Hráči juniorky si váží tréninků s A-týmem | SK Slavia Praha
Více

Hráči juniorky si váží tréninků s A-týmem

PRAHA - Juniorka má za sebou první tři jarní zápasy Juniorské ligy. Během zimního přípravného období došlo ke změnám nejen v hráčském kádru, ale i v realizačním týmu, asistent Karel Piták se přesunul k U19. O změnách v týmu a hráčích, které by v mužstvu rád měl, jsme hovořili s trenérem Pavlem Řehákem.
V zimním přestupním došlo v kádru juniorky k několika posunům z dorostu. Přišli hráči, u kterých jste usoudili, že je pro ně již dorostenecká liga málo?
„Celou zimní přípravu jsme začali soustředěním na horách. To se nám vzhledem k počasí, protože zrovna napadlo hodně sněhu, velmi vydařilo. Řekl bych, že tam se položil základ nového týmového ducha, dobře jsme potrénovali a jsme dobře připraveni na jarní část. Trénujeme více, než se trénovalo u U19, takže i kluci si zvykají, musí si to trošku sednout hlavně po silové stránce. Kluci se musí více věnovat regeneraci i ve volných chvílích nebo například i více upravit stravování. Na to hodně dbáme, aby i v těchto oblastech chápali svou zodpovědnost, kterou mají směrem ke svému tělu. V tomto ohledu musím říci, že nově příchozí hráči vše pochopili a jsem s nimi hodně spokojen. Na poslední chvíli k nám do týmu ještě přišel Vojta Mareš, který nám přesně do toho zapadá a potvrzuje to i na hřišti. 

Měli jste zájem i o další hráče z dorostu?
„Chtěli jsme z dorostu ještě dva hráče, ale zase nebylo žádoucí, aby se přesunulo tolik hráčů. Zůstali v dorostu i vzhledem ke svým školním povinnostem, na jaře je čekají maturity. Nikde však není psáno, že si je během jara na některá utkání nevypůjčíme, nebo že nebudou dokonce přesunutí. Všeobecně se s ředitelem Akademie Jiřím Plíškema a generálním ředitelem Martinem Krobem často bavíme, naše komunikace přináší další dobré impulzy, tím myslím hlavně posuny, kdy si generální ředitel přeje, aby ti nejtalentovanější hráči hráli výše. Ačkoliv je dohoda někdy náročnější, tak to vždy dopadne ve prospěch Slavie jako klubu, ne ve prospěch jednotlivců. Komunikace funguje výborně, máme pravidelné schůze ke kádrům, kterých se také občas účastní i Martin Krob.

O jaké hráče z dorostu, kteří nakonec do juniorky nepřišli, se konkrétně jedná?
„Jde o Pavla Buchu a hodně jsem stál o Šimona Havrdu. Šimona si chtěl v dorostu podržet Tonda Mišovec, Pavel Bucha dal přednost maturitě.

Z hostování se vrátili starší hráči Ondřej Kocourek, Václav Prošek a Marek Kodr, kteří kvůli tomu, že na podzim nastoupili jak za juniorku, tak za klub, kde hostovali, nemohou teď na jaře hrát za další klub. Jaká je jejich role v kádru?
„Je to ke škodě hráčů, že jim jejich agenti neřekli, že není možné hrát za více než dva kluby za sezonu. Hostování v klubech mohli mít delší na jaro i podzim. Já jsem zkušenější kluky přivítal. Když jsou v ose týmu starší hráči, mladí kluci kolem nich získávají zkušenosti, starší hráči si je na hřišti srovnají. Taková páteř je v juniorce hodně prospěšná. Navíc Ondřej Kocourek a Marek Kodr jsou věkem ještě junioři. Už je ale beru za zkušenější hráče, oba toho už dost odehráli.“

Několik hráčů z juniorky se v zimě připravovalo s A–týmem nebo s ním bylo na soustředění. Ovlivnila je tato zkušenost v jejich přístupu, přenesli si zkušenosti do juniorky?
„Hráče si zve trenér Jaroslav Šilhavý na tréninky, aby viděli, co opravdu obnáší profesionální fotbal. Většinou hráči tréninky s áčkem mají formou odměny za výkony, takže se střídají. Teď jsou nejvíce vytěžováni Žežulka, Čermák, Krejdl a Mareš. Myslím si, že zrovna tihle kluci si toho váží a jsou rádi, že si to mohou vyzkoušet, i když zatím nemohou zasahovat do žádných důležitějších zápasů. Vyzkoušeli si ale hrát třeba v generálce proti Vyšehradu. Já si myslím, že v jejich další práci jim to může strašně pomoci. Jako motivační stránka je trénování s A–týmem výborné.“

Zve si trenér Šilhavý hráče podle toho, kdo mu chybí v tréninku, např. podle postů?
„Někdy je to podle postů, vždy je to o vzájemné domluvě.“

Kolik hráčů zbývá vám na tréninky?
„My umožňujeme našim hráčům, kteří jsou někde na hostování, že můžou trénovat s námi, takže se snažíme počty doplňovat i tímto způsobem. Někdy nás je opravdu málo, ale to jen výjimečně. Dvě jedenáctky ale dohromady nikdy nedáme.

Jak vás omezuje, že nemáte dvě jedenáctky do tréninku?
„Bývá nás třeba 16, takže doplňujeme počet asistentem nebo trenérem brankářů. Musíme si nějak poradit, ale 11 na 11 opravdu neposkládáme.“

V přípravném zápase s Lechem Poznaň jste měl na lavičce k dispozici jen jednoho hráče, náhradního brankáře Přibyla, který si dokonce zahrál ve druhém poločase v poli. Čím byl způsoben tak malý počet hráčů v utkání?
„Zápas byl dlouhodobě potvrzený. My jsme byli rádi, že změříme síly se zahraničním soupeřem stejného věku, abychom si zkonfrontovali naše schopnosti. K utkání jsme opravdu nastoupili s jedním náhradníkem, kterým byl brankář. Bylo to někdy kolem 8. února, kdy se sešly reprezentační povinnosti, chřipky, hráči byli na soustředění s áčkem ve Španělsku. U19 hrála odpoledne svůj zápas, takže jsme nemohli využít nikoho ani z dorostu. I Lech Poznaň nakonec dohrával v deseti, protože se jim někdo zranil.“

Bavíte se s trenérem Šilhavým o tom, v jakém rozestavení hrát?

„Pochopitelně vidím, jakým systémem hraje áčko. Někdy je přihlíženo k soupeři, to tedy hlavně u áčka. U nás si zvykáme na víc systémů, abychom hráče měli univerzální. Například Vojta Mareš je vedený jako stoper, ale teď hraje na pozici levého beka. Pro jeho růst je to jedině dobře, že není jen stoper a že je platný i na jiné pozici. Rozestavení budeme trošku měnit i podle typu hráčů, i na tréninku to budeme zkoušet. Jestliže jsou hráči inteligentní, tak během pár tréninků se to dá pochopit.“

Co se týká odchodů z juniorky, například Lukáš Fialka byl ještě nedávno v kádru áčku, ale přestupuje jinam. Kde se stala chyba, že o něj není velký zájem ani mezi ostatními ligovými týmy, pokud nemá aktuálně šanci prosadit se ve Slavii?

„Hráči jako Lukáš Fialka dostali velkou příležitost, ale zrovna konkrétně Fialka je typ hráče, který na sobě neměl zájem pracovat. Marek Kodr je jiný příběh, dostal se do áčka, pak vypadl z mužstva a odešel na několik hostování. Je třeba, aby k fotbalu přistupoval s plnou odpovědností. Nejen k tréninku, ale i mimofotbalově. Je třeba, aby se koncentroval. Myslím si, že je teď na správné cestě, že na sobě pracuje a je vidět zlepšení. Jedině tak se může dál posouvat. Určitě v něm kvality jsou. Musí si ale uvědomit, že fotbal vyžaduje tvrdou práci, která opravdu bolí. Máme ho tu teď od zimy, vzal to za správný konec a myslím si, že neřekl poslední slovo. To samé se týká Václava Proška, který měl nabídku z druholigového Táborska, ale vzhledem k tomu, že by nastoupil za třetí tým, z toho sešlo. Olympia, kde hostoval na podzim, si mezitím sehnala další hráče, takže zůstal s námi, i když už není v juniorském věku. Má vynikající rychlostní předpoklady, ale chybí mu lepší finální řešení, ale na něm s ním pracujeme. Myslím si, že má ligovou budoucnost, ale asi to nebude ve Slavii.“

Jsou tu další hráči, kteří odešli, například Mario Telnar.
„Odchod Telnara mě trochu zasáhl tím způsobem, že jsme ho tady půl roku zdravotně dávali dohromady a pak najednou ze dne na den odešel jinam. Existovala možnost dohody o prodloužení jeho působení, ale finanční nároky mateřského klubu a hráče pro nás byly neakceptovatelné, vzhledem k tomu, že jsme ho pořádně neviděli v zápasovém zatížení. Z Ostravy sem přišel zraněný a v momentě, kdy jsme ho dali do kupy, Baník nepřistoupil na naše podmínky a Mario odsud odešel. Je to jeho rozhodnutí, a to musíme respektovat.“

V juniorce skončili také Jan Žárský, Daniel Havlina nebo David Zajac. Kam vedly jejich další kroky?
„Žárský se rozhodl ukončit karieru ze zdravotních důvodů. Absolvoval s námi soustředění, pak přišlo zranění, která u něho byla celkem častá. Daniel Havlina by moc příležitostí v juniorce nedostával, tak jsme se rozhodli pro hostování v Trutnově, a David Zajac je v Libiši. Jsou to mladí kluci, dospělý fotbal jim prospěje. Pro ně je to lepší, v juniorce by tolik nehráli. Ale mají příležitost s námi občas trénovat.“

Posledním odchodem před koncem přestupního období byl mládežnický reprezentant Alex Král…
„Alex Král nechtěl se Slavií podepsat prodloužení profesionální smlouvy. Mě osobně jako odchovance Slavie zasáhlo, že tak mladý hráč nechce pokračovat ve Slavii, ale je to jeho rozhodnutí. Nakonec se i Slavia dohodla s Teplicemi, aby mohl přestoupit. Myslím si, že měl ještě rok v juniorce působit. Loni udělal krok dopředu z dorosteneckých let, ale určitě to teď není na to, aby mohl ve Slavii působit v kádru A mužstva. Slavia nemůže tolerovat, aby si hráči vynucovali zvýhodňování oproti jiným hráčům, pokud si to sami skutečně nevybojují a neodpracují na hřišti. To, že talenti u nás mají otevřenou cestu, potvrzuje spolupráce s trenérem Šilhavým a výrazný počet hráčů, ročníků 2000, 1999, 1998 a 1997, kteří se zapojili do tréninkového procesu A–týmu během podzimu.“

Kromě zúžení kádru došlo i ke zúžení realizačního týmu, neboť se Karel Piták přesunul k U19. Ovlivnilo vás to nějak během zápasů?
„Karel Piták byl hráčům blízko, protože sám ještě hraje. Měl dobré připomínky v tréninku, do kterého se zapojoval, hráči u něj viděli fotbalovost a řešení některých herních situací. My jsme s Ivošem Knoflíčkem a Lubošem Přibylem zvyklí pracovat ve třech, na druhou stranu je Karlův přesun naopak posílením trenérského týmu dorostu.“

Aktuálně

U16 míří do Emirátů. Utká se mimo jiné s Chelsea a Sportingem

29. 3. 2024
Slávisté z kategorie U16 míří na mezinárodní turnaj do Spojených Arabských Emirátů. Na turnaji je čeká pět utkání mimo jiné s Chelsea a Sportingem Lisabon.

Informace pro fanoušky na Slovácko

29. 3. 2024
Zápas v Uherském Hradišti se hraje v sobotu 30. března od 18:00. Co k výjezdu potřebujete vědět?

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Další články