Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli | SK Slavia Praha

Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli

Trenér Jindřich Trpišovský hodnotil výhru 1:0 v zápase s Boleslaví, pochvaloval si hlavně hru v prvním poločase.

Do zápasu jsme vstoupili dobře

Slavia měla proti Boleslavi převahu a spoustu šancí především v prvním poločase. „Myslím si, že jsme do zápasu dobře vstoupili, tak jak jsme chtěli. Hráli jsme velice dobře, také jsme na těžkém terénu dobře kombinovali. Dostávali jsme se postupně do šancí, pak jsme jednu z nich díky Olayinkovi proměnili. Celý zbytek poločasu jsme hráli dobře a bohužel jsme neproměňovali šance a nepřidali rozdílový gól. Ve druhém poločase Boleslav změnila rozestavení, hrála trochu agresivněji, více nás napadala. My jsme jednoduše ztratili dva míče, po kterých měli oni dvě šance. Ve stejném duchu se odvíjel celý zbytek druhého poločasu. Nám se nepodařilo z dalších šancí přidat rozdílovou branku, takže byl zápas pořád otevřený. Boleslav má spoustu vysokých hráčů i hráčů s dobrou kopací technikou, takže z jakékoliv standardní situace mohlo přijít ohrožení. Proto to až do konce bylo z naší strany trochu nervózní. Střídali jsme skvělé akce s lacinými ztrátami a byl z toho zápas nahoru dolů. Postupem času už jsme zápas spíš dohrávali tak, abychom gól nedostali.“

Vynucené střídání nás rozhodilo

David Hovorka se ke konci prvního poločasu zranil a musel střídat. „Ztráta je to velká, protože v tu chvíli, kdy se David zranil, jsme hráli skvěle a soupeře jsme do ničeho nepouštěli, dobře jsme zakládali útoky. Oba stopeři hráli skvěle a myslím si, že nás ta ztráta rozhodila, i když se do zápasu Laco Takács zapojil velice dobře, neudělal žádnou chybu a dobře se zapojil do kombinace. David je organizátor obrany, hodně mluví. Má velkou bouli na lícní kosti a motala se mu hlava, teď ale vypadá relativně v pořádku. Ještě podstoupí nějaká vyšetření kvůli otřesu mozku, v tu chvíli ale nebyl schopný pokračovat.“

David Zima byl klíčový muž defenzivy

Po jednom souboji byl otřesen i David Zima, ten ale zápas dohrál. „Zrovna na postech defenzivních hráčů nikoho jiného nemáme, na pozicích obránců hráli dva záložníci a další absence by byla dost citelná. Museli bychom to řešit zasunutím Tomáše Holeše na stopera. David má taky menší ránu na obličeji, ale naštěstí to s nějakým sebezapřením dohrál. Pro nás to byl klíčový muž defenzivy, hrál skvěle dozadu i dopředu a patřil k nejlepším hráčům. V duchu jsem se modlil, ať nemusíme střídat podruhé, protože řešení moc nebylo.“

Peter hraje skvěle

Peter Olayinka dal v posledních třech utkáních dvakrát jediný gól zápasu. „Samozřejmě hraje skvěle, já bych k tomu připočetl i zápas v Midtjyllandu, kde také skóroval. Od té doby hraje každý zápas takhle skvěle. Na můj vkus musí nějaké situace řešit konstruktivněji, směrem pro mužstvo. Některé jednoduché situace strašně přehraje, naopak se dokáže dostat i z těžkých situací. Do té akce si skvěle naběhl a skvěle zakončil i díky výborné finální přihrávce od Tomáše Holeše. On nás táhne, velice si rozumí s Oscarem. V prvním poločase byl ve skvělé šanci a místo toho, aby uvolnil středopolaře na střelu, tak šel do driblinku přes dva hráče. Nějaké drobnosti tam jsou, ale hraje skvěle a je produktivní.“

Pro Oscara je lepší hrát na lajně

Oscar nastoupil proti Boleslavi na levé obraně stejně jako proti Nice a v obou zápasech podal dobrý výkon. „Myslím si, že kdybych měl vybírat hráče zápasu, tak bych váhal mezi Olayinkou a Oscarem. On hrál skvěle s Nice a proti Boleslavi ještě líp. Do defenzivy stoprocentní, skvěle se vracel a četl prostor. Díky jeho dynamice je skvělý v situacích které jsou pro nás složité, dokáže je vyřešit. Postupem času mu roste sebevědomí. V našem stylu je pro něj daleko lepší hrát na lajně. Má skvělé vedení míče, dynamiku a na lajně má lepší orientaci než na středu. Většinou hrajeme pod tlakem, jsme napadáni a je potřeba se s míčem otáčet. V tom ho limituje pravá noha, kterou vůbec nepoužívá a hraje nám pak do jedné strany. Naopak na té lajně řeší situace jeden na jednoho i dva na dva. Je to skvělé mít na pozici obránce hráče, který neztratí míč a dokáže hrát dopředu. Strašně hezky se na něj dívá. Postupem času zlepšil mentální i defenzivní stránku a komunikaci na hřišti. Byl jsem z něj unešený, protože jeho výkon byl po všech stránkách v absolutní top úrovni.“

Sestava si sedla, kluci si věří a jsme v zápasovém rytmu

V příštím týdnu proběhne reprezentační pauza. Hráči se zdravotními problémy tak budou mít čas na zotavení. „Na druhou stranu jsme se dali teď dohromady, sestava si sedla, kluci si věří a jsme v zápasovém rytmu. Někteří kluci odjedou a po reprezentační pauze je start vždycky složitý. Kdybych si měl vybrat, tak bych byl radši, abychom pokračovali. I když vím, že kluci, co mají COVID, se doléčí a připojí se k nám, takže je to takové dvousečné. V některých momentech už na nás byla vidět únava, i terén byl těžký, ale už jsme se rozehráli. Uvidíme, co bude za čtrnáct dní, naše zápasy po reprezentační pauze bývají otřesné, takže kdybych si mohl vybrat, tak bych radši hrál dál.“

Petar je gólový útočník do vápna

Petar Musa v minulém zápase nenastoupil, proti Boleslavi až v 90. minutě. „Neměli jsme moc variant protočit sestavu, ale zrovna na hrotovém hráči máme obrovský výběr. Ať je to Musa, Kuchta nebo Tecl, tak jsou všichni zdraví, navíc tam může hrát Olayinka, Lingr i Sima. Zrovna na to místo je velká konkurence, zvažovali jsme, že by Petar hrál od začátku, ale Kuchta dal ve čtvrtek dva góly. Chtěli jsme využít jeho pohodu a dobrou formu, což se vlastně potvrdilo, protože byl ve třech gólových šancích. Kdyby aspoň dvě proměnil, nebo dal hattrick, tak by to bylo skvělé. Jeho výkon byl podobný jako ve čtvrtek, ale od 60. minuty už na něj padla únava. Bohužel šance neproměnil. U Petara to bylo v předchozích zápasech tak, že jsme se vždycky rozhodli pro jiného hráče, protože jsme častokrát vedli a měli jsme daleko do pokutového území, kde je Petar skvělý. Potřebovali jsme hlavně pomoct při mezihře. Jak Boleslav, tak Nice hráli na tři stopery a tam potřebujete velkou práci útočníka, protože je v poli v některých fázích sám proti třem. Petarovi to na tréninku úplně nepadá a není v optimálním rozpoložení. O to víc ale pracuje na tréninku, hodně dře. Myslím, že on sám cítí, že není v optimální rozpoložení, odjíždí k národnímu týmu. Uvidíme, co bude po reprezentační pauze. On je gólový útočník do vápna. My máme každého útočníka trochu jiného, takže jsme teď ten výběr řešili podle stylu hry.“

Lukáš je naše nejlepší varianta na pravou obranu

Lukáš Masopust nastoupil proti Boleslavi už potřetí za sebou na pravé obraně. „Myslím si, že je to momentálně nejlepší varianta v rozestavení se čtyřmi obránci. Jsou tam jen dvě varianty, buď Tomáš Holeš, nebo Lukáš Masopust a Tomáše potřebujeme ve středu hřiště. Myslím si, že první poločas proti Boleslavi odehrál možná zatím nejlépe na tomhle postu. Byl skvělý v defenzivě i směrem dopředu, Lukáše tam potřebujeme. Má také pohybovou typologii, kterou na tom postu potřebujeme. Pro nás je na tom postu důležité načasování náběhu, a to on má skvělé. Má podobný styl jako Vláďa Coufal. Lukáš se ještě některé situace směrem dozadu učí. Směrem dopředu je jako Oscar variabilnější. Já mám nejradši krajní obránce, kteří původně byli záložníci, protože když je dobře naučíte pracovat s prostorem a bránit, tak už mají ofenzivní složku naučenou. Teď máme na krajích obrany bývalé záložníky Oscara a Masopusta. Lukáše musím pochválit za to, jak hraje, tak za to, jakou na sebe vzal zodpovědnost, řídil před sebou ještě Simu. Jsem z něj nadšený, jak to vzal. Na postu pravého obránce nám dodal velkou variabilitu směrem do ofenzivy. Na druhou stranu musí ještě trochu zapracovat na defenzivě. Byli jsme bez pravého obránce a on nám vytrhl trn z paty a jsem rád, že to takhle pojal i ohledně té zodpovědnosti.“

Kuchta pro nás má nejlepší využití ze všech útočníků

Stanislav Tecl v poslední době nedostává, stejně jako Musa, tolik prostoru. „Standa je zdravý, ale platí to stejné jako pro Musu. Kuchta pro nás má teď nejlepší využití ze všech útočníků. Dostává se do šancí, dobře pracuje tělem, je vysoký. Dotrénoval velké manko, které měl po COVIDu, kdy ztratil čtyři kilogramy svalové hmoty. Měl opakovaný těžší průběh přes tři týdny, takže začínal v podstatě od nuly. Aktuálně má pro nás nejlepší formu z útočníků, proto začíná on. Kdyby byl stav 0:0, tak by šel Petar Musa daleko dřív. Vždycky je průběh zápasů jiný, proti Boleslavi nás trochu limitovalo vynucené střídání v první půli. V druhé půli už jsme měli jen dvě střídání. Lukáš měl potom problémy s křečí, nevěděli jsme, jestli nám ještě někdo vypadne, takže jsme o to třetí střídaní nechtěli přijít. Kdybychom nevedli nebo bychom měli velký tlak, tak by šel třeba Petar nebo Standa dřív. Teď v zápasech začíná Kuchta a pak reagujeme podle toho, jak se zápas vyvíjí.“