Slávistům pomáhá při rekonvalescenci akupunktura | SK Slavia Praha
Více

Slávistům pomáhá při rekonvalescenci akupunktura

DUBAJ – Lékař, fyzioterapeuti, maséři a nově i akupunkturista. Červenobílí mají komplexní zdravotní péči. „Kluci reagují dobře. Pomáhá jim to při rekonvalescenci,“ hovoří o akupunktuře Michal Kuneš. „Vyzkoušel jsem to poprvé tady na soustředění v Dubaji a byl jsem hodně nervózní. Ale už chodím pravidelně, uvolnilo mi to záda,“ přidává svou zkušenost útočník Tomáš Necid.
Michale, jak byste laikům vysvětlil, co je akupunktura?
„Záleží na úhlu pohledu. Ovlivňujeme na těle určitá místa, o kterých ví i západní systémy terapie, že na ně organismus při podráždění reaguje a dochází k odezvě na těle. Nemusí to být jen akupunktura, ale i akupresura nebo suchá jehla. Je spousta přístupů i spousta druhů akupunktury. Například japonská používá převážně tenké jehly, které jdou lehce pod kůži. Čínská, kterou děláme, jde hlouběji. Ovlivněním těch bodů dochází k reakci na těle. Čínská medicína existuje už téměř dva tisíce let, takže ví, jakou reakci lze očekávat. Reakce jsou ozkoušené a potvrzené časem používání. Nepracuje se třeba jen s fyzickým tělem, jako například s kolenem, ale s celou nohou, pracuje se s tělními orgány a podobně.“

Jak jste se k akupunktuře dostal?
„Dlouhou cestou. V mládí jsem patnáct let dělal ploutvové plavání, kde jsme měli trenéra, který měl už v té době docela alternativní přístup k terapiím. Hledali jsme různé cesty. Pak jsem závodně tancoval a přivodil si vážný úraz s kotníkem, s nímž mi západní medicína nebyla schopná pomoci. Půl roku jsem měl bolesti, než jsem našel jinou cestu, která mi pomohla. Někdy tou dobou jsem se o čínskou medicínu začal více zajímat včetně akupunktury jako takové. Objevil jsem tenkrát v knihkupectví knížku, ale zjistil jsem, že z toho nic nastudovat nelze. Byl to jen seznam akupunkturních bodů a co dělají bez většího popisu systému použítí. Nechal jsem knížku ležet a potom jsem se přes Čchi-kung (čínská léčebná cvičení) dostal až ke studiu. Přes kamarádku jsem se dozvěděl, že v Praze existuje škola tradiční čínské medicíny, kde právě otevírali druhý ročník studia. Šel jsem do toho a dnes je to přes deset let, co jsem se do studia pustil.“

A kudy vedla vaše cesta k fotbalu?
„Přes trenéra Trpišovského, který ke mně soukromě přišel. Chodil předtím ke kolegyni, která se odstěhovala. Ani nevím, jak se dostal ke mně, ale chodí s přestávkami už dva roky. Tím, že se to ve světě hodně využívá a on si to i osobně vyzkoušel, tak mě ještě v Liberci požádal o spolupráci. Byl jsem na jednom soustředění, kde se to docela ujalo. Trenér mezitím přešel do Slavie, tak jsme začali na soustředění ve Španělsku a teď jsme tady v Dubaji.“

Co je hlavní výhodou užití akupunktury ve sportovním prostředí?

„Například urychlí hojení, zklidní reakci organismu po úraze a pomáhá odstranit otok. Je to kompletní léčebný přístup. V kombinaci se západní medicínou, kterou zastupují lékař týmu, fyzioterapeuté nebo maséři týmu, se domluvíme, co je potřeba udělat. Navzájem se výborně doplňuje. Udělám, co vnímám, že je třeba udělat z hlediska čínské medicíny. A fyzioterapeuté pracují podle svých postupů. Samozřejmě vše spolu konzultujeme.“

Máte už nějaký příklad ze Slavie, kdy akupunktura vyloženě pomohla?
„Dlouhodobé zatím ne, přeci jen jsme tu krátce. Měli jsme tu například Tomáše Součka, který měl zatuhlý sval v lýtku. Trápila ho boule o velikosti patnáct na pět centimetrů. Během hodiny se zmenšila asi na tři centimetry. Zvětšila se pak opět tréninkem, ale po dalších třech ošetřeních byla pryč. Od lehkých svalových traumat můžeme snadno ulevit, ale řešení úrazů například kolen nebo kotníků, to je samozřejmě na delší dobu. V ordinaci bych to například řešil minimálně tři měsíce. Tam není možnost dalších přístupů léčby jako v klubu a nemohu klienta ošetřovat dvakrát denně. Tady to funguje daleko rychleji. Tím, že jsou kluci v perfektním zdravotním stavu jakožto profesionální sportovci, terapie funguje mnohem účinněji.“

Máte informace o tom, že by se akupunktura využívala i v jiných týmech?
„Někteří hráči mají zkušenost s využíváním akupunktury ze svých předchozích angažmá v zahraničních klubech. Simon Deli například říkal, že mají možnost využívat akupunkturu v reprezentaci."

Už se vám stalo, že někdo z hráčů terapii odmítl?
„Někteří lidé k tomu mají vyložený odpor, někteří jsou pak hodně citliví a hodně je to bolí. Takového člověka nemá smysl nutit k těmto přístupům. Stejně by tělo neuvolnilo sval a bylo by to bolestivé. Řada lidí po první zkušenosti zjistí, že to není tak hrozné a nebolí to, naopak jim to pomáhá. Ti pak přijdou znovu i sami."

Tomáš Necid: Jsem rád za novou zkušenost. Vím, že mi to pomáhá

Máte už s akupunkturou nějaká zkušenosti z minulých angažmá?
„Ještě jsem se s tím ve fotbale nesetkal. Vyzkoušel jsem to poprvé tady na soustředění v Dubaji a byl jsem hodně nervózní. Byl jsem úplně opocený a bál jsem se. Ale nebolí to, jenom to štípne. Chodím už pravidelně, uvolnilo mi to záda. Jsem spokojený, že můžu konečně spát (úsměv).“

Co vás trápilo?

„Měl jsem ve spodní části problémy se zády, nemohl jsem se předklonit. Ve spolupráci s fyzioterapeuty mi tyhle jehličky hodně pomohly. Když se to rozhýbalo, tak to šlo, ale přes noc a ráno se to zablokovalo a tyhle procedury mi pomohly.“

Ze začátku jste z toho byl trochu nervózní, úplně jste se na to necítil…
„Byl jsem nervózní. Nevěděl jsem, jestli to bude bolet nebo štípat. Jak jsem si lehl na lehátko, vpluly do mě první dvě nebo tři jehličky, pak jsem byl už v pohodě a začal jsem chodit pravidelně jednou až dvakrát denně. Teď už je to bez problémů, nejsem nervózní. Vím, že mi to pomáhá.“

Vnímáte to jako další dobrou metodu léčení?
„Určitě, jsem rád, že jsem vyzkoušel něco nového. Kdyby tady Michal nebyl, tak bych se k tomu asi nikdy nedostal. Jsem rád, že jsem to mohl vyzkoušet a že mi to pomohlo.“

A jste navíc dobrý příklad toho, že to pomohlo…
„Přesně tak, nejlepší je, když vše člověk pozná na vlastním těle, než když mu to říká někdo jiný. Je třeba akupunkturu vyzkoušet, na každého působí jinak. Mně to pomohlo i ve spolupráci s fyzioterapeuty, protažení, různé přístroje plus tohle. Jsem rád, že to tu máme a mohu být stoprocentně připraven na trénink a na zápas.“

Aktuálně

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Mládežníci na repre: Postupy na EURO U17 i třígólový Pikolon

28. 3. 2024
V reprezentačních výběrech U20 - U16 se na konci března představily více než tři desítky mládežníků. Slávisté mají díky tomuto počtu největší klubové zastoupení na mládežnických reprezentačních srazech. Na největší úspěch dosáhli čeští a slovenští reprezentanté do sedmnácti let, kteří postoupili na EURO.

Závěr základní části, v sobotu proti Pardubicím v Horních Měcholupech

27. 3. 2024
Slávistky jedou v letošní sezoně spanilou jízdu, v základní části ani jednou neprohrály a tabulky vedou s pětibodovým náskokem. V sobotu 30. března se od 14:00 postaví na domácí půdě v Horních Měcholupech Pardubicím.

Další články