110 let Josefa Bicana. Křest i Chodník slávy | SK Slavia Praha
Více

110 let Josefa Bicana. Křest i Chodník slávy

Významná byla neděle, hrálo se 308. derby, slavnostní je i pondělí. 25. září by Josef Bican, nejlepší kanonýr historie fotbalu, oslavil 110. narozeniny.

V článku si připomeneme Bicanovy úspěchy, statistiky, na úžasného člověka a geniálního fotbalistu zavzpomíná Jan Andrejkovič, Pavel Kuka a in memoriam Rudolf Vytlačil. A zrekapitulujeme události 308. derby, které bylo legendě věnováno.

Vzpomínkové akce proběhly přímo na stadionu i před jeho branami.

Josef Bican odehrál ve Slavii 514 zápasů, vstřelil 1131 branek. V prvním mužstvu působil jako hráč s přestávkami třináct let, v letech 1937 až 1948 a mezi roky 1953 až 1955. Desetkrát byl ve Slavii vyhlášen Králem střelců, v sešívaném se stal pětkrát vítězem ligy (1940, 1941, 1942, 1943 a 1947).

Největšího úspěchu legendární útočník s klubem dosáhl v roce 1938, kdy červenobílí vyhráli Středoevropský pohár. Československo reprezentoval šestnáctkrát a připsal si osmnáct branek. V letech 1953 – 1956 byl ve Slavii trenérem. Zemřel 12. prosince 2001.

„Bican nebyl jen výjimečný, on jednoduše neměl konkurenci. Hlavně tím, že byl úžasný střelec. Ale nedával žádné bomby silou, to ne. Jeho góly byly skvěle umístěné šouráky. Byl rychlý, skvělý hlavičkář, uměl kopat levou i pravou nohou, nic pro něj nebyl problém. Byl komplexní fotbalista a v tom byl výjimečný, neměl slabinu,“ říká Jan Andrejkovič, jeden ze dvou žijících hráčů Slavie, kteří si s „Pepim“ zahráli za A-tým.

Na společné zážitky vzpomínal i Rudolf Vytlačil, slavný Josefův spoluhráč z Rapidu Vídeň i Slavie, později světově uznávaný trenér, následovně.

„Vídeňské vzpomínky hřály, ale já s Pepim zažil to nejkrásnější období života až ve Slavii. Na vítězné tažení Středoevropským pohárem v roce 1938 se nedá zapomenout. Naše pohoda, soudržnost, odhodlání. Slavie ten pohár musela vyhrát. Zažil jsem toho s fotbalem hodně, a troufám si říct: Tehdy Slavii s Pepíkem Bicanem, Vlastou Kopeckým, Vojtou Bradáčem a Otou Nožířem by nedokázal zastavit vůbec nikdo.“

Bican v číslech
Nejlepší střelec všech dob 805 gólů: vyhlášen RSSSF (v roce 2021)
Nejlepší střelec 20. století: vyhlášen IFFHS (v roce 1997)
Klub ligových kanonýrů týdeníku Gól – odznak číslo l: 447 gólů
6x Nejlepší střelec Československé ligy
5x Nejlepší střelec Protektorátní ligy
1x Nejlepší střelec Rakouské ligy
Reprezentace Československa 1938 – 1949: (14 zápasů/12 gólů)
Reprezentace Rakouska 1933 – 1936: (19 zápasů/14 gólů)
Reprezentace Protektorátu 1939: (1 zápas/3 góly)
Nejdelší série v nejvyšší soutěži na světě (podle IFFHS): 19 gólů v ročníku 1939/1940 (1. kolo 3. září 1939 – 19. kolo 19. května 1940)
Vysvětlivky:
IFFHS (International Federation of Football History & Statistics)
RSSSF ( Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation)

Poznámka:
Cristiano Ronaldo je stále aktivním hráčem, v době vyhlášení (2021) měl oficiálně uznáno 758 gólů. Zpracoval: Stanislav Hrabě, předseda Komise pro historii a statistiku FAČR

308. derby pro Bicana

U příležitosti 110. výročí narození přibyla na Chodníku slávy před Slavia Museem dlaždice Josefa Bicana. Ceremoniálu se zúčastnil syn Josefa Bicana Ivan, Slavii zastupovali generální ředitel Martin Říha, oba společně provedli slavnostní přípitek.

Po neuvěřitelných 35 letech se dočkala nového vydání legendární kniha Bican Pět tisíc gólů! Křest knihy o nejlepším hráči v historii Slavie proběhl u hrací plochy během předzápasového studia, ve studiu publikaci pokřtil Pavel Kuka, který měl s Bicanem několik krásných setkání.

„Byla pro mě čest, když mi předával trofej pro vítěze Bican Cupu, tenkrát jsme ho se Slavií vyhráli a já byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem a střelcem. Pak jsme se potkali před jedním zápasem na Slavii, a dodnes si pamatuji, jak mi řekl, tou svou nezaměnitelnou pomalou dikcí: ‚Ty jsi tak výborný útočník, skoro jako já. Jenom s tím rozdílem, že každou šanci, co ty zahodíš, jsem já proměnil.‘ Tenkrát před zápasem se Slovanem Bratislava mě to trošku srazilo sebevědomí, dnes je to už jen úsměvné. Každý kontakt s takovouto legendou nejen slávistické, ale evropské úrovně, byla pro mě jako pro kluka neskutečným zážitkem. Později jsme se ještě několikrát potkali na společenských akcích, to už byl Josef Bican v pokročilejším věku. Prohodili jsme spolu vždy pár slov, stejně jako k ostatním hráčům jsem k němu choval úctu a cením si všech těchto setkání.“

Josefu Bicanovi je rovněž věnováno nové vydání slávistického magazínu HALFTIME. Záříjové číslo přináší o kanonýrovi tři exkluzivní texty o celkovém rozsahu 28 stran. Z úcty, symboliky, bylo vydání nového HT stanoveno na pondělí 25. září. Více informací naleznete ZDE.

Na Bicana budete moci zavzpomínat i v prostorách Slavia Museum. Komentované prohlídky se konají v pondělí 25. září a v úterý 26. září. Začátek vždy v 17:00 hodin.

Unikátní kolekci představil i fanshop, najdete ji na proslavisty.cz.

U příležitosti Bicanova narození jsme pro vás připravili set šesti wallpaperů na mobil i na počítač. Na wallpaperech najdete i tři Bicanovy původně černobílé fotografie, které jsou nyní i kolorované. Wallpapery si můžete stáhnout zde.

Aktuálně

Ženy dominovaly v přípravě osmi góly

24. 7. 2024
Slávistky vyhrály i ve druhém přípravném utkání, když na domácím hřišti v Horních Měcholupech porazily slovenského vicemistra MFK Ružomberok rozdílem osmi branek. Šestnáctiletá brankářka Gabriela Sobotková si odbyla svůj premiérový start v brance žen Slavie.

Vstupenky pro fanoušky do Liberce v prodeji

23. 7. 2024
V sobotu 2. srpna od 17:30 nás čeká ligový výjezd do Liberce, kde budeme hrát s místním Slovanem. Přečtěte si informace k zápasu, pokud se tam chystáte jet.

AKTUALIZOVÁNO: Slavia změří ve 3. předkole UCL síly s Unionem SG

23. 7. 2024
Slávisté na cestě do Ligy mistrů vyzvou belgického vicemistra Royale Union Saint-Gilloise. Úvodní utkání se odehraje v Edenu ve středu 7. srpna, odveta je na programu 13. srpna v Bruselu. Přesný čas výkopu i informace o vstupenkách zveřejníme co nejdříve.

Další články