Středoevropský pohár má ochrannou známku

Slavia získala potvrzení o jedinečnosti repliky Středoevropského poháru. Slavná trofej vystavená v muzeu Slavie se může pyšnit ochrannou známkou, která je zapsána na Úřadě průmyslového vlastnictví.

Fotogalerie

Souběžně s pořizováním repliky Středoevropského poháru se klub rozhodl, že cennou trofej nechá opatřit stejnou patentovou ochranou jako své další nezpochybnitelné indicie, mezi které patří například logo SK Slavia Praha.

Původní trofej Středoevropského poháru, kterou 11. září 1938 převzal kapitán vítězů Ferdinand Daučík, byla zničena během druhé světové války.

„Když byla na podzim 2019 historizující replika zhotovena, Slavia předložila veškeré výrobní a evidenční doklady Úřadu průmyslového vlastnictví s požadavkem ochránit ji ochrannou známkou pro své výluční právo i průmyslovým vzorem, který chrání vzhled, design i technologii,“ uvedla PR manažerka Slavia Museum Soňa Nouzáková.

Trofej Středoevropského poháru je definována výškou 75,20 centimetru a váhou 12,90 kilogramu s materiálovým základem z mosazi, stříbra a cínu. Pro uchování historické hodnoty byly zvoleny i historické postupy a technologie.

Rotační tváření za studena z plechu tloušťky 12 milimetrů zajistilo kovotlačitelství Jiřího Hotaře v Kamenickém Šenově. Tak bylo vytvořeno hlavní těleso poháru, ke kterému se přidaly další prvky – ucha a vrchol (poklice). Tyto prvky vznikly u uměleckého pasíře Přemysla Jaroše podle odlitků (Kedar Foundry, Zlechov).

Označení názvu soutěže a jména vítězných klubů s letopočty vyobrazil technologií rytectví a ražby rytec Zbyněk Nečas. Povrchová úprava byla provedena galvanickým postříbřením v Galvanovně Sychrov.

Pozice hlavního dodavatele, garanta a koordinátora technologií byla smluvně zajištěna s uměleckým pasířem Přemyslem Jarošem. Předávací protokol je dokumentačně uložen v archivech Slavia Museum.

V řízení ohledně zápisu ochranné známky na Úřadě průmyslového vlastnictví zastupoval Slavii patentový zástupce JUDr. Aleš Zábrš.

Na základě posouzení a vyhodnocení díla, dokumentace a předepsaných dokladů Úřad průmyslového vlastnictví ČR vydal ve prospěch Slavie dne 24. června 2020 písemné Osvědčení o zápisu ochranné známky: 

  • Zajišťujeme tak původnost této trofeje, že nejde o padělek, zcizení či nezákonné nabytí (právní stránka majetku)
  • Protože není žádný jiný exemplář, zabezpečujeme původnost pro majetkovou evidenci, pojištění, zapůjčování (muzejní podmínka UEFA i FIFA)
  • Klub tak může s touto jedinečností nakládat svobodně (může pořizovat kopie jiným subjektům či klubům včetně zahraničních. Může také zapůjčovat dokumentace o výrobě historizující repliky 

Středoevropský pohár i získané osvědčení máme vystaveny v muzeu Slavie. 

Aktuálně

Čekám vyrovnaný zápas, soupeř je skvěle sehraný

včera
Před čtvrtečním zápasem Evropské konferenční ligy proti Maccabi Haifa hodnotil Jindřich Trpišovský aktuální stav kádru, přednosti soupeře i zápasová očekávání.

Musíme se soustředit na sebe a jít zvítězit

včera
Sešívané čeká ve čtvrtek zápas Evropské konferenční ligy s Maccabi Haifa. Utkání vyhlížel na středeční tiskové konferenci záložník Ondřej Lingr.

Ve čtvrtek od 18:45 proti Maccabi Haifa

včera
Sešívané čeká ve čtvrtek třetí utkání skupiny Evropské konferenční ligy, které odehrají proti izraelskému Maccabi Haifa. Zápas vyhlíží Jindřich Trpišovský a Ivan Schranz.

Další články