Jiří Plíšek: Atmosféra okolo týmů a mládeže je velmi pozitivní | SK Slavia Praha
Více

Jiří Plíšek: Atmosféra okolo týmů a mládeže je velmi pozitivní

PRAHA/EDEN - Půl roku ostrého provozu má za sebou slávistická mládežnická akademie. Jak je s jejím chodem spokojený šéftrenér akademie Jiří Plíšek?
Mládežnická akademie Slavie má za sebou první půlrok ostrého fungování. Jaký byl?

„Všichni si velmi dobře pamatujeme, jak pro nás byl z hlediska některých dorosteneckých týmů těžký loňský rok. I skrze naše působení v soutěžích jsme si jasně uvědomili problémy, které kolem nás jsou. Dnes víme, že máme kádry, které nemají stoprocentní kvalitu, jakou bychom si přáli. Do sezony jsme proto šli s tím, že nás čeká jeden ze stabilizačních roků a také jeden z roků, kdy budeme muset překlenout nedostatečnou kvalitu v některých ročnících. Zásadní pro nás bylo především nastavení koncepce a fungujícího systému Akademie a také zkvalitnění personální politiky.“

V zimní přestávce proběhly určité posuny a změny v kádrech. Proč jste sáhli ke změnám?

„Například u juniorky nejsme spokojeni s hráčskou kvalitou a jsme si vědomi toho, proč tomu tak je. Tak trochu to navazuje na loňský ročník, který jsme prožívali s týmem U19. Naopak letošní ročník U19 už má mužstvo, které je kvalitou a počtem hráčů na lepší úrovni, a projevilo se to nejen ve výsledcích. Díky tomu jsme mohli po dlouhé době sáhnout k systémovému posunu mladých talentovaných hráčů. Nejvýraznější skupina talentů se posouvá do juniorky, čímž se přibližuje dospělému fotbalu. Zároveň tím zkvalitňujeme kádr juniorky o hráče, ve kterých vidíme perspektivu. Současně někteří hráči dorosteneckého věku dostanou příležitost ke zkouškám, a pokud to dobře dopadne, tak i k působení v dospělé soutěži, konkrétně ve druhé lize. Z tohoto pohledu se jedná o jednoznačný progres a panuje spokojenost. Samozřejmě tento posun umožní dalším mladším klukům, kteří se přesouvají z nižších ročníků do U19, aby se jim otevřel další prostor k pokroku a vývoji.“

U19 přezimuje na třetím místě tabulky, panuje s tímto umístěním spokojenost?

„Myslím, že výsledek je velmi dobrý a odpovídá stavu, který jsme si popsali. Zároveň nám ale říká, že všechno ještě není úplně v pořádku a že nás ještě čeká hodně práce. A především, umístění v tabulce není to nejdůležitější. Potřebujeme vychovávat kvalitní, sebevědomé osobnosti a jednotlivce, kteří se prosadí do prvního týmu a jednou na evropské scéně.“

U týmu U17 došlo v létě ke změně na trenérském postu, novým koučem se stal Petr Mikolanda. Jak hodnotíte jeho přínos pro mužstvo? 

„U týmu U17 je potřeba připomenout, že je to jeden z ročníků, který nás trápil a pořád ještě trápí. Mužstvo bylo velmi komplikované i z hlediska toho, že se u něj vystřídala spousta trenérů. Problémy se nám příchodem Petra Mikolandy podařilo stabilizovat, kluci najednou získali někoho, na koho se mohou spolehnout, a někoho, kdo nebyl svázaný minulostí a dalšími věcmi okolo tohoto týmu. Jednoznačně to přispělo ke klidu, který se projevil na práci. Jak Petr Mikolanda, který prodal svou hráčskou zkušenost a svůj lidský přístup, který je pro kluky důležitý, tak i realizační tým, který zůstal a který mu v tom hodně pomohl, odvedli hodně velký kus práce. Na mužstvu se to projevilo, hráči se dali dohromady, začalo to fungovat na hřišti, projevilo se to i na výsledcích a konečném umístění. To po podzimu není špatné, když připomenu, že jsme tento ročník vnímali jako krizový.“

Tým U16 je po podzimu na prvním místě. Může tak u této kategorie po podzimu panovat spokojenost?

„U16 je tým, který už v loňském roce projevoval svou nadstandardní kvalitu i z hlediska počtu talentovaných hráčů. V tomto ročníku máme po dlouhé době velké množství reprezentantů. Mužstvo se nám navíc podařilo posílit o další vytipované mladé talenty v rámci skautingu a koncepční práce, takže se nám tu objevují další reprezentanti. Jedná se o první z ročníků, který splňuje naši představu, jak by to mělo ve Slavii vypadat. Svou kvalitu kluci prokázali na hřišti nejen umístěním, ale i tím, jak se prezentují. Hráči dosahují také dobrých výsledků v mezinárodní konfrontaci s věhlasnými týmy na turnajích. Je pozitivní, že někteří z talentovaných hráčů už v průběhu podzimu prokázali svou kvalitu o kategorii výše. U některých těchto hráčů jsme sáhli také k posunu a další posuny jsou připraveny v průběhu zimy a jara podle toho, jak budeme vyhodnocovat jejich fyzickou a mentální připravenost, protože tato kategorie je velmi citlivá na některé specifické detaily.“

Zmínil jste, že se podařilo posílit o další talentované dorostence. Jak je obtížné přivést hráče do dorostenecké kategorie?

„Je to obtížné ve chvíli, kdy se prováhá správný okamžik, který je někdy ve věku 15 - 16 let, protože v šestnácti již hráči dostávají profesionální smlouvu. Ve chvíli, kdy si vytipujeme hráče s profesionální smlouvou, tak jsou to již částky, které se pohybují v řádech milionů. V kategorii U18 a výše už je bezvýznamné přivádět hráče do dorostenecké kategorie, protože pokud chceme přivádět do Slavie nejlepší talenty v dorosteneckém věku, tak by to již měli být hráči, kteří by se měli pohybovat na úrovni seniorského fotbalu. Takže hranice 15 - 16 let je pro nás zásadní, ale zároveň je pouze jedním z významných stupínků celého mládežnického skautingu. Ten sám o sobě má několik tzv. záchytných momentů, kdy je důležité přivádět talentované hráče v závislosti na věku, bydlišti a kategorii, do které hráč přichází.“

Zaznamenali jste naopak zájem o mladé talenty Slavie ze strany zahraničních klubů?

„Zájem registrujeme, během podzimu jsme měli pro několik našich hráčů nabídky na stáže z věhlasných klubů. Zájem mají kluby anglické, německé, italské nebo nizozemské. To je samozřejmě potěšující faktor. Za sebe si troufnu říci, že bych byl rád, aby těch nabídek bylo ještě více. Zájem sice zvýšený je, ale pořád ještě není takový, jak bychom si sami přáli. Na druhou stranu je pravdou to, že odmítáme nabídky na stáže pro naše hráče z klubů, které sami nevnímáme jako výrazně lepší nebo vyspělejší. Chceme kluky posílat tam, kde se můžou naučit něco nového a budou mít příležitost ke kvalitní konfrontaci, když zkušenosti předají zpět do našeho systému. A také chceme posilovat důvěru v náš systém a umět si ho vážit a cenit. Stáže plánujeme i pro naše trenéry. Chceme se učit a hodně nám záleží na vzdělávání. V současné chvíli významně spolupracujeme s reprezentačním úsekem FAČRU, když naši trenéři jezdí jako aktivní pozorovatelé s reprezentačními výběry na kvalifikace nebo významné turnaje. Následně mají za úkol vypracovat analýzu a nové prvky, se kterými se zde setkali, následně prezentovat ostatním trenérům.“

U15 je také v čele soutěže, i tam může asi panovat spokojenost…

„To je velmi podobné jako U16. Ukazuje se tu dobrá spolupráce mezi trenéry U15 a U14. Myslím si, že Slavia v této kategorii prokazuje pravidelně svou kvalitu. Na druhou stranu je třeba říci, že i my sami si říkáme, že úroveň domácích soutěží není tak vysoká, aby nás to pravidelně prověřovalo. My sice můžeme být výsledkově spokojeni, ale uvědomujeme si, že potřebujeme větší konfrontaci s top kluby, kterých není zatím v České republice tolik. Znovu bych se i zde opakoval, že výsledek je až na druhém místě.“

U kategorie U14 došlo ke změně trenéra. Jan Bauer odešel k A–týmu, kde bude působit jako asistent. Je tento přesun také motivací pro další trenéry?

„Jednoznačně! U trenérů je to stejné jako u hráčů. Honzovi tímto děkujeme za odvedenou práci, byl také součástí trenérů specialistů věnujících se kondici. Nečekali jsme tak rychlý Honzův odchod, protože jsme s ním počítali u kategorie U14 na delší dobu, ale je to skutečně potvrzení toho, jak tady v klubu dneska fungujeme. Věci se začínají propojovat, začíná tu fungovat komunikace, což je strašně důležité.“
Můžete uvést nějaký příklad, co přineslo zlepšení komunikace napříč klubem?
„Podařilo se nám s trenérem Jaroslavem Šilhavým domluvit, že při reprezentační pauze vybíráme skupinu talentovaných hráčů, kteří se účastní tréninků s A–týmem. Stejně jako se prosadil Honza Bauer na pozici asistenta natrvalo, díky dobré komunikace se podařilo, že Vojta Mareš a Dan Souček odcestovali s áčkem na soustředění do Číny. To jsou přesně faktory ovlivňující myšlení lidí na poli mládežnickém. Věří tomu, co je na vrcholu té pyramidy, a jsou ochotni maximálně pracovat na úspěchu, protože vidí, že tam ta cesta vede. Jak pro hráče, tak pro trenéry.“

Museli jste řešit nástupce, jak probíhalo hledání?

„S odchodem Honzy jsme byli nuceni řešit jeho zastoupení. Jak jsem říkal, že nastavením modelu Akademie vznikla nová místa specialistů, tak to byl jen první krok stabilizace. Chceme se zaměřit jen na maximální kvalitu. Když jsme vybírali nového nástupce místo Honzy, nikam jsme nepospíchali a dva měsíce jsme hledali vhodnou osobu, až jsme se rozhodli pro Róberta Barboríka, který přichází s bohatými zkušenostmi z mládežnického českého a slovenského fotbalu. Má také slušné organizační schopnosti a zkušenosti. Pro nás bylo důležité, že i on sám měl zájem se vrátit k mládežnické kategorii, kde kariéru začínal. Vyhodnotil si to tak, že žákovské kategorii se chce věnovat dlouhodobě. Získali jsme člověka s vizí, že bude trénovat kategorii, která ho opravdu zajímá.“

V kategorii mladších žáků, tj. U12 a U13, často docházelo k situacím, že se týmy Slavie posouvaly do soutěží o kategorii výše. Jaký to mělo důvod?

„To jsou kategorie, u nichž také řešíme formy soutěží. U žákovské kategorie máme pocit, že se kvalita rozmělňuje do průměrnosti a chybí nám ta správná konfrontace. Ve chvíli, kdy Slavia patří mezi výběrové týmy, tak se na poli především žákovském, dostáváme do situace, že musíme kluky posouvat o kategorii výše, abychom jim připravili nějaké konkurenceschopné utkání. Kategorie U13 je pro nás zásadní kategorie z pohledu prvního velkého systémového skautingu. U13 je vyčleněna mimo systém soutěží a její cíl je sbírat talenty, zvát je sem, připravovat pro ně turnaje, stáže. Chceme hráče poznat dříve, než jim nabídneme trvalý přesun do Prahy.“

Nedílnou součástí mládeže je samozřejmě kategorie přípravek. Jaké důležité projekty zde probíhají?

„Pro nás jsou samotné přípravky velmi důležité. Dříve byly přípravky odčleněné, žily si svůj vlastní život. My potřebujeme lidem vysvětlit a také v našem systému zakomponovat to, že už v přípravkách je velmi důležitá práce s talentem a s těmi nejlepšími hráči. Přípravky Slavie nemohou mít podobu odkládání dětí a pionýrských kroužků. Už tady potřebujeme pracovat systematicky a sbírat z našeho okolí a regionu maximum dětí. Zároveň si uvědomujeme, že maximum dětí v tomto věku nemůžeme dostat do Slavie. Uvědomujeme si také, že u těchto dětí je velký rozdíl ve vývoji a nemůžeme v tomto období jednoznačně rozhodnout, jestli na to dítě bude mít nebo ne. Proto se nám nabízí projekt s partnerskými kluby, který vnímáme jako velmi významný a věnujeme mu hodně aktivity a koncentrace. Je to i pro další sezonu jeden z nosných projektů, na kterých chceme pracovat. Šéftrenérovi přípravek Jirkovi Janečkovi tady patří velké díky, že se stará o organizaci všech aktivit. V těchto dnech jsme absolvovali schůzky na půdě svazu, kde se probíral vývoj českého mládežnického fotbalu, investic do něj, systému, vzniku akademií, přestupního řádu a dalších bodů, a jasně zde vyplývá fakt, jak důležité místo v celém procesu budou zaujímat právě již přípravky a nutnost s nimi dobře a efektivně ve všech směrech pracovat.“

Jaké další projekty v Akademii považujete za velmi významné?

„Z dalších projektů je pro nás významný projekt sportovních tříd na ZŠ Vladivostocká. Po velkém úspěchu z loňského roku, kdy se nám podařilo znovuobrození sportovních tříd, se budeme snažit znova třídu naplnit. Tady nesmíme polevit, protože výpadek zde by nás všechny hodně bolel.“

Jste s dosavadním pokrokem spokojeni?

„Nejsme zaslepeni tím, že si říkáme, že jsme skvělí a úžasní. Že vše, co jsme chtěli, se podařilo a že to umíme. My si pravidelně vyhodnocujeme, jak se nám věci daří a nedaří. Některé dílčí věci po týdnech, další po měsících, pak jsou některé projekty půlroční, to jsou ty zásadní a systémové. Podařilo se nám zastavit propad. Podařilo se nám nastavit personální a koncepční strukturu Slavie, kterou se nám povedlo také zprofesionalizovat. Teď dochází ke stabilizaci v mládeži, což je obrovský krok směrem dopředu. Zajímavé je určitě i to, že když jsme se svazem probírali, jak by měla taková akademie fungovat personálně a organizačně, tak jsme vzájemně zjistili, že Slavia většinu těchto věcí má dnes už nastavené a v některých jsme dokonce dál.“

Takže je Akademie Slavie na dobré cestě?

„Určitě. Myslím si, že je to vidět i na tom, jak nám mužstva začínají dosahovat nejen dobrých výsledků, ale i atmosféra okolo týmů a mládeže je velmi pozitivní. Podařilo se nám zlepšit komunikaci s rodiči, více je do všeho vtáhnout. Stejně tak se nám podařilo zlepšit spolupráci s partnerskými školami. Za sebe cítím, že jsme udělali výrazný krok dopředu, ale zároveň říkám, že jsme teprve na začátku. Čeká nás velmi dlouhá cesta tvrdé a intenzivní práce, abychom se dostali na úroveň, na kterou chceme. Chceme se přiblížit evropským modelům akademií, nejen strukturou, ale i samotnou prací a taky přemýšlením. Nechceme být limitováni hranicemi České republiky, ale chceme být otevření novým věcem. Hodně nás trápí dokončení potřebného ubytování pro naše hráče, které plánujeme na Xaverově, a čeká nás zde moc a moc práce. Věřím, že jsme na dobré cestě a společně se nám ho podaří zrealizovat, protože tím uděláme jeden z dalších zásadních kroků k tomu, abychom mohli vychovávat, přivádět a umět se starat o ty nejtalentovanější hráče z Čech i ze zahraničí.“

Jaké bude v následujícím roce Slavia pořádat turnaje?

„Velmi úspěšně proběhly v prosinci turnaje Bican Cup a Fair Play Cup, což jsou naše tradiční turnaje, které mají velký zvuk nejen v Česku, ale i v Evropě. Připravujeme se na druhý ročník Slavia International Cupu, který bude pro jednu věkovou kategorii. Rádi bychom zde přivítali silnou mezinárodní kvalitu. To bude turnaj, který by pro Slavii měl být reprezentativní, a hodně si od něho slibujeme.“

V jakém stádiu je situace ohledně vzniku nových tréninkových ploch a dalšího zázemí?

„To je otázka spíše na majitele než na nás. My jsme ti, kdo upozorňují na to, že bychom tréninkové plochy potřebovali zlepšit. Bavíme se o tom velmi intenzivně s ředitelem klubu Martinem Krobem. Zásadní je, že se nám podařilo udržet Xaverov v našem vlastnictví. Xaverov s Edenem jsou pro nás stěžejní střediska, do kterých je třeba ještě zainvestovat, abychom se dostali na nějaký rozumný standard. Na Xaverově nám chybí kvalitnější umělá tráva a také kvalitnější zázemí. Na druhou stranu jsme se posunuli s dalšími možnostmi okolo ubytování hráčů. Hledají se další možnosti na rozšíření stávajícího stavu. Jestli Slavia bude mít někdy tréninkové centrum, což by bylo úžasné, to je otázka spíše na vedení. Pokud ano, bylo by to skvělé.“

Aktuálně

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Závěr základní části, v sobotu proti Pardubicím v Horních Měcholupech

27. 3. 2024
Slávistky jedou v letošní sezoně spanilou jízdu, v základní části ani jednou neprohrály a tabulky vedou s pětibodovým náskokem. V sobotu 30. března se od 14:00 postaví na domácí půdě v Horních Měcholupech Pardubicím.

Repre přehled: debuty, Zimův gól a Oscarův postup

27. 3. 2024
První reprezentační přestávka roku 2024 je u konce. Pojďme se podívat, jak si vedli slávisté v národních týmech.

Další články