podobě Rosenborgu. Další pokus o zteč norských hradeb přišel v roce 2021-22, kdy švýcarský celek v druhém kvalifikačním kole evropské konferenční ligy poměřil síly s Molde. Ani tentokrát ale Ženeva nebyla úspěšná, nadějná domácí výhra 2:0 k postupu nestačila, třígólová porážka v Norsku posunula do dalšího kola severského favorita.


Nejen slávisté, ale i hráči Servette si užili postupovou fotku s fanoušky u hostujícího kotle v belgickém Genku. Foto: Servette Ženeva

Nová šance přišla letos. Díky skvělé ligové sezoně dostalo Servette možnost zabojovat dokonce o Ligu mistrů. První na řadě byl v druhém kole kvalifikace silný Genk, který se ale ze soutěže poroučel po dvou remízách a následném penaltovém rozstřelu, který poměrem 4:1 jasně ovládli Švýcaři. Výsledek znamenal nejen postup do dalšího kvalifikačního kola, ale i jistotu účasti v základní skupině Evropské ligy. A protože v dalším měření sil Servette nedokázalo přehrát skotské Rangers, účast v druhé nejprestižnější evropské soutěži se pro Ženevu stala realitou a nezpochybnitelným úspěchem.

Šest zápasů, šest bodů. V lize Servette tápe

Kromě duelů na mezinárodní scéně odehrálo Servette i šest zápasů v domácí soutěži, kde se mu ale zatím nedaří zcela podle představ. Ve dvanáctičlenné tabulce klubu patří až osmé místo se ziskem pouhých šesti bodů. Jedinou výhru si Ženevané připsali už v první kole na hřišti Grasshoppers, následovaly remízy s FC Curych, Lausanne a St. Gallenem. Výsledkovou sestupnou tendenci podtrhla poslední dvě kola, ve kterých Servette podlehlo Yverdonu a úřadujícím šampionům z Young Boys Bern. Jedinou útěchou tak čtvrtečnímu soupeři Slavie mohou být výsledky v domácím poháru, kde si klub vysokými výsledky 8:0 a 4:1 poradil s Meyrinem a Bulle, dvěma celky z nižších švýcarských soutěží.

Mezi největší ofenzivní esa Servette bezesporu patří útočník Chris Bedia, který v minulé sezoně v nejvyšší švýcarské soutěži nastřílel dvanáct branek, letos je po šesti zápasech na čtyřech zásazích a v součtu s poháry má na kontě už sedm branek. V útočné dvojici s ním může nastupovat buď francouzský útočník Enzo Crivelli, nebo domácí křídelník Dereck Kutesa. Dalším legionářem a tahounem Ženevy je bezesporu bosenský středopolař Miroslav Stevanović, který v minulé sezoně nasbíral hned devět gólů a osm asistencí, v probíhající sezoně se ale na trávníku zatím ukázal pouze ve třech zápasech.


Jednou z řady francouzských opor Ženevy je bezesporu středopolař Timothe Cognat. Foto: Servette Ženeva

Hráčské jádro Servette překvapivě netvoří domácí Švýcaři, nýbrž zejména Francouzi. Ve středu pole tvoří fungující dvojici Timothe Cognat a David Douline, v obraně nastupují Yoann Severin a Anthony Baron, útočníka Crivelliho jsme už zmínili. Tomu navíc z lavičky kryje záda velezkušený, francouzskou ligou prozkoušený útočník či křídelník Ronny Rodelin. Z domácích hráčů pak zmiňme třiatřicetiletého lídra obrany Steva Rouillera, krajního beka Nicolu Vouilloze či už jmenovaného útočníka Kutesu. Mezi náhradníky na svoji šanci čeká letní posila ze St. Gallenu, v minulé sezoně jedenáctigólový kanonýr Jeremy Guillemenot. Dalším nováčkem je i krajní záložník či obránce maďarského původu Bendeguz Bolla, brankářské povinnosti mezi sebe dělí kypersko – kosovské duo Joel Mall a Leo Besson.

Domácí zápasy hraje Servette na moderním Stade de Genéve, který byl postaven na přelomu tisíciletí, je třetím největším ve Švýcarsku a pojme pod svoji střechu přes 30 000 diváků. Na nový svatostánek se Ženevané přesunuli ze stařičkého Charmilles Stadium, který byl postaven v roce 1930 pro Pohár národů, kterého se tehdy zúčastnila i pražská Slavia. V prestižním turnaji se probojovala až do finále, ve kterém podlehla maďarskému Úpjest FC 0:3. Další představení v západošvýcarském městě čeká sešívané už ve čtvrtek, kdy se domácím pokusí znepříjemnit obnovou premiéru v pohárové Evropě.


Moderní stadion Stade de Genéve pojme přes třicet tisíc fanoušků. Foto: Servette Ženeva

Aktuálně

Krásný zápas i atmosféra. Za start jsem rád

27. 9. 2023
Stanislav Tecl oblékl v pohárovém utkání v Kroměříži kapitánskou pásku a asistencí přispěl k dvougólové výhře sešívaných. Po utkání se setkal s novináři a odpovídal na otázky ohledně vlastní motivace i současné role v A-týmu.

Přístupu Kroměříže si velmi vážíme. Boluwatife roste

27. 9. 2023
Asistent trenéra Jaroslav Köstl hovořil po pohárové výhře v Kroměříži (2:0) o vlídném přivítání na Hané, vzrůstající formě Boluwatifeho Ogungbayie i aktuálním rozpoložení týmu.

Gól mi pomůže i do ligy. Babička byla poprvé na fotbale

27. 9. 2023
Třicet minut od Kroměříže se Mojmír Chytil narodil, návrat "domů" si zpříjemnil brankou, výhrou nad zdejší Hanáckou Slavií (2:0) a postupem do dalšího kola MOL Cupu. O všem vyprávěl v rozhovoru.

Další články