HVĚZDNÁ HISTORIE | Pohár UEFA 1999/00

Slavia během své bohaté historie zažila nejedno velké tažení evropskými poháry. Pravidelné středeční ohlédnutí do historie začínáme jízdou sešívaných pohárem UEFA na přelomu tisíciletí.

Sešívaní během sezony 1999/00 prošli v Poháru UEFA pod vedením trenéra Františka Cipra až do čtvrtfinále soutěže, ve kterém nakonec podlehli slavnému anglickému Leedsu. V poháru se sešívaní nejprve střetli se srbskou Vojvodinou Novi Sad, se kterou na jejím hřišti remizovali 0:0 a doma ji poté porazili 3:2 díky vítěznému gólu Luďka Zelenky z 80. minuty. 

Dalším soupeřem Slavie se stali curyšští Grasshoppers, historicky nejúspěšnější celek švýcarské ligy. V prvním zápase jej sešívaní na svém hřišti porazili 3:1, a i přes těsnou venkovní porážku 0:1 postoupili do třetího kola soutěže. V něm narazili na slavný celek FC Steaua Bukurešť. Slávisté opět začínali na domácím hřišti a této výhody naplno využili, když i díky dvěma gólům Richarda Dostálka rozstříleli svého soka jasně 4:1. V Rumunsku si už sešívaní náskok pohlídali a po pohodlné remízou 1:1 postoupili do čtvrtého kola prestižní evropské soutěže, kde je čekalo italské Udine.

Štěstí Slavii opět přineslo domácí hřiště, na kterém celek z apeninského poloostrova porazila nejtěsnějším možným rozdílem díky vlastní brance hostů. V odvetě sešívaní sice prohráli 1:2, díky pravidlu o brankách na hřišti soupeře však i tak postoupili do čtvrtfinále poháru, kam se dostali spolu s takovými týmy, jako Arsenal, Werder Brémy, Galatasaray nebo francouzské Lens. Los sešívaným za soupeře určil anglický Leeds, který v přecházející sezoně obsadil v tabulce Premier League čtvrté místo. Dvojutkání začalo zápasem v na Britských ostrovech, ve kterém sešívaní podlehli svému soupeři 0:3. I přes bojovný výkon a vítězství 2:1 v domácí odvetě tak do další fáze soutěže postoupil favorizovaný soupeř Slavie.

Pokud chcete s námi zavzpomínat na slavnou sešívanou historii, sledujte pravidelně každou středu naše sociální sítě, kde vám přineseme plno zajímavostí. 

1. kolo

Vojvodina Novi Sad - SK Slavia Praha 0:0
Sestava: Černý - Vlček, Rada, Koller - L. Došek, Ulich, Dostálek, Horváth (71. T. Došek), Kuchař, Skála (55. Krejčík) - Zelenka (87. Kučera)

SK Slavia Praha - Vojvodina Novi Sad 3:2 (1:1)
Branky: 40. Petrouš, 74. T. Došek, 80. Zelenka - 18. Belić. 47. Bogdanović
Sestava: Černý - Vlček, Rada, Petrouš - L. Došek (62. Kučera), Ulich, Dostálek (50. Kuchař), Horváth, Krejčík (48. Vágner) - Zelenka, T. Došek

2. kolo

SK Slavia Praha - Grasshopers Curych 3:1
Branky: 19. a 50. Ulich, 40. Kuchař - 23. Yakin
Sestava: Černý - Vlček, Rada, Petrouš - L. Došek, Ulich, Dostálek (87. Kučera), Horváth, Skála (29. Kuchař) - Zelenka (65. Vágner), T. Došek

Grasshopers Curych - SK Slavia Praha 1:0
Branka: 77. Yakin
Sestava: Černý - Vlček, Rada, Petrouš - L. Došek, Dostálek, Horváth, Kuchař (90. Lerch), Skála (67. Krejčík) - Zelenka (58. Vágner), T. Došek

3. kolo

SK Slavia Praha - Steaua Bukurešť 4:1
Branky: 1. a 47. Dostálek, 35. Horváth, 56. T. Došek - 82. Lutu
Sestava: Černý - Vlček (52. Krejčík), Rada, Petrouš - L. Došek, Ulich, Dostálek, Horváth, Kuchař, - Zelenka (67. Vágner), T. Došek (86. Skála)

Steaua Bukurešť - SK Slavia Praha 1:1
Branky: 45. Ciocoiu - 50. Dostálek
Sestava: Černý - Vlček, Rada, Koller - L. Došek, Ulich, Dostálek, Horváth (90. Lerch), Petrouš - Zelenka (85. Krejčík), T. Došek (81. Vágner)

4. kolo

SK Slavia Praha - Udinese Calcio 1:0
Branka: 79. vlastní
Sestava: Černý - Hyský, Rada, Koller - Lerch (72. Vágner), Ulich, Dostálek, Horváth, Skála 51. (Kuchař) - Zelenka, T. Došek (90. Kozel)

Udinese Calcio - SK Slavia Praha 2:1
Branky: 23. Fiore - 42. Koller
Sestava: Černý - Vlček (34. Hyský), Rada, Koller - L. Došek, Ulich, Dostálek, Horváth, Petrouš - Zelenka (77. Vágner), T. Došek (90. Kuchař)

čtvrtfinále

Leeds United - SK Slavia Praha 3:0
Branky: 39. Wilcox, 54. Kewell, 59. Bowyer
Sestava: Černý - Vlček (57. Vágner), Rada, Koller - L. Došek, Kuchař, Dostálek (65. Hyský), Horváth, Petrouš, Ulich - T. Došek

SK Slavia Praha - Leeds United 2:1
Branky: 52. a 79. z pen. Ulich - 47. Kewell
Sestava: Černý - Koller, Kozel, Hyský - L. Došek, Ulich, Kuchař (86. Vozábal), Dostálek (54. Lerch), Skála - Zelenka, T. Došek (54. Vágner)

Aktuálně

Třetí díl Řečnického klubu s Janem Bořilem

včera
V úterý se můžete těšit na třetí díl Řečnického klubu! Tentokrát bude hostem člen A-týmu Slavie, a to rovnou kapitán Jan Bořil!

Gareth Hughes a Slavia: Blízký vztah na dálku

před 3 dny
„Za Slavií všude jezdíme,“ slibuje jeden z nejznámějších chorálů našich fanoušků. Aby ale za Slavií všude jezdil člověk, jehož domov dělí od Edenu vzdušnou čarou 1300 kilometrů, to už stojí za zvláštní zmínku.

Důvěra je klíčová, shodují se trenéři

27.03.2020
Trenéři Pavel Trávník, jako hlavní trenér, a Jan Bauer, jako jeho asistent, u nejstarší dorostenecké kategorie U19 nyní s hráči musí komunikovat jinak než jsou zvyklí. Shodují se ovšem na tom, že důvěra je v tomto období klíčová.

Další články