
Klubové vyjádření k jednání Výboru pro bezpečnost PSP ČR
Aktuální situace na českých stadionech pohledem SK Slavia Praha
Česká republika patří dlouhodobě k nejbezpečnějším fotbalovým prostředím v Evropě.
V sezóně 2023/2024 navštívilo ligové zápasy téměř 1,8 milionu diváků, přičemž Policie ČR (dále jen PČR) evidovala v tomto období 100 přestupků a 12 trestných činů. To znamená, že k narušení pořádku došlo jen ve zlomku promile případů (0,0062 %).
Trend problémového chování navíc klesá – za podzimní část sezóny 2024/2025 bylo zaznamenáno pouze 31 přestupků a 1 trestný čin. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je to významný pokles.
Naše přesvědčení z první věty tohoto textu nevychází pouze z pevných dat PČR, ale také z naší zkušenosti a filozofie přístupu k fotbalovým fanouškům bez ohledu na klubovou příslušnost.
„Otevřený dialog, spolupráce, bezpečnost a profesionální komunikace, služby i přístup.“
Dlouhodobě patříme v rámci Česka k hlavním průkopníkům otevřeného a pozitivního přístupu nejen k vlastním, ale také k hostujícím fotbalovým fanouškům. A to nejen na našem domácím hřišti v Edenu, ale také na ostatních stadionech po celé České republice. Potvrzuje to i fakt, že jsme byli hlavními iniciátory vzniku Pracovní skupiny pro zlepšení podmínek v sektorech hostujících fanoušků, která byla ustanovena v rámci Ligové fotbalové asociace (dále jen LFA).
Stejně tak každý den pracujeme na neustálém zlepšování spolupráce s našimi fanoušky. Klíčovým je pro nás oboustranný dialog při organizaci jak domácích, tak i venkovních zápasů. Hlavní roli v tomto ohledu hraje pozice hlavního Supporter Liaison Officera SK Slavia Praha (dále jen SLO SKS). Jeho úkolem je zajišťovat komunikaci mezi všemi zainteresovanými stranami a aktivně se tak stává spoluorganizátorem každého zápasu.
Kromě naší strategie přístupu k fanouškům využíváme i zkušenosti nabyté v rámci zápasů evropských pohárů a snažíme se ty nejlepší praxe přetavit do zlepšování prostředí u nás v lize.
Často se také setkáváme s tím, že nás za náš přístup evropské velkokluby i UEFA chválí. Zároveň víme, jaké přístupy k fanouškům chceme a jaké jsou pro nás odstrašujícím příkladem.
Rádi bychom, aby se způsob přístupu PČR k fanouškům a vzájemná spolupráce ubírala směrem Skandinávie, Německa nebo toho, co jsme zažili v létě 2023 při zápase v Košicích. Dění v hostujícím sektoru po derby na Letné však svým opodstatněním a konečným vyústěním připomínalo spíše zkušenost z venkovního utkání na podzim 2023 proti AS Řím.
Koneckonců i v našem prostředí máme za sebou úžasnou reklamu na vzájemnou spolupráci všech ve fotbalu činných složek. Finále MOL Cupu 2023 mezi Slavií a Spartou. Shodou okolností hraného bez jakýchkoliv problémů na Letné. Při tomto zápase byl dokonce počet domácích i hostujících fanoušků stejný. Tehdy zafungovalo „více prevence, méně represe“.
Právě díky tomuto přístupu se nám za posledních sedm let postupně daří v rámci domácích zápasů v Edenu eliminovat nežádoucí jevy, a když už k nějakému dojde, jsme schopni věc ad hoc vyřešit, a to prakticky ve 100 % případů ještě v průběhu zápasu. S PČR v Edenu skvěle vzájemně spolupracujeme a chceme i tuto příležitost využít k poděkování.
Nyní nám dovolte se vrátit k samotnému zásahu PČR na Letné.
Průběh utkání a zásah PČR při derby SK Slavia Praha – AC Sparta Praha na Letné
V sektoru hostů bylo po celý zápas k zajištění pořádku a bezpečnosti přítomno devět zástupců klubu - hlavní SLO SKS, jeho dva zástupci a šest profesionálních bezpečnostních stevardů. Všichni řádně označeni. Tento zvýšený počet byl oproti jiným zápasům zvolen s ohledem na specifičnost a historickou zkušenost z derby. Stejně tak i z důvodu, že nám na bezpečnosti a komfortu fanoušků záleží.
Derby v sektoru hostů probíhalo poklidně a registrovali jsme drobné škody v prostoru toalet. To je bohužel při většině velkých utkáních běžným jevem. Prostor toalet se nedá systémově chránit například pomocí kamerových systémů, které v něm nelze umístit. Tento zákaz vychází z právních předpisů, zejména z Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a zákonů na ochranu soukromí. Škody na toaletách v sektorech hostů kluby standardně řeší vzájemnými dohodami. Ve snaze minimalizovat škodu na majetku však hlavní SLO SKS rozhodl o umístění jednoho bezpečnostního stevarda u vstupu na toalety. Vzhledem k nepříznivému průběhu zápasu pro Slavii Praha hlavní SLO SKS kolem 80. minuty zápasu rozhodl o preventivním vysazení dveří na WC tak, aby do jejich prostoru bylo vidět. Nastalé škody i preventivní opatření byly ihned nahlášeny Security z řad Pořadatelské služby.
Rozsahem ani závažností se nejednalo o něco, kvůli čemu by musela SPJ PČR zasáhnout proti fanouškům v takové intenzitě, k jaké později došlo. Příčinou vstupu těžkooděnců SPJ PČR do sektoru měly být údajně zničené záchody (poškození, které bylo pod naší kontrolou) a údajné neuposlechnutí výzvy SPJ PČR (nikdo ze svědků si neuvědomuje, že by k fanouškům jakákoliv taková výzva zazněla).
Přestože vstup SPJ PČR do sektoru mohl být vnímám jako krok pro eliminaci případných rizik pasivní přítomností, ke skutečným problémům zde nedocházelo. Podle našeho názoru se příčinou problému stal vstup desítek těžkooděnců mezi fanoušky v natěsnaném sektoru. Bohužel se SPJ PČR následně rozhodla k aktivnímu zákroku za použití donucovacích prostředků, obušků, slzného plynu a také neletálních zbraní.
Zásah byl veden plošně proti všem fanouškům, kteří se zrovna nacházeli v jeho blízkosti.
Výsledkem tohoto zásahu pak bylo:
- Desítky fanoušků zasažených neletální zbraní. Včetně dětí, z nichž jedno bylo druhý den ošetřeno v nemocnici s hematomem 20x10 cm v oblasti dolních končetin.
- Desítky běžných a bezproblémových fanoušků zasažených slzným plynem a obušky.
- Pět dočasně zadržených fanoušků, z nichž tři museli poté vyhledat lékařskou pomoc.
- Jeden z policistů zasáhl slzným plynem z bezprostřední blízkosti do oblasti hlavy také hlavního SLO SKS, a to i přesto, že byl jasně a řádně označen jako SLO.
- Dva příslušníci SPJ PČR vyzývali fanoušky na pěstní souboj před stadionem.
- Jeden z policistů zasáhl slzným plynem do obličeje i svého kolegu.
Velitel policejního zásahu se ani během zápasu, ani po jeho skončení nepokusil kontaktovat SLO SKS a zjistit, jaká je aktuální situace v sektoru hostů. Toto považujeme za jedno z hlavních selhání, protože vzájemná komunikace mohla následnému zásahu zabránit.
Každodenní práce PČR i její spolupráce s námi si nesmírně vážíme. Ohledně jejího jednání po utkání na Letné s námi však nikdo z jejích zástupců nekomunikuje, přestože jsme se o tento kontakt různými cestami opakovaně snažili. Věříme, že Výbor pro bezpečnost PSP ČR bude sloužit i jako platforma, na které se dozvíme, z jakých důvodů byl zásah proveden způsobem, který zásadně ohrozil zdraví běžných a bezproblémových fanoušků.
Při jiných zápasech je hlavní SLO klubu v kontaktu nejen s klubovými bezpečnostními stevardy, zástupci domácího klubu a jeho pořadatelské a bezpečnostní služby, ale také s velitelem přítomné policejní jednotky nebo antikonfliktního týmu (dále jen AT). Případně s oběma těmito složkami. Právě v této spolupráci a jejímu definovanému systémovému nastavení vidíme budoucnost celkové komunikace mezi klubem a PČR v terénu, potažmo mezi fanoušky a PČR.
Budoucnost spolupráce klubů, Policie ČR a posílení role klubových SLO při zápasech
Právě roli SLO vidí i prezident UEFA Aleksander Čeferin jako klíčovou ve fotbalovém prostředí: „Vytvářejí platformy pro dialog a komunikaci mezi zúčastněnými stranami, což pomáhá budovat důvěru.“ V tomto kontextu jsou zúčastněnými stranami myšleny kluby, fanoušci, bezpečnostní agentury a také policie.
Pro UEFA je pak při mezinárodních zápasech SLO zcela klíčová osoba, která se účastní také oficiálních meetingů a má silné slovo ve vztahu jakéhokoliv tématu týkajícího se fanoušků.
Oficiální příručka UEFA pro SLO uvádí, že i když oni samotní nemohou zcela eliminovat násilí ve fotbale, jejich přístup k různým fanouškovským skupinám je klíčový pro prevenci konfliktů a deeskalaci napětí. Pro zajímavost, švédská liga a tamní policie uvedly, že výskyt SLO ve švédském fotbale byl hlavním důvodem k 20% snížení negativních jevů na místních stadionech. Tyto informace získáváme díky sdílení zkušeností v UEFA SD Europe, která sdružuje SLO v rámci evropských soutěží. I proto víme, že posílení pozice a role SLO může mít reálný dopad.
Úmluva Rady Evropy o komplexním přístupu k ochraně, bezpečnosti a poskytování služeb při fotbalových zápasech a dalších sportovních akcích dokonce zdůrazňuje význam proaktivní komunikace s fanoušky. Tímto způsobem lze získat kvalitní informace o potenciálních rizicích a dojít k dohodám, které pomáhají předcházet konfliktům a zvyšují bezpečnost na stadionech.
PČR, FAČR a LFA mají uzavřenou Dohodu o spolupráci při zajišťování bezpečnosti a pořádku na fotbalových utkáních. Jsme přesvědčeni, že je nutné do této smlouvy zakomponovat posílení role SLO a posílení rolí AT, které mají za úkol deeskalovat situace podobně jako SLO. Věříme tomu, že těžkooděnci nebo speciální zásahové jednotky by měly být použity až jako poslední krajní řešení. Věříme, že více AT a méně těžkooděnců, tedy „více prevence, méně represe“ je něco, co bude stoprocentně fungovat.
Rádi bychom, aby díky dnešnímu jednání došlo také k otevření aktivního dialogu, který bychom si přáli vést v rámci fotbalu ve spolupráci s Výborem pro bezpečnost, PČR i Ministerstvem vnitra České republiky. Věříme, že konstruktivní diskuze je klíčem k nalezení efektivních řešení, a proto bychom chtěli společně otevřít i další důležitá témata, která fotbalovou komunitu dlouhodobě trápí. Mezi ně patří například skutečně efektivní postup státu vůči problémovým fanouškům, nefunkční zákon o pyrotechnice či tolik potřebná novelizace Zákona o sportu.
Chceme vytvořit takové podmínky, aby byl fotbal bezpečný, daňové poplatníky nestál zbytečně mnoho peněz a zároveň nabízel stále atraktivnější podívanou – jak na hřišti, tak v hledišti.
Místo stigmatizace fotbalových fanoušků se, prosím, zaměřme na hledání řešení a spolupracujme na tom, aby se o českém (nejen) ligovém fotbale psalo v tom nejlepším světle.