Hektický konec, cenné body. Ousou byl suverénní | SK Slavia Praha

Hektický konec, cenné body. Ousou byl suverénní

O výkonu sešívaných, neproměněných šancích, zraněních i výkonu Aihama Ousoua mluvil po vítězství nad Olomoucí (1:0) trenér Jindřich Trpišovský.

„Sigma byla na začátku zápasu trochu nebezpečnější, měla lepší pohyb a hodně odražených míčů, byla dravá. Měli jsme spoustu starostí s jejich hrou, zhruba od třicáté minuty jsme se ale do zápasu více dostali, přidrželi jsme míč. Dvě vyložené šance Ivana Schranze a Petera Olayinky jsme však bohužel neproměnili. Do druhé půle jsme vstoupili mnohem lépe, ale šance jsme zase zahazovali, než jsme tu jednu proměnili. Ke konci postupně Sigma střídala, my taky, některé změny byly vynucené. Sigma změnila rozestavení, my jsme v obraně trochu improvizovali. Bylo z toho dlouhé nastavení, kdy se nám z brejkové situace nepodařilo dát gól, aby závěr byl klidnější. Hrálo se proto až do poslední minuty a Sigma hrozila do poslední chvíle. Ke konci nás dostali trochu pod tlak. Na můj vkus to, jak jsme potom v druhém poločase hráli, bylo dost hektické. Měli jsme z našich šancí vytěžit více než jeden gól a nedopustit, aby v závěru přišly takové situace jako dlouhý aut a standardka Olomouce. Celkově to byl hodně náročný zápas, Sigma napadala v hodně hráčích, běhala, byla tam spousta soubojů. Hodně náročný zápas,“ říká po vítězství na Hané trenér Jindřich Trpišovský.

Olomouc nehrála s klasickým útočníkem, bylo to o to nebezpečnější, že nasadila malé a rychlé hráče?
„Spíše to bylo atypické. Na jednu stranu byla výhoda, že nehráli Růsek a další zranění kluci, bylo by to pro nás samozřejmě nepříjemnější ve hře hlavou. Sigma minulý zápas s Pardubicemi hodně používala dlouhé míče na Růska, které on vyhrával. Na druhou stranu, v běžeckých situacích, kdy si jeden šel pro míč a druhý zabíhal, to pro stopery bylo nepříjemné. Bylo to něco za něco, bylo pro nás jednodušší bránit ve vzduchu, Daněk ale v první půli hrál velice dobře, stejně jako Pablo. Střed jim vytvořil dobrý servis, byli tam sice tři defenzivní hráči, byli ale hodně pracovití a běhaví. Vyplynuly z toho pro nás nepříjemné situace, jednou se tam Kuba Hromada musel vracet a zachraňovat to ve skluzu, odehrát balon. Bylo to pro nás náročnější po běžecké stránce, Sigma se navíc o hráče vepředu mohla opřít v kombinaci. Ve vzduchu jsme ale měli výhodu.“

Ze zdravotních důvodů museli střídat tři hráči, Ondřej Lingr, Lukáš Masopust a Jakub Hromada.
„Je to tak, u Hromadiče to ale bylo spíše proto, že mu trochu docházely síly. Chtěli jsme střídat dvakrát tak, aby nám poslední střídání vydrželo na Lukáše Masopusta. Kuba by tam ještě chvíli vydržel, první dvě střídání ale byla zdravotní, tohle spíše preventivní.“

Z takových zápasů vám body na konci mohou chybět

Jak to vypadá s Ondřejem Lingrem, který musel střídat po tvrdém střetu už v prvním poločase, a Lukášem Masopustem?
„Nevypadá to moc dobře. Šlo to na žebra a na kostrč, Ondra nevypadá vůbec dobře. Když jsem s ním mluvil ještě o půli, tak nebyl vůbec ve své kůži a byl hodně otřesený. Maso nám přibližně od sedmdesáté minuty hlásil, že trochu cítí zadní stehenní sval, že ale bude hrát do poslední chvíle. Sigma měla čerstvé hráče a my nechtěli riskovat, Lukáš říkal, že ho v tom nepíchlo a je to jen nějaký diskomfort. Uvidíme, jak to bude vypadat dále.“

Máte nějaký názor na rozhodnutí VARu? Penalta vypadala jasně, co případná ruka při gólu?
„Viděl jsem to jen v reálu. Co jsem zatím slyšel, tak penalta byla jasná a už v prvním poločase, kdy byla podobná situace na Kuchtu, kde byl velký kontakt. Obě situace byly penalty. U gólu to byla hraniční situace, říkám ale jen, co jsem slyšel, viděl jsem to jen v reálu a tam je to těžké posoudit. Nerozčiloval jsem se ani u té penalty, je to opravdu těžké v té situaci vidět. Jen podle zpráv, co mám, tak měly být dvě penalty a ruka byla hraniční.“

Jaký vidíte neproměněnou penaltu Nicolae Stancia, který svůj dloubák poslal pouze do břevna?
„Podle mě to bylo špatné rozhodnutí, stejně jako v našich ostatních šancích, kde ho udělali Schranzík a Peter Olayinka. Když to vezmu dohromady, byly to tři vyložené šance a ani v jedné jsme netrefili prostor branky. Za mě to bylo špatné rozhodnutí i technické provedení. To, co měl Olie, se musí dát, byl by to gól do šatny. Schranzík svoji situaci trochu prováhal, nechal se sblížit hráčem ve skluzu. Ohledně penalty, vím, jak je Nico kope na tréninku a jaké má varianty, trochu mě jeho řešení překvapilo. Možná tím, že jich kopal hodně, tak chtěl něco změnit. Bavili jsme se, že na takový typ gólmana platí na podobném terénu spíše rychlé střely po zemi, proto mě Nicovo řešení dost překvapilo.“

Vyhráli jste vy i Sparta, očekáváte, že první čtyři týmy v tabulce budou stále vyhrávat a vy tak nesmíte zaváhat?
„Myslím se, že kromě jednoho podzimu, kdy jsme byli odskočení, je to takhle každý rok. Za dobu, co jsem ve Slavii, vždycky byly týmy za sebou a hodně se rozhodovalo ve vzájemných zápasech. Všechna utkání jsou pro nás těžká, Sigma hrála dobře a náročně, vyhovuje jí styl zápasu, kdy nemusí úplně tvořit, má nepříjemné hráče. Zápasy u ní venku jsou těžké, proto jsem byl naštvaný na některé momenty, kdy jsme si vytvořili šanci, Nico tam jednou skvěle podržel míč a ještě dal finálku, a pak jsme to nedali. To byly klíčové momenty, protože Sigma prvních pětadvacet minut hrála fakt dobře a byla nebezpečná. Beru to jako těžký zápas venku, jsou tady dobří hráči, tradiční místo, jsem rád, že jsme to zvládli. Z takových zápasů vám body na konci mohou chybět, v podobných utkáních se to láme.“

Aihamova ofenzivní složka je fantastická

Opět jste neinkasovali, souhlasíte, že především Aiham Ousou byl v defenzivě hodně suverénní?
„Suverénní byl, souhlasím, hrozně se mi líbil. Na druhou stranu, na konci tam byly dva momenty, jednou netrefil dobře balon, byly to míče ze vzduchu. Jinak si ale myslím, že hraje skvěle. O Tarasovi v první půli nechci říct, že by to byl slabší výkon, měli to ale s oběma útočníky těžké, bylo to takové atypické. Aiham byl hodně suverénní, dobře také vyvážel míče. Musím na něj tady prozradit, že má šílenou střelu, na tréninku si z něj dělám srandu, je to katastrofa. On my na to vždycky říká, že je ‚defender‘. Na druhou stranu, jeho ofenzivní složka je fantastická, pracujeme u něj na některých defenzivních věcech, ve kterých se hodně zlepšuje. Myslím si, že i Mandymu hodně pomáhá, byla slyšet i jeho komunikace s hráči. Dobře se rozhodují v těžkých situacích, za mě to od něj byl skvělý výkon.“

Na Hané hostuje ze Slavie Jan Stejskal, v lize ale nechytá. Plní jeho hostování svůj účel?
„Nechytal ještě ani minutu, takže samozřejmě neplní. Chytá za béčko, dokonce jsme na těch zápasech shodou okolností dvakrát měli našeho skauta, který ho hodně chválil za hru nohama a za výkony. Doufám, že dostane šanci, Sigma si ho vyžádala, byla to součást transferu Mandyho, Sigma ho ale chtěla. Snad šanci dostane, skvěle hraje nohama a odvedl u nás výborné služby. Je to náš hráč, potřebujeme, aby chytal, proto jsme ho dávali pryč, u nás za rok odchytal jen jeden zápas. Věřím tomu, že má kvalitu a do branky se dostane.“