Za pár týdnů máme tolik dárců, co za čtyři roky. Ale... | SK Slavia Praha
Více

Za pár týdnů máme tolik dárců, co za čtyři roky. Ale...

O startu kampaně Zkraťte frontu, problematice darování kostní dřeně i naprosto unikátní situaci týkající se zájmu o zapsání se do registrů dárců promluvila Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

„Dárcovství se zatím nedá uměle nahradit. Potřebujeme živého člověka, který je ochoten pomoci někomu kdo potřebuje transplantaci krvetvorných buněk nebo kostní dřeně. Máme pacienty, kteří mají leukémii nebo jinou poruchu krvetvorby, která se dá v určitých případech vyléčit právě jen transplantací krvetvorných buněk,“ vysvětluje Marie Kuříková.

Skrz počet registrovaných, jaká je aktuální situace?
„Jsme moc rádi za to, že se nám do registru teď hlásí strašně moc lidí. Potřebujeme mít co nejvíce zdravých a ochotných dobrovolníků. Je to naprosto výjimečná "situace".“

Co ji způsobilo?
„Rozpoutal ji příběh jedné naší pacientky asi tak před dvěma měsíci, malé Madlen. Její tatínek uveřejnil na sociálních sítích výzvu, aby se lidé do registru hlásili, jelikož neměli vhodné dárce. To samé platí pro x desítek dalších pacientů. V registru vyhledáváme dárce každoročně pro více než 160 nových pacientů.“

Pro kontext, jak moc je stávající situace výjimečná, nestandardní?
„Na konci dubna jsme měli v registru více než 8,5 tisíce nových dárců. Teď už jich je přes devět tisíc. Normálně zaregistrujeme maximálně 2,5 tisíce dárců za rok. Když to řeknu ještě jinak, normálně jsme zaregistrovali pár lidí za týden, teď je to tak, že za týden jsme zaregistrovali tolik, co za celý rok. Za čtyři týdny máme tolik dárců, co za čtyři roky.“

To sebou ale přináší také velkou finanční náročnost, že? Jak nákladné je jednoho člověka otestovat?
„Oproti dřívějšku je to daleko jednodušší, ale stále platí to, že jeden dárce nás stojí přibližně tisíc korun, abychom ho vůbec do naší databáze mohli zařadit. V tuto chvíli to znamená, že oproti běžným letům, kdy jsme ročně potřebovali 2,5 milionu korun, budeme potřebovat možná až 10 milionů korun, a to mluvím jen o nákladech na vyšetření dárců.”

Proto jsme spojili síly, ve spolupráci s Nadací rodiny Holečkových spustili kampaň „Zkraťte frontu“.
„Ano. Já bych chtěla předně říct, že si moc vážím toho, že nás fotbalový klub Slavia podporuje dlouhodobě. Nejde jen o tuto akci, trvá to řadu let. Zároveň jsem vděčná, že do povědomí veřejnosti se tato problematika dostala daleko víc, než tomu bylo předtím. Každý zájemce, který se chce zaregistrovat, se může podívat na stránky www.darujzivot.cz, tam najde podrobnosti k dárcovství. Zároveň zájemci, kteří už nemohou darovat, je jim více než 40 let nebo nesplňují zdravotní podmínky, nám můžou pomoci i finančně.“

Je něco, co byste ráda ve spojení s darováním kostní dřeně vyvrátila?
„Dárcovství kostní dřeně je dost často spojováno s mýtem, že bolí. To chci vyvrátit. Většina dárců, více jak 95 %, nedaruje kostní dřeň, ale krvetvorné buňky. Proto jsme Český registr dárců krvetvorných buněk.“

Takže to probíhá jak?
„Ti lidé podstupují takový proces, kdy se připraví na samotný odběr a pak jsou jim odebrány krvetvorné buňky na transfuzní stanici, která se na to specializuje. Jenom z jejich krevního oběhu jde do přístroje potřebné množství buněk, které se odseparují, a druhou žilou se jim zbytek buněk vrací. Je to podobné, jako když lidé chodí na transfuzní stanici darovat plazmu nebo destičky. Do kosti vrtáme jen ve výjimečných případech. Dárce má možnost si vybrat, který ze způsobu odběru je pro něj nejkomfortnější.“

Aktuálně

Podrobné informace k utkáním v Rakousku

19. 6. 2025
Sešívané čeká na začátku července tradiční herní kemp v Rakousku. V rámci soustředění svěřenci trenéra Trpišovského odehrají tři zápasy. Jedno přidají i teď v sobotu.

To je síla! Tři zlata a dvě stříbra z České ceny za PR

19. 6. 2025
Úspěšná sezona nekončí! Slavia si z jubilejního ročníku prestižní oborové soutěže Česká cena za PR - Lemur odnesla hned pět ocenění, což je nejvíce ze všech firem, které se letos přihlásily.

Aigen zahájen! První kilometry i kontakt s balonem

17. 6. 2025
Sešívaní v pondělí dorazili do Horního Rakouska, kde stráví deset dní na prvním kempu. Nejen o náplni soustředění promluvil asistent hlavního trenéra Zdeněk Houštecký a obránce Tomáš Vlček.

Další články