Před 15 lety odešel do slávistického nebe Josef Bican

EDEN - Před 15 lety (12. prosince 2001) dotlouklo srdce Krále střelců a nejlepšího kanonýra světa Josefa Bicana. Kanonýra, kterého sotva kdy někdo překoná... A osud tomu zřejmě chtěl, že na den přesně, ale o deset let později, za ním do nebe odešla i jeho manželka Jarmila Bicanová.
„Poslední zápas za první mužstvo hrál už jako hrající trenér v Durbanu v jižní Africe a po skončení prvního poločasu, když odcházel do kabin, mně bylo nějak smutno. Uvědomoval jsem si konec jedné krásné legendy. Nikdy jsme si s Pepou Bicanem netykali a myslím si, že to bylo správné, protože Králům se nemá tykat,“ zavzpomínal na slávistickou legendu jeho někdejší spoluhráč a kamarád ze Slavie Jan Andrejkovič. 

Josef Bican (25. září 1913 až 12. prosince 2001). Ve Slavii Praha 1937 až 1948 jako hráč a 1953 až 1956 jako hrající trenér. Po roce 1959 hrál ještě čtvrtstoletí v dresu staré gardy. Komisí světových fotbalových archivářů FIFA byl v roce 2001 prohlášen nejlepšém ligovým střelcem na světě 20. století.

Srpen 1934. Josef Bican na pravidelné prázdninové návštěvě v Sedlici u své babičky a dědečka. Tady ho navštívili funkcionáři Slavie (včetně sportovního ředitele ing. Jaroslava Cháni - brankáře prvního mužstva v období před Pláničkou).

V srpnu 1938 a po velkých peripetiích získává Josef Bican československé občanství. Domovskou obec mu nabídl a vyřídil starosta obce Slivenec Bohumil Růžička. V září 1938 vyhrává Slavia slavně Středoevropský pohár. Josef Bican je s desítkou vstřelených gólů v jediném ročníku rekordmanm této soutěže. 

Červenec 1943. Nastupuje Sparta se Slavií, vedou je kapitáni Karel Kolský a Josef Bican. Slavia vyhrává pohárový duel dnes neslýchaným poměrem 8:4, vrcholí její jedinečná bilance. Mistr ligy 1940, 1941, 1942, 1943, vítěz poháru 1941 a 1942. Josef Bican je pokaždé jejím nejlepším střelcem a králem ligových střelců a v následujícím ročníku utvoří patrně nepřekonatelný rekord 57 gólů v jediném ligovém ročníku!

Srpen 1945. Český pohár (přejmenován na Pohár osvobození). Vyhrává ho Slavia. V nádherném strahovském semifinále přehrává rivala Spartu před 45 000 diváky 4:3 (Bicanův hattrick) a ve finále si poradí s Rakovníkem. Kapitán Josef Bican s pohárem v ruce září štěstím a spokojeností, vedle stojící věrný nahrávač Vlasta Kopecký má v obličeji ještě znatelné stopy únavy. 

Květen 1967. Slavné foto bývalého hráče a trenéra Slavie Jiřího Nedvídka. Dva velcí hráči a přátelé. Pepi Bican a Vlasta Kopecký. Patrně poslední foto zachycující druhého z nich. O dva měsíce později Kopecký zemřel. Při zápase na hřišti v Hlinsku. V dresu Slavie... 

Červen 1948. Toto mužstvo drží rekordní výsledek v dějinách naší ligy. Slavia Praha vs SK České Budějovice 15:1. Zleva stojí Hlaváček, Bican, Deršák, Říha, Kocourek, Hanke a Antonín Bradáč. Dole zleva jsou Vlastimil Kopecký, Vlk, Trnka a Hemele. Kolik dal Bican toho dne gólů? Archivy zaznamenávají sedm... 


Josef Bican je nesmrtelný. Důkaz? Slavné testamenty dokládající, že na nebi obíhá planetka s názvem Pepibican... 

Aktuálně

Slávistický Den dětí v Měcholupech

včera
Přijďte společně s námi oslavit Mezinárodní den dětí do tréninkového centra v Horních Měcholupech. Všechny děti bez rozdílu věku jsou zvány!

Pozor, pálí Lingr. V lize letos hned čtrnáctkrát

včera
Nejlepší střelec sešívaných ve skončeném ročníku FORTUNA:LIGY? Ondřej Lingr. 175 centimetrů vysoký záložník prožil z osobního pohledu životní sezonu, v domácí soutěži pálil do černého hned čtrnáctkrát. Jak a proti komu?

Hráči na hostování: Velký souhrn

před 2 dny
Jak se v uplynulé sezoně dařilo hráčům Slavie na hostování se dočtete v našem závěrečném velkém přehledu.

Další články