Sheriff Tiraspol: Hegemon z Podněstří
Sheriff je moldavský klub sídlící v Tiraspolu, hlavním městě mezinárodním společenstvím neuznané Podněsterské republiky, která je formálně součástí Moldavska. Město samotné má přibližně 130 tisíc obyvatel, většinu rozlohy tvoří panelová sídliště a spolu se zbytkem Moldavska patří k nejchudším oblastem celé Evropy.
Samotný Sheriff byl založen až v roce 1997 jako Tiras Tiraspol, rychle byl ale přejmenován na současný název. Od roku 1998 nastupuje v moldavské Super Lize a téměř celou svoji existenci naprosto dominuje místnímu fotbalu. Za své krátké působení stihl nasbírat neskutečných jednadvacet titulů, v moldavském fotbale kraluje nepřetržitě od roku 2001. Na svou pažbu přidal navíc Sheriff i dvanáct zářezů v moldavském poháru a dalších sedm v domácím superpoháru.
Asi nejslavnější moment v dějinách klubu přišel v sezoně 2021/22, kdy se přes albánskou Teutu, arménský Alaškert, CZ Bělehrad a konečně i Dinamo Záhřeb probojoval do základní skupiny Ligy mistrů. V ní uhrál nejen čtyři body proti Šachtaru Doněck, ale vybojoval i vítězství 2:1 na Estadio Santiago Bernabéu proti Bílému baletu. Jarní část evropských soutěží si Sheriff zahrál jen dvakrát, nejdále se probojoval v minulé sezoně, kde v kole šestnácti nejlepších týmů Evropské konferenční ligy nestačil na francouzské Nice.
Oslava zisku zatím posledního, celkově už jednadvacátého titulu. Foto: Sheriff Tiraspol.
Vyřazení Slavie a silná česká stopa
Během své více jak dvacetileté kariéry v předkolech evropských soutěží se Tiraspol několikrát setkal i se soupeři z České republiky. Dvojzápas prvního předkola Poháru UEFA proti Sigmě Olomouc byl dokonce jeho úplně první mezinárodní zkušeností, Hanáci nakonec postoupili díky pravidlu branky vstřelené na hřišti soupeře.
V bojích o Ligu mistrů v sezoně 2008/09 Sheriff poměřil síly se Spartou, letenským podlehl s celkovým skóre 0:3.
A hned v příští sezoně přišly momenty, které si asi všichni slávisté velmi dobře pamatují. Třetí předkolo milionářské soutěže přineslo vzájemnou konfrontaci. Po venkovní remíze 0:0 šli sešívaní v Edenu do vedení už v 15. minutě zásluhou Adama Hlouška, na samém konci nastavení druhé půle ale propadl míč skrze střídajícího Libora Tafata ke kopačkám Nadsona, který propálil Vaniaka a rozhodl o postupu Sheriffu.
Další střetnutí s českým klubem čekalo na Tiraspol až v základní skupině Evropské ligy na podzim roku 2017, kdy narazil na Zlín, vítěze MOL Cupu. Proti Moravanům uhrál čtyři body, o dost hůře si pak vedl proti Viktorii Plzeň, která jej v minulém roce při své cestě do základní skupiny Ligy mistrů vyřadila po dvou výhrách 2:1.
Týmová fotka z úvodu letošní sezony. Foto: Sheriff Tiraspol.
Úspěšná kvalifikace i domácí trable
V současné sezoně klubu v moldavské Super lize překvapivě nepatří první příčka, tu díky lepšímu skóre okupuje Milsami, které se se Sheriffem střetlo na konci srpna a zvítězilo 2:0. Kromě tohoto utkání je Tiraspol na domácí scéně bezchybný, v Evropské lize, kam se probojoval přes BATE Borisov a islandskou senzaci letošní sezony Klaksvík, v prvním kole doma utržil těsnou porážku 1:2 s římským AS.
Soupiska Sheriffu tradičně bývá velmi mezinárodní, na soupisce pro Evropskou ligu figuruje pouze osm Moldavanů, hned pět z nich je navíc zapsáno na B listu pro mladé hráče. Jediným pravidelně nastupujícím domácím hráčem je naturalizovaný třiatřicetiletý útočník Luvannor, který během kariéry posbíral řadu zkušeností v Brazílii a na Blízkém východě, konkrétně ve Spojených arabských emirátech. V probíhající sezoně má na kontě už čtyři ligové branky, další dva góly pak přidal v kvalifikaci o Evropskou ligu.
Cristian Tovar slaví svůj gól do sítě AS Řím. Foto: Sheriff Tiraspol.
Moldavšitna? Ruština? Na to v kabině Šeriffu zapomeňte
Zbytek týmu a jeho osu už tvoří čistě zahraniční hráči. Jasnou jedničkou mezi tyčemi je zkušený Ukrajinec Maksym Koval, na postu stoperů a defenzivního záložníka se točí převážně kamerunsko-kolumbijsko-zimbabwská trojice Gaby Kiki, Cristian Tovar a Munashe Garanga. Na krajích obrany nastupují převážně Armel Zohouri, který je původem z Pobřeží Slonoviny, a kolumbijec Alejandro Artunduaga. Fotbalový Babylon najdeme i v záloze, kterou doplňuje teprve dvacetiletý nigerijský talent Peter Ademo a Kapverďan Joao Paulo, který se ale v zápase s AS Řím vykartoval a pro utkání se Slavií proto nebude k dispozici.
V ofenzivě, kromě zmiňovaného Luvannora, září zejména sedmadvacetiletý Maročan Amine Talal, který má letos ve všech soutěžích na kontě už osm branek. Příležitostné šance v ofenzivě dostává i zkušený Brazilec Ricardinho, na křídle si pak slávisté musí dát pozor na kamerunského rychlíka Jeroma Mbekeliho. Trenérem Tiraspolu je italský stratég Roberto Bordin, dřívější trenér moldavské reprezentace a bývalý záložník Atalanty či Neapole.
Roberto Bordin vede Sheriff už podruhé v kariéře, kormidla se ujal na začátku letošního roku. Foto: Sheriff Tiraspol.
Domácí zápasy hraje Šeriff Tiraspol na Šheriff Aréně s kapacitou pro téměř 13 000 diváků. Postaven byl na přelomu tisíciletí, rekonstrukcí pak prošel v roce 2011. V minulé sezoně evropských pohárů na něm Šeriff nehrál své domácí zápasy kvůli invazi na Ukrajinu, letos už ale dostal možnost nastoupit před svými fanoušky. Na úvodní zápas Evropské ligy proti AS Řím na tiraspolský svatostánek dorazilo skoro jedenáct tisíc fanoušků.
Sheriff Arena s kapacitou pro 12 746 diváků. Foto: Sheriff Tiraspol.