Děkuju týmu i fanouškům. Lingr je vítězný typ | SK Slavia Praha

Děkuju týmu i fanouškům. Lingr je vítězný typ

Trenér Jindřich Trpišovský hodnotil po vysokém vítězství nad Pardubicemi nejen hru celého týmu, ale i výkony Aleše Mandouse, Alexandera Baha či skvělou formu Ondřeje Lingra.

„Chtěl bych poděkovat týmu, jak jsme zápas odehráli vzhledem k programu, který byl. Končili jsme ve čtvrtek večer a proti Pardubicím hráli v neděli už od tří. Za druhé bych chtěl poděkovat lidem, kteří nám vytvořili v podstatě domácí prostředí, počítám to spíše jako domácí zápas. Skvělá kulisa, chtěl bych také poděkovat Alešovi Mandousovi. Nechci říkat, že nás udržel v zápase, protože jsme v obraně řešili jen jednu ošemetnou situaci, ze které byla penalta. Aleš ji ale chytil, vzhledem k vývoji by to pro nás byl složitý moment, chycenou penaltou nám hodně pomohl. Vystupňovaným výkonem ve druhém poločase se nám podařilo strhnout skóre na naši stranu a takovou trpělivou hrou si zápas připravit. Výsledkově to vypadá jednoduše, Pardubice ale v prvním poločase hrály velice nepříjemně, dobře nás dostupovaly. Byl to zápas, kde bylo málo místa na hřišti, celkově to je z naší strany dobře odvedená práce i vzhledem k programu, který za sebou máme. Jsem rád, jak jsme to zvládli a za podporu lidí, kteří přišli, chtěl bych jim poděkovat. Myslím si, že tým pracoval velice dobře,“ hodnotí vítězství nad Pardubicemi trenér Jindřich Trpišovský.

Výkony v první a druhé půli byly hodně rozdílné. Co se stalo s týmem v kabině o poločasové přestávce?
„První věc je ta, o které jsem už mluvil. Pardubice v první půli hodně dostupovaly, což je stálo velké úsilí. My jsme ve druhém poločase trochu změnili míče za obranu a náběhy hráčů, bylo tam z naší strany více pohybu. Je to ale v kombinaci s tím, jak Pardubice hrály druhý poločas, náš první gól navíc hru hodně otevřel. Za obranou bylo více prostoru, domácí navíc pak přidali druhého útočníka a hráli 4-4-2, což nám pomohlo po stranách, zlepšil se také výkon Nica a křídelních hráčů.“

Dal by se najít nějaký zvrat utkání, situace, která zápas posunula příznivým směrem?
„Ta Alešova penalta byla důležitá. Do zápasu jsme dobře vstoupili, měli jsme nějaké šance a penalta z ničeho nic nás trochu rozhodila. Hned vzápětí jsme měli ztrátu míče, kdy byl další roh, byla to taková pětiminutová hluchá pasáž. Měli jsme v prvním poločase i dobré věci, které jsme ale nedotáhli. Hodně nám pomohl Ondra Lingr, který přišel na hřiště, a jeho výkon ať už z křídla, nebo postu levého obránce byl fantastický.“

Lingr nic nevypustí, Bah podává neskutečné výkony

Jaká je vůbec role Ondřeje Lingra v týmu? Někdy nastoupí v základu, jindy pouze střídá, může jednou být velkou postavou Slavie?
„Pevně v to věřím, má proto všechny předpoklady, hlavně mentální. Jeho nastavení a přístup k fotbalu, celková odvaha..., je to vítězný typ. Mentalitou je to podobný hráč jako Bóřa nebo Cuf, strašně nám pomáhá při vstupech do zápasu, paradoxně mu to vyhovuje více než se prokousávat utkáním do začátku. Pro mě osobně je strašně důležitý, můžu se na něj vždy spolehnout, vím, že nevypustí jediný souboj. Je v důležitých momentech, v mezihře třeba není tolik vidět, je ale strašně silný v pokutovém území, kde tolik hráčů silných jako on nemáme. Proti Pardubicím nenastoupil v základu z toho důvodu, že měl po náročném programu trochu přetížené úpony třísla. Chtěli jsme ho mít spíše až do průběhu zápasu, celkově ale potvrzuje, že je tady rok a čtvrt, a když si člověk projde jeho góly nebo asistence, je to hlavně v důležitých zápasech. Pro mě je to strašně důležitý hráč.“

Michael Krmenčík vstřelil první dvě důležité branky, v prvním poločase jste mu ale vyčítal ofsajdová postavení. Jak byste jeho výkon zhodnotil?
„Vždycky si vzpomenu na Zdeňka Pohlreicha, kterému přinesou jídlo a on říká, že to blbě vypadá, ale dobře chutná, což je vždy ta lepší varianta než obráceně. Podobně to řeknu i já, takhle je to lepší, než hrát dobře a nedat gól. S Krmiho výkonem jsem nebyl spokojený, nejen s ofsajdy, ale i s jeho hrou. Dal ale dva góly, v prvním poločase byl i v další gólovce, kterou nedal, ale objevil se v ní. Stále to není optimální, dal ale první dva góly v zápase, byl ve správný moment na správných místech a proměnil to. My také umíme nedat i ty nejvyloženější šance. Nejlepší varianta je hrát výborně a dát dva góly, tohle je hned v závěsu ta druhá nejlepší.“

Na góly mu přihráli Alexander Bah a Lukáš Masopust, představujete si takhle ideální hru křídelních hráčů? Alexův centr na první gól byl fantastický…
„Alex v jedné situaci přidal odněkud nitro, za mě v reálu neskutečně zrychlil, někteří hráči by možná za tím balonem ani neběželi. V poslední době se bavíme o spoustě hráčů, Alex ale v posledních čtrnácti dnech, když si sečtu i minutáž a styl hry, podává neskutečné výkony. S Haifou to byl ve druhé půli náš nejlepší hráč, teď proti Pardubicím byl opět důležitý. Oproti prvnímu poločasu jsme zlepšili hlavně přihrávky na třetího, na hráče z druhé vlny. Pokoušeli jsme se o to i v prvním poločase, ve středu hřiště jsme ale byli dobře přikrytí a nedařilo se nám to. Ve druhém poločase Krmi vyhrál spoustu důležitých prvních soubojů, po kterých rozdal míče do druhé vlny. Pak přišel náběh, míč na třetího a dohrané situace. V tom bylo velké zlepšení, kluci jako Maso nebo Alex měli stejné náběhy i v první půli, nám se na ně ale nedařilo dostávat míče.“

Za první místo jsem rád, důležité jsou pro mě ale jednotlivé příběhy

Díky výhře nad Pardubicemi se Slavia vrátila na čelo tabulky. Je to pro vás téma a co na to říkáte?
„Jsme ani ne ve čtvrtině soutěže a je pro mě důležité zvládat zápasy a jednotlivé příběhy, o kterých se tady bavíme. Výkony Aleše Mandouse, důležité momenty, výkony stoperů, Linžiho, Krmiho i celkové zvládání zápasů. Je pro mě důležité, že alespoň v některých fázích bavíme lidi, dáváme hezké góly. I přes výpadky hráčů těsně před zápasem, což je už takový rituál jako teď proti Pardubicím, nebo když vypadl Nico před Haifou, Schranzík před Plzní a tak dále, tak jestli i přes to všechno jsme první v tabulce, jsem za to jenom rád. Důležitější jsou pro mě ale dílčí momenty, díky kterým jsme teď tam, kde jsme.“

Sešívaní mají na kontě, i díky chycené penaltě, další čisté konto. Máte radost i za Aihama Ousoua s Tarasem Kačarabou?
„Určitě ano, hlavně ale za komplexnost jejich výkonu. Nula je taková, že se o ní hodně mluví, kluci jsou za to rádi, výkony stopera a gólmana nejsou ale prvně o nule, ale o přínosu pro hru, prvních soubojích, vyvážení míče, zakládání útoku a organizaci hry. To jsou všechno věci, které když přinesou nulu, je to lepší než bez ní, podstatná je ale řeč těla a přínos hráčů pro celé mužstvo. Stopeři si prošli složitým obdobím, celkově jim ale pomáhá tým. I před tím řešili těžké situace, posledních čtrnáct dní od zápasu v Haifě ale tým mnohem lépe pracuje po ztrátě míče, hrajeme ve větším pohybu než na začátku sezony. To přináší to, že nebezpečných situací není tolik, penalta byla v zápase s Pardubicemi jediný závažný moment před naší bránou. Takhle by to stopeři sami s gólmanem neubránili.“

O poločase jste si prohodil kalhoty. Byla v tom pověrčivost?
„Trochu ano, podobně jsme tady s Bohemkou prohrávali o půli, já si vyměnil boty a otočili jsme to. Mohl bych se vymlouvat, že jsem si kalhoty ušpinil, chtěli jsme ale trochu něco změnit. Jinak bych chtěl popřát Pardubicím, aby se jim v sezoně dařilo, je to klub se skvělými hráči a trenéry. Myslím si, že nepatří tam, kde jsou v tabulce. Ani podle individuálních výkonů, ani podle čísel není spravedlivé, kde teď jsou. Chtěl bych jim proto popřát, aby se jim dařilo, jsem pevně přesvědčený, že půjdou tabulkou nahoru a na konci sezony skončí v klidném středu. Mají dobrou výkonnost, je to o dílčích věcech a byl bych rád, kdyby se jim začalo dařit.“