Nevybavuji si jediný slabší moment obránců | SK Slavia Praha

Nevybavuji si jediný slabší moment obránců

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po výhře nad Teplicemi o celkovém výkonu týmu, precizní rozehrávce obránců a úspěšné sérii domácích zápasů. Řeč ale přišla i na zahazováni vyložených šancí.

„Myslím si, že jsme do zápasu dobře vstoupili, měli jsme dobrý pohyb a vytvořili jsme si šance. Chtěli jsme dát brzo gól a mít dobrý pohyb, což se nám dařilo, šance jsme ale bohužel zahazovali. V prvních dvaceti minutách jsme byli asi třikrát sami před gólmanem, ani jednou jsme to ale neproměnili. Pak dal Nico krásný gól z trestňáku, celkově první půle nebyla z naší strany špatná. Dobře jsme kombinovali, neměli jsme laciné ztráty, vytvářeli jsme si šance. Myslím si, že jsme ale měli dát více než dva góly. V druhém poločase šla kvalita našeho výkonu i zápasu postupně dolů, i když jsme si vytvořili hodně šancí, až neuvěřitelně jsme je ale zahazovali. V prvním poločase to byl slušný výkon, někteří hráči předvedli dobré individuální výkony, měli jsme ale špatnou koncovku. Ke konci jsme měli hrát aktivněji, vytvořit si v posledních dvaceti minutách více šancí. Chybělo více kombinace přes střed hřiště. Nedostali jsme gól, máme tři body, ani Olie nevypadá na nějaké vážnější zranění. Jsem rád, že jsme po tom programu, který jsme měli, zvládli zápas bez nějaké větší komplikace. Náš výkon a celkově průběh zápasu si ale zasloužil více gólů než ty tři.“

Výkon nebyl profesorský, ale plný pohybu

Ve čtvrtek na stadionu bylo hodně lidí a krásná atmosféra, na Teplice jen tisíc fanoušků. Bylo složité připravit se na utkání mentálně?
„Je to velký kontrast. Ve čtvrtek byla skvělá kulisa, teď taková komorní, i když lidé, co tady byli, se snažili a udělali nějakou kulisu, za to jsme moc rádi. Chceme jim poděkovat, že fandili, není jednoduché v tomhle počtu takovou atmosféru udělat. Samozřejmě souběh všech věcí, Evropa ve čtvrtek, v neděli liga, navíc brzký začátek, na který nejsme zvyklí, to všechno dohromady vedlo k apelu, aby náš výkon nebyl profesorský a byl ze začátku plný pohybu. Teplicím tyhle zápasy vyhovují, na Spartě i doma s Plzní odehrály dobré zápasy, nechtěli jsme je nijak podcenit a neudělat si v první půli nějakou komplikaci. Bylo hodně apelů z naší strany, abychom moc nevnímali rozdíl v atmosféře a soustředili se na herní výkon. Že to, že lidé nemohou být na tribunách neznamená, že nejsou doma u televize.“

Jak jste spokojený s hrou obrany? Popáté za sebou jste udrželi čisté konto, přitom na začátku sezony jste dostávali některé laciné góly.
„Jsme rádi, že i tento zápas jsme absolvovali bez gólu a nějaké vážnější komplikace směrem dozadu. Je už vidět souhra hráčů i automatismy, kluci už trochu předvídají pohyb druhého hráče. Proti Teplicím to bylo spíše náročné na koncentraci, nějaký propadnutý balon nebo záběh, navíc je to náročné na výstavbu hry. Všichni čtyři ukázali, že v rozehrávce mají velkou sílu, neustále hráli do plné obrany, do deseti nebo jedenácti hráčů. Je to náročné na podstoupení rizika rozhodnutí, jak a kdy balon předat. Myslím si, že druhému gólu předcházel křižný balon Tarase na druhou stranu, pak centr od Masa a gól. Nároky na hráče jsou v takovém zápase vysoké, nejen na defenzivu, ale i na výstavbu hry a určitou komunikaci. Nevybavuji si jediný slabší moment někoho ze čtveřice obránců, i přes jednu vynucenou změnu. Na středu hřiště je vidět, že tam máme klasického defenzivního záložníka, Holyho, a dva stopery, kteří hrají dlouhodobě, stejně jako gólman. To je oproti začátku sezony hrozně znát.“

V posledních zápasech Slavia v podstatě nemusela opustit Vršovice a ze čtyř zápasů má dvanáct bodů při skóre 15:0. Jak vám pomohlo, že jste nemuseli cestovat, promítlo se to do přípravy a výkonů týmu?
„Určitě se to promítlo pozitivně. Je podstatný rozdíl hrát doma a venku, ve čtvrtek jsme končili mezi devátou a desátou večerní, hned v neděli od tří jsme měli další zápas. Je podstatný rozdíl, jestli Evropu hrajete doma nebo venku, popřípadě jestli někam cestujete v lize. Na začátku sezony jsme například ve čtvrtek do půlnoci hráli ve Varšavě a v neděli jsme hráli v Karviné. To je podstatný rozdíl oproti tomu strávit oba zápasy doma, kdy necestujeme, ve čtvrtek večer jsme dříve doma v posteli, hlavně ale můžeme absolvovat různé procedury hned po zápase. Je to určitě i jeden dílek do výsledků v poslední době.“

Utkání jsme si dobře připravili a vynutili si tlak

Jak byste zhodnotil výkon náhradníků, kteří do zápasu s Teplicemi vstoupili během druhé půle?
„Čekal jsem trochu víc. Zápas byl dobře rozběhlý, soupeř pak navíc byl v deseti. Soupeře stál první poločas hodně sil, když pětkrát vystřídáte, je tam půlka nového týmu. Někteří se mi líbili více, někteří méně, spíš mně ale vadilo, že jsme po střídání hrozně zpomalili hru. Možná to bylo i sebedůvěrou hráčů, někteří jsou více rozehraní a více si dovolí. Pro střídající hráče je škoda, že ani v rozpoložení, ve kterém jsme byli, jsme se v posledních dvaceti minutách více neprosadili, i když jsme si vytvořili šance, ale nedali je. Srki má alespoň bod za hezkou asistenci, byla to nějaká šance, jak se dostat do pohody a zvýšit si sebevědomí, ať už nějakými přihrávkami nebo průniky do pokutového území. Střídání ale spíše výkon týmu rozbila.“

V nominaci na zápas nebyl Petr Ševčík. Neobnovilo se mu opět zranění, které v uplynulých týdnech léčil?
„Neobnovilo, spíše jsme jeho návrat trochu uspěchávali na čtvrteční zápas, aby byl k dispozici. Na Teplice jsme ale měli hráčů k dispozici dost, hrát mohl Kuba Hromada i Emil Madsen, Dan Samek už byl také v pořádku. Čeká nás série zápasů, Šéva normálně trénuje, na tenhle zápas jsme to ale nechtěli riskovat. Na čtvrtek jsme to trochu uspěchávali, teď ale nebyl důvod.“

Byl to pro vás nejjednodušší zápas v prozatímním průběhu sezony?
„Troufnu si říct, že jsme si ho udělali jednodušší my, respektive jsme si dali pozor, abychom si ho neudělali těžší. Jak znova říkám, Teplice nastoupily i s nějakými hráči, kteří se jim vrátili do sestavy. Například na Spartě odehrály fakt skvělý zápas, sahaly tam po bodu, takže si spíše myslím, že jsme v první půli hráli fakt dobře a ten tlak jsme si vynutili. Kdybychom byli více efektivní, o poločase jsme mohli vést třeba 5:0. Myslím si, že soupeře jsme v prvním poločase unavili, ukázali mu, že zápas bude těžký a dobře jsme si utkání připravili. Myslím si, že Teplice i hodně běhaly, snažily se být všude včas, hrály maximum, náš výkon ale byl hodně slušný.“