Do nové sezony v historické trikoloře

Národní barvy. Červená, bílá a modrá. Tato kombinace bude Slavii provázet v celé sezoně.

Tradiční červenobílou doplní pro novou sezonu na dresech Slavie třetí barva – modrá. V tomto ročníku si tak připomeneme jak sto let republiky, tak úspěšné sezony, v nichž Slavia oblékla modré štulpny. Protože SPOLU PÍŠEME HISTORII!

V červenobílém dresu a v modrých štulpnách zažila Slavia nejúspěšnější období ve své historii. V první polovině dvacátého století získala celkem 14x mistrovský titul, 10x Středočeský pohár, 3x Český fotbalový pohár a Středoevropský pohár.

Právě od posledního jmenovaného úspěchu si letos připomínáme 80leté výročí. Odbor přátel nechal jako dárek k tomuto výročí pro Slavii kolorovat slavnou týmovou fotku se Středoevropským pohárem (autor Jiří Navrátil sr.), a právě štulpny jsou na ní vidět v původní barvě.

Není modrá jako modrá

I proto jsou letošní štulpny zvoleny v původní historické modré barvě, která tak doplní červenou a bílou na dresu a vytvoří tradiční slávistickou trikoloru. „Po vzniku Československa si sešívaní přesné odstíny barev „uzákonili“ zařazením do klubových stanov, a to včetně výrobních čísel odstínů červené, bílé a modré dle tehdy platných technických norem,“ vysvětluje slávistický historik Vladimír Zápotocký.

„Za ochranou této barevné kombinace stál dr. Milan Hodža, místopředseda celé Slavie, spravující veškerý majetek klubu a jeho právní ochranu, v té době současně i ministr pro sjednocení norem tuzemských a používaní zahraničních v nově vzniklé Československé republice,“ připomíná jednu z postav na letošních permanentních vstupenkách.

Modré štulpny tak nosili hráči jako Josef Bican, Antonín Puč, Vlastimil Kopecký, Ferdinand Daučík, Čestmír Vycpálek. Nebo třeba legendární brankář František Plánička.

I v pozdějších letech se slávisté opakovaně vraceli k modrým štulpnám, popřípadě k její tmavší variantě. V sezoně 1995/96 jsme v tmavě modrých štulpnách získali mistrovský titul a postoupili do semifinále Poháru UEFA.

Spolu píšeme historii

Modrými štulpnami vzdáváme hold sto letům Československa, ale i historickým úspěchům Slavie. Protože právě s modrými štulpnami byla Slavia nejúspěšnější!


Domácí dresy doplní dvě venkovní sady. Ta pro ligová utkání bude tmavě modrá jako v minulé sezoně, v evropských pohárech budou venkovní dresy světle modré.

Aktuálně

Vstupenky na Karvinou k dispozici pro permanentkáře

včera
Sešívaní se v rámci 32. kola představí v Sinobo Stadium proti Karviné. Výkop utkání je v neděli 16. 5. v 19:30. Chcete-li mistry podpořit přímo na stadionu, přečtěte si organizační informace k zápasu.

Hráči na hostování: Zelený na stoperu táhne Jablonec

před 2 dny
Jak se v uplynulých sedmi dnech dařilo hráčům Slavie na hostování čtěte v našem tradičním přehledu.

Květnový nábor dětí do slávistických školiček

před 3 dny
V květnu proběhne slávistický nábor nejmenších dětí do školiček a nejmladších kategorií mládeže. Nábor se uskuteční v tréninkovém centru v Horních Měcholupech.

Další články