Góly na poslední chvíli: Slávisty rozjásal František Veselý

Slavia porazila senzačně Slovan Bratislava! Červenobílým zařídil výhru na poslední chvíli legendární František Veselý.

Fotogalerie

V neděli 12. září 1965 se zrodila ligová senzace. Slavia vyhrála nad Slovanem Bratislava na Tehelném poli 1:0.

Červenobílí – stále ještě v pozici nováčka – jeli k zápasu šestého kola do Bratislavy, kde je čekal jasný favorit Slovan. Spartě, v roli obhájce titulu, dal hned na úvod pět gólů a doma jen vyhrával. Teď navíc jejich kapitán (i kapitán reprezentace) stoper Ján Popluhár slavil třicátiny. Kapitán Slavie Jiří Hildebrandt později prohlásil, že „ty úvodní proslovy a dekorace trvaly snad tak dlouho jako přestávka o poločase.“

Sestava Slavie byla ustálená, trenér František Ipser poslal na hřiště tyto hráče: Ledecký – Lála, Hildebrandt, Smolík – Beran, Nepomucký – Veselý, Kadraba, Šindelář, Píša, Uldrych.

„Celý zápas se hrál na naší půlce,“ vzpomínal kapitán Jiří Hildebrandt. Zadní řady byly přetížené, na rohy vyhrál Slovan 10:2! Ale brankář Ledecký se skutečně překonával a obránci často „hasili“ na poslední chvíli. Až do poslední minuty byl stav bezbrankový 0:0.

„Veselý Slovan potopil!“ hlásal bratislavský zpravodaj slovenského deníku Šport Stano Kšiňan. A co se tehdy vůbec na trávníku odehrálo? Běžela poslední minuta. Karel Nepomucký držel míč na svých kopačkách a nepospíchal. Předpokládal, že sudí zápas o nějakou minutku „nastaví“. V jedné chvíli poslal míč nečekaně za záda obránců Slovanu na útočnou půlku Slavie. Jako blesk se tam zjevil Franta Veselý a pádil s míčem k brance soupeře. Reprezentační brankář Vencel vyběhl až před pokutové území s úmyslem Veselého zastavit faulem a vynutit si tak trestný kop. Jenže… František Veselý ho ve velké rychlosti oběhl a minul „velkým obloukem“ tak, aby faulován být nemohl. A měl před sebou odkrytou branku. Slávistické křídlo se nemýlilo. Slavia vyhrála senzačně 1:0!

Legendární komentátor Josef Laufer tehdy prohlásil památnou větu, kterou citovali i další zástupci tisku: „Slavia vede ligu po neuvěřitelných 17 letech!“ A právě tento zápas slávistům velice pomohl. Do konce podzimu už sešívaní hořkost porážky nepoznali.

Další díl: Vítězství zachránil František Cipro!

Aktuálně

GALERIE: Oslavy 20. titulu

před 2 dny
Slavia přidala druhou hvězdu za 20. domácí titul. Podívejte se, jak probíhaly oslavy na hřišti, v kabině i na dalších místech!

Ceny si velmi vážím, před pár lety bych tomu ani nevěřil

před 3 dny
Ondřej Kolář zakončil životní sezonu nejen obhajobou titulu, ale i výhrou v anketě LFA o hráče sezony. „Tohle ocenění mohla dostat velká spousta kvalitních hráčů. O to víc si ceny vážím,“ přijímal ocenění skromně.

Mistryně ligy zahájily letní přípravu

před 3 dny
Mistryně ligy vstupují dnes do přípravy na novou sezonu. Trenér Michal Kolomazník musí vyřešit personální změny, nejvíce bude patrná absence hvězdy Kateřiny Svitkové, která míří na vysněné zahraniční angažmá.

Další články