Stadion Servette: EURO, rugby i hokej pod hvězdami | SK Slavia Praha
Více

Stadion Servette: EURO, rugby i hokej pod hvězdami

Pohodlně se usaďte a zřete pro Švýcarsko nezaměnitelnou scenérii, oba dva její skvosty jsou totiž vidět přímo z ochozů třetího největšího stadionu v zemi helvétského kříže.

Ženevský kanton a čtvrť Lancy na samém chvostu jižní části Švýcarska. Domov OSN a také Servette FC – prvního soupeře slávistů na cestě za postupem ze skupiny Evropské ligy. V jednom z hlavních center Ženevy žije na třicet tisíc obyvatel, přesně tolik, aby naplnili kapacitu Stade de Genéve.

Stade de la Praille, jak se dříve stánek na úpatí Alp jmenoval, stojí na svém místě dvacet let, nyní však s drobnými úpravami. V roce 2016 byla do jeho srdce položena hybridní umělá tráva, která slouží i místnímu rugbyovému klubu. Rekonstrukcí prošly také sedačky, které od sezony 2019/2020 dostaly burgundský háv. Pozornému oku diváka jistě neunikne ani fakt, že na pět set z nich zmizelo úplně, a to pro větší komfort domácích ultras.

Je vám stadion povědomý? Nejste sami, stačí se vrátit o patnáct let nazpět. Ikonicky puntikatý míč jako jeden ze symbolů EURO 2008, které bylo pod patronátem dvou alpských zemí, uvedli poprvé do hry čeští hráči proti domácím Švýcarům. Pravda, vítězný gól z kopačky Václava Svěrkoše padl v Basileji, zbytek skupiny A ale odehráli reprezentanti právě v Ženevě. Mužstvo pod taktovkou Karla Brücknera zde svedlo tuhé bitvy, Turecko ani Portugalsko, proti němuž nastoupil i současný vedoucí A-týmu Slavie Stanislav Vlček, však zdolat nedokázalo a Mistrovství Evropy tak pro národní tým skončilo třetím místem ve skupině.

Stade de Genève, který z výšky přilehlých horských masivů vypadá svou blyštivě elipsovitou střechou jako amfiteátr z daleké budoucnosti, je kromě fotbalu a rugby rovněž využíván jako hřiště pro venkovní hokejové zápasy. V roce 2014 se zde před zaplněnými ochozy odehrálo Winter Classics mezi domácím Servette HC a Laussane HC.Na straně jedné úchvatné Ženevské jezero, na té druhé vrcholky alpských štítů odrážející se v odlescích jeho hladiny. Přímo z trávníku malebné panorama vidět nelze, i tak si ale Michal Tomič zdejší prostředí pochvaluje: „Hrací plocha i stadion vypadají skvěle. Doufám, že bude na náš zápas plný fanoušků, kteří vytvoří parádní atmosféru. Utkání si v takové kulise určitě všichni užijeme, nemůžu se dočkat. Věřím, že domů přivezeme všechny tři body.“

Jestli se to sešívaným podaří, můžete sledovat ve čtvrtek od 18:45 na ČT sport.

Aktuálně

Řekl jsem si, že teď už prostě skórovat musím. Jsme šťastní

1. 12. 2023
Postavil si míč, brankář Koval plachtil vzduchem marně. Nejen o své výstavní trefě z volného přímého kopu hovořil po vítězství 3:2 nad Tiraspolem v rozhovoru pro #SlaviaTV Christos Zafeiris.

Bláznivý zápas. Klobouk dolů před našimi fanoušky

1. 12. 2023
Jan Bořil dovedl s kapitánskou páskou spoluhráče k obratu na půdě Sheriffu Tiraspol (3:2) a jistotě postupu do jarní fáze EL. Po divokém zápase, ve kterém se nachomýtnul ke dvěma gólům, s novináři duel detailně rozebral.

O penaltě, falešné píšťalce i situaci ve skupině

1. 12. 2023
Asistent trenéra Jaroslav Köstl mluvil po výhře na hřišti Tiraspolu o průběhu utkání, komunikaci s trenérem Jindřichem Trpišovským, změnách v průběhu druhé půle, penaltě v závěru i šancích na první místo ve skupině.

Další články