Šéf zdravotního úseku akademie: Klíčová je prevence! | SK Slavia Praha
Více

Šéf zdravotního úseku akademie: Klíčová je prevence!

Nedílnou součástí tréninkového procesu je i práce se zraněnými hráči. Tu mají na starosti ve Slavii i v akademii profesionální fyzioterapeuti a lékaři. Vedoucím zdravotnického úseku v akademii je Filip Hrdlička.

Jak jste se k práci fyzioterapeuta ve Slavii dostal?
„V roce 2019 se konala konference sportovní fyzioterapie, kde mimo jiné přednášel vedoucí fyzioterapeut A-týmu Slavie Ludvík Maier. Na konferenci dorazil nynější sportovní ředitel Jirka Bílek, který v té době hledal do slávistické akademie fyzioterapeuta. V dalším týdnu jsme se s Jirkou sešli a domluvili jsme se na spolupráci.“

Jaký úsek máte na povel?
„Mám na starosti B-tým jako týmový fyzioterapeut a zároveň jsem vedoucím zdravotního úseku mládežnické akademie. Práce je to velmi zajímavá a naplňující." 

V čem konkrétně?
„Mým hlavním úkolem je držet hráče dostupné k tréninku a tím pádem i k zápasu. Mám rád příměr "The Greatest Ability is Availability", což u profesionálních sportovců platí dvojnásob. Když je někdo zraněný, starám se v kooperaci s ostatními členy zdravotního úseku o plynulý a bezpečný návrat k plnému tréninku. Co se týče mé druhé role, v té se snažím implementovat do praxe prvky k posunu a zkvalitnění celkového přístupu k zajišťování péče o zdraví hráčů.“

Jak proces návratu hráče od momentu zranění po první ostrý start probíhá?
„Pokud se zranění stane na tréninku, kontaktujeme jednoho ze tří našich předdomluvených lékařů a odešleme zraněného na dovyšetření. V případě zápasů je vždy jeden lékař přítomný na hřišti a další postup indikuje sám. Zobrazovacími metodami a klinickým vyšetřením se objasní závažnost poranění, odhadne se časový rámec návratu do plné zátěže a naplánuje se kontrola. V tu chvíli přebírám štafetu já, jakožto fyzioterapeut. Ctíme biologické procesy hojení a v první fázi poraněnou oblast šetříme. Postupně přichází na řadu progresivně se intenzifikující readaptační program, jehož cílem je návrat hráče na původní výkonnostní úroveň. Fyzioterapeut by tedy měl obsáhnout v plánu všechny důležité prvky specifické pro daného hráče. Jinak tedy budeme přistupovat ke střednímu obránci, jinak ke krajnímu záložníkovi. Před návratem na hřiště musí hráč splnit kritéria pro návrat do plného tréninku. Ta jsou rozlišná dle typu zranění. Závěrečnou fázi návratu do plného tréninku s týmem diriguje kondiční trenér tak, aby byl hráč plnohodnotně k dispozici i po kondiční stránce.“

Podniká Slavia také nějaká preventivní opatření? Jak probíhají?
„Ano, preventivní program je naprosto esenciální součástí tréninkového mikrocyklu. Na začátku sezony jsem hráčům prezentoval o nejčastějších zraněních a konkrétních možnostech jejich prevence. Společně s kondičním trenérem B-týmu Víťou Hovorkou a hlavním kondičním trenérem akademie Davidem Bujnovským jsme dali dohromady nejdůležitější typy cviků a přístupů, které by měly mít v tréninkovém plánu místo. Hráči absolvují s kondičním trenérem preaktivace před tréninky. Nedílnou součástí preventivního programu je pro nás i silový trénink. To není pro fotbal zatím tak typické, ale výzkumy a současné světové trendy jasně napovídají o tom, že je silová příprava pro vrcholové sportovce klíčová.“

Kdy přichází na řadu odborníci/lékaři?
„Odborníci různých oblastí jsou zapojeni od začátku do konce readaptačního procesu a každý má svojí jasnou roli. Lékař by měl zajistit přesnou a jasnou diagnózu. Fyzioterapeut se ujímá první části readaptačního procesu, stupňuje náročnost programu do takové míry, kdy je hráč připraven přejít do poslední části programu s kondičním trenérem. Neexistují však ostré hranice a vše zmíněné se prolíná." 

A to znamená?
„Že máme dvě paralelní linie, koordinačněsilovou a kondiční. Kondici udržujeme nejdříve alternativními způsoby jako je například Airbike, běžecká cvičení v bazénu či antigravitační běhátko AlterG. Poté přichází na řadu běh a fotbalově specifická cvičení na hřišti s míčem. U dlouhodobých zranění je důležité dbát i na psychiku hráče, což řešíme ve spolupráci se sportovním psychologem akademie Martinem Macháčkem. Velmi významné je i upravit energetický příjem když hráč vypadne z tréninkového procesu na delší dobu. Sledujeme tedy tělesné složení a případně zasahujeme do jídelníčku ve spolupráci se specialistou na výživu, které se v akademii věnuje Lukáš Bodeček. Když je potřeba provést důkladnější fyzické vyšetření, pomáhají nám kondiční trenéři působící v laboratoři sportovní motoriky na FTVS.“

S jakým na Slavii pracujete vybavením?
„Z fyzikální terapie máme k dispozici laser, rázovou vlnu, elektrostimulaci Compex, lymfodrenážní kalhoty. Často využívané vybavení jsou isoinerciální stroje AblicuaSport, se kterými máme v tuto chvíli velmi kladné zkušenosti pro prevenci, nebo v rámci návratu po zranění. Dále hojně využíváme různé druhy závaží a činek. Chvílemi to u mě ve cvičebně vypadá jako v železářství. V indikovaných případech využívám manžety pro blood flow restriction training. Aplikuji je moc rád a myslím si, že do pár let budou nepostradatelnou výbavou ambulance sportovních fyzioterapeutů. Samozřejmě máme i běžné pomůcky jako flossbandy, balanční plochy, odporové gumy a podobně.“

Vaše cíle, osobní i profesní?
„Za rok končím studium medicíny, dvě státní zkoušky už mám za sebou a další čtyři mě čekají. Nadcházející rok bude tedy velmi intenzivní. Ve Slavii chci odvádět poctivou a dobrou práci, díky které budou hráči dobře připraveni k podávání výkonů a otevřou si tím dveře do A-týmu, nebo jiného prvoligového klubu. Sportovní fyzioterapie a prostředí sportovní medicíny mě neuvěřitelně baví a naplňuje, tím pádem budu směřovat výběr lékařské specializace takový, abych mohl oba obory efektivně zkombinovat. Nejblíže mám k fotbalu, který jsem celý život hrál a od začátku studia v něm sbírám zkušenosti i jako fyzioterapeut. Cílem pro mě je působit na té nejvyšší možné úrovni. Stejně jako hráči sní o tom, že si jednou zahrají v jedné z prestižních zahraničních soutěží, tak i já bych rád okusil atmosféru Olympu sportovní medicíny například v anglické Premier League či španělské La Lize.“

Aktuálně

U16 míří do Emirátů. Utká se mimo jiné s Chelsea a Sportingem

29. 3. 2024
Slávisté z kategorie U16 míří na mezinárodní turnaj do Spojených Arabských Emirátů. Na turnaji je čeká pět utkání mimo jiné s Chelsea a Sportingem Lisabon.

Informace pro fanoušky na Slovácko

29. 3. 2024
Zápas v Uherském Hradišti se hraje v sobotu 30. března od 18:00. Co k výjezdu potřebujete vědět?

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Další články