J. Plíšek: Současná slávistická juniorka je unikátní | SK Slavia Praha
Více

J. Plíšek: Současná slávistická juniorka je unikátní

Současný tým slávistické juniorky je svým hráčským složením velice zajímavý, prakticky polovinu hráčů v něm tvoří zahraniční fotbalisté. Zároveň je i velmi mladý oproti svým protivníkům. Jak mužstvo vznikalo, jakou mají hráči perspektivu a co by Slavii přineslo zrušení Juniorské ligy a znovuzavedení B-týmů, o tom všem jsme si povídali s manažerem slávistické Akademie Jiřím Plíškem.
Jakým způsobem dochází k tvorbě týmu juniorky a jeho doplňování?
„Současná podoba týmu má několik faktorů. V juniorce momentálně působí až tři ročníky, které neměly potřebnou hráčskou kvalitu. To je zapříčiněno tím, že dříve nedocházelo ke kvalitnímu skautingu a pravidelnému doplňování hráčů. Hráči z těchto tří ročníků, které mají v našem vnímání perspektivu, už všichni působí ve druhé lize, a tudíž bychom bez doplňování zůstali bez hráčů, neměli bychom juniorku z koho složit. Pokud pořád máme před sebou očekávanou potřebnou kvalitu týmu jako je slávistická juniorka, nemůžeme si dovolit uchovávat v procesu průměrné a podprůměrné hráče, protože to by bylo proti všem principům a záměrům, které máme.“

Velkou část kádru juniorky tvoří mladí zahraniční hráči. Jak probíhal jejich skauting?
„Situace nám umožnila vyzkoušet skauting zahraničních hráčů, objevilo se nám jich tu spoustu. Na některé jsme dostali doporučení, ať už z akademie Sankt Pöltenu, Ázerbajdžánu nebo Makedonie, další hráče jsme si sami vytipovali. Všichni nejdřív přijeli na testy a po nich jsme se po dohodě zástupců skautingu, trenérů a vedení klubu rozhodovali, jestli je hráč do budoucna perspektivní pro A-tým. Hodnotícího procesu se zúčastnilo až sedm lidí, naší snahou bylo, abychom se všichni na hráči shodli. U hráčů, kde jsme si byli jistí, jsme udělal přestup, u ostatních jsme zvolili půlroční nebo roční hostování. Během této doby můžeme zjistit, zda je hráč pro Slavii opravdu vhodný.“

Většina těchto zahraničních posil jsou mládežničtí reprezentanti…
„Ano, 90 % z nich jsou reprezentanti svých zemí. Je potřeba říct, že je to poměrně unikátní proces, který se v budoucnu pravděpodobně nebude opakovat. Ročník 2001 (je zde 11 reprezentantů), který začne do juniorky pomalu nakukovat, je už výsledkem naší dvouleté práce v rámci Akademie a tam už bude velmi obtížné, abychom k těmto hráčům přiváděli větší množství fotbalistů ze zahraničí. Pokud už někoho v tomto věku přivedeme, tak to budou třeba dva hráči, kteří musí přijít na konkrétní post a budou mít nadstandardní kvalitu, která posune tým výš. To je celý proces, jak byl nastavený, a náš směr.“

Kolik z těchto zahraničních hráčů se reálně může prosadit v A-týmu?
„Ti, co mají podepsanou smlouvu, tuto perspektivu mají. Jedná se například o Rondiče, Sinteana, Trapanovského a Nabiyeva. Další hráči tu byli na testech, případně tu jsou na půlroční nebo roční hostování a posléze uvidíme, jestli tu zůstanou nebo ne. Ti, kteří smlouvu mají, u nás byli dvakrát po 14 dnech, museli projít fotbalovými, fyzickými testy, hráli zápasy.“

Vaší představeou tedy je, že jim dáte půl roku nebo rok na aklimatizaci v juniorce a pak by měli v létě jít někam na hostování?
„Přesně tak, my jsme si řekli, že si přejeme, aby tu každý hráč minimálně půl roku zůstal, aby nasál atmosféru klubu, aby získal slávistické DNA a aby odcházel na hostovaní s tím, že ví, že je slávista. Udělali jsme výjimku u Musy, kterého jsme rychle pustili na hostování do Viktorie Žižkov a přesně tento půl rok mu pak chyběl. Aklimatizační proces zažíval v jiném klubu, ale už bez naší podpory. Právě on pro nás byl potvrzením, že to takhle není ideální a vždy se budeme snažit o to, aby hráči prvního půl roku zůstali u nás, než je pošleme dál. V tomto ohledu by nám pomohlo, kdybychom měli naše béčko, nejlépe ve druhé lize.

Když k nám přestoupil Rondič, tak jsme během prvních 14 dnů měli hned několik nabídek na hostování z prvních a druhých lig, všechny jsme odmítli. Chceme, aby se připravil na život v České republice, chápal, co je Slavia Praha a vytvořil si k ní vztah. Jinak servis pro hráče, včetně například výuky češtiny, máme tak široký, že jim ho jiný klub nemůže nabídnout.“

V přípravném zápase A-týmu proti Viktorii Žižkov zaujal Jonas Auer, zůstane na jaře v juniorce na hostování?
„Auer má přijít v létě, je to jeden z těch, kteří u nás byli dvakrát na testech, teď tu byl potřetí. Až bude fungovat dlouhodobý skauting a dlouhodobá logistika klubu, tak si hráče budeme umět skautovat třeba dva roky. Tak daleko ještě nejsme, ale směřujeme tam.“

Přivádět mladé hráče je problematické

Jaká jsou omezení pro příchod mladých hráčů, co se týká věkových limitů?
„Je to velmi komplikované. Hráči z Evropské unie mohou přijít v 16 letech, mimo Evropskou unii až v 18 letech. To může mít velký vliv na jejich vývoj, jestliže v rozvojových zemích nemá tréninkový proces takovou kvalitu, může jim ujet vlak a už to nedoženou. Nabiyev i Trapanovski tedy přišli hned, jakmile jim bylo 18 let, ale jsou to hráči z nejlepších akademií svých zemí, reprezentanti, byl u nich relativně zachovaný tréninkový proces, který je nezbytný.“

Nemůže to znamenat, že jediný způsob, jak je sem dostat, je i s celou rodinou?

„Ano, ale i to FIFA velmi pečlivě zkoumá. Takhle to fungovalo i mezi světovými kluby, kradly si takhle hráče, každý případ se posuzuje zvlášť a je téměř nemožné to takhle udělat. Dalším efektivním modelem může být třeba situace, kdy máte svojí vlastní Akademii v těchto oblastech, ve kterých plně kontrolujete tréninkový proces již třeba od 10 let života hráče a pak se dá vytěžit talent ještě mnohem více. Takto se chová většina velkých světových klubů.“

Španělský asistent má velký přínos

Juniorka si prošla největší změnou už loni v létě, přišli zahraniční hráči, španělský asistent, jak si vše z vašeho pohledu sedlo?
„V létě tým prošel opravdu velkými změnami. Čeští hráči odešli do druhé ligy, místo nich přišli cizinci, kterým jsme museli vytvořit příznivé podmínky. Přivedli jsme dva zahraniční trenéry z Villarrealu - kondičního a fotbalového trenéra. Mužstvo si prošlo velkým procesem změn a chvíli trvalo, než se spolu naučilo žít a fungovat, než se začali navzájem respektovat. Začátek byl kostrbatý, ale ke konci podzimu už tým začal fungovat herně i výsledkově. Z tohoto mužstva jsme vzali Pavla Buchu do A-týmu, Kingueho do Ústí, Vejvara do Příbrami a tak dále. Ještě více jsme tak rozšířili řady našich mladíků ve druhé lize.“

Jak hodnotíte přínos španělského asistenta Javiera Gallega?

„Obrovská výhoda je, že tréninky jsou vedeny v angličtině, takže jsou hráči připravováni i dalším způsobem na svou kariéru a na to, že jednou budou možná působit v zahraničí. Používáme Gallegu i do jiných tréninkových procesů s jinými týmy, takže do nich přináší nejen cizí jazyk, ale i něco z jiné fotbalové školy. V tom je náš záměr, přinese něco, v čem je určitá fotbalová škola nad námi, a to jsme si vyhodnotili, že zkusíme využít. Španělsko patří mezi fotbalové velmoci a jejich dominantou je práce s balonem, práce na malém prostoru, a to jsme chtěli našich hráčům přinést a předat. Obohatit je a posunout se na této úrovni dál.“

Jak došlo k angažmá Javiera Gallega a kondičního trenéra Victora Segura?
„Vzniklo to tak že, Mirek Beránek s Matějem Lažou byli na stáži ve Villarrealu a tam došlo k rozvinutí myšlenky, která už se tady nějakou dobu zvažovala - že by bylo dobré, abychom sem ze zahraničí přivedli určité prvky. Nechtěli jsme, aby to zůstalo v rovině, že my někam jedeme a pak budeme zavádět věci odjinud, ale že budeme angažovat někoho přímo do našeho systému, abychom ho obohatili. Po návratu Míry Beránka jsme aktivně začali uvažovat o tom, že sem tuto dvojici přivedeme. Oni ve Villarrealu trénovali mládež a mají za sebou i další kariéru v jiných španělských klubech.“

Má španělský kondiční trenér jiný přístup než ti čeští?
„Je to moderní přístup, vychází z dnešních znalostí, je to přístup, který si rozumí s moderním pohledem na rozvoj kondičních záležitostí. Ještě více je upnutý k rozvoji hráčů fotbalovými formami.“


V dorosteneckých kategoriích dochází k posunu mladších hráčů mezi starší. Jak tento proces následně ovlivňuje věkové složení hráčů v juniorce?
„Nedržíme tým U18, ten skládáme vždy z hráčů U19 a U17, kteří se nedostanou do mistrovského utkání, ale chceme zachovat jejich zápasovou vytíženost. Od poloviny sezony ti hráči, kteří v U17 prokáží kapacitu a připravenost hrát vyšší soutěž, přeskočí do kategorie U19. Naopak všichni ti, kteří jsou starší, mohou hrát za juniorku. Tím děláme zásadní posuny, kdy bez ohledu na to, jak jsou svazem nastaveny soutěže, jsme si našli svou cestu, abychom kluky koncepčně posouvali do dospělých soutěží a abychom je včas připravili na dospělý fotbal. Během tohoto přechodu mezi dorosteneckým a dospělým fotbalem jsme vždy měli největší úmrtnost a zastavování vývoje talentů.

Vše to ale musí být promyšlené a řízené. Nelze to dělat nahodile, základem musí být, že se hráči prosadí, připraví a že jim bude pomoženo. Dostáváme se do bodu, že dalším posunem po juniorce je pro talentované hráče druhá liga. V ní musíme mít připravené týmy pro spolupráci, dnes máme 3 - 4 mužstva, se kterými spolupracujeme a do kterých naše hráče na hranici dorosteneckého nebo ještě v dorosteneckém věku už od léta intenzivně posíláme. Jedenáct hráčů, kteří by u nás ještě patřili do U19 nebo první rokem do U21, tak působí v první nebo druhé lize, což je oproti době pár let zpátky nevídaný jev. Na jaře se jejich počet ještě zvýší.“

Co se změnilo, že druholigové týmy mají ve větší míře zájem o hostování našich mladých hráčů?
„Za tím je spoustu diplomatické a funkcionářské práce, s kluby jsme navázali vztahy, a hlavně naši hráči potvrdili, že mají na to, aby se v těchto klubech prosadili - tím otevírají dveře dalším našim odchovancům. Rádi bychom, aby za rok hostovalo v první lize více hráčů juniorky než současní dva nebo tři hráči.“

Se kterými druholigovými mužstvy Slavia spolupracuje?
„Jsou to především Viktoria Žižkov, Olympie Hradec Králové, Táborsko a Ústí nad Labem.“

V juniorce převažují hráči ročníku 1998 a 1999. Jaké je věkové složení týmů soupeřů v juniorské lize?
„V tomhle ročníku jsme hodně předběhli většinu ostatních týmů. Naši hráči se v utkáních setkávají s protivníky staršími o 3 až 4 roky, což je velký rozdíl, a my tímto eliminujeme nevýhodu juniorské ligy oproti béčku.“

Juniorská liga pro nás nemá smysl

Slavia je velkým zastáncem zrušení Juniorské ligy a návratu k B-týmům působícím na úrovni divize nebo ČFL…
„Ano, naším cílem je, abychom měli místo juniorky své béčko. Patří to mezi naše strategické kroky.“

Jak je to s existencí B-týmů? Klub nemůže mít vedle juniorky i B-tým?
„Béčka nahradily juniorky, ale nikdo si nedokázal představit, že to nepřinese očekávaný efekt. Pokud bychom založili béčko, muselo by začít v nejnižší soutěži. Potřebujeme, aby svaz na základě společného požadavku klubů svolil k tomu, že se zruší juniorky a béčka budou začínat v ČFL nebo MSFL, což je ideální úroveň pro start. Pak už je na každém, jestli se udrží v ČFL nebo jestli někdo nebude hledat ještě cestu do druhé ligy.“

Změnila by existence B-týmu systém výchovy a posouvání hráčů do starších věkových kategorií?
„Vliv na posouvání to mít nebude, nám by se více zefektivnil krok, kdy hráči přechází do juniorky, která hraje Juniorskou ligu. Krok by nebyl do Juniorské ligy, ale do ČFL nebo druhé ligy. Dostali bychom tedy větší progres, větší konfrontaci a podmínky pro připravenost hráčů.“

Jaká je aktuální situace ohledně možnosti zrušení Juniorské ligy a návratu k B-týmům?
„Myslím, že se teď pracuje na tom, že by se zrušila už od léta. Pokud se kluby připojí k tomu, co slibovaly a čehož je Slavia iniciátorem, tak tlak na zrušení bude velký. I na tiskové konferenci k mládežnickým akademiím jsem řekl, že je Juniorská liga pro nás stupínkem, který nás zdržuje v procesu. Stejně tak nás zdržuje i kategorie U18. Problém je, že mluvíme o jednotnosti klubů, ale dějí se tu věci, které jsou proti záměrům českého fotbalu, mluvím o progresu, o výchově hráčů. Jsou v tom úplně jiné zájmy. My se budeme snažit spolupracovat se svazem, protože musíme být jednotní a táhnout za jeden provaz, ale pokud bude naši snahu blokovat, tak naše cesta je bez nich a směrem do Evropy.“

Vzhledem k termínu domácích zápasů, který je v pondělí v 11 hodin, moc fanoušků nemá šanci vidět juniorku naživo. Nebyl by z tohoto pohledu lepší návrat k nedělnímu termínu?
„Je to svazový termín a nám vyhovuje vzhledem k tomu, jak to máme nastaveno s dorosteneckými týmy. Hráči, kteří se o víkendu nedostanou do zápasů, mohou hrát za U21 a pro nás to znamená rozšíření možností práce s hráči. Navíc tento termín je vhodný i pro případné zápasové vytížení hráčů áčka. Hrát o víkendu by bylo lepší z hlediska fanoušků, my jsme se s pondělním termínem naučili takto pracovat.“

Jaký vliv na juniorku bude mít změna trenéra A-týmu, co se týká změny herního systému a rozestavení?
„Musíme počkat, jakým herním pojetím se A-tým bude skutečně prezentovat. Nicméně co je důležité je to, že i příchodem Honzy Nezmara už nastala intenzivní komunikace mezi generálním ředitelem, sportovním ředitelem a manažerem Akademie. My jako Akademie potřebujeme cítit propojení nahoru směrem k A-týmu. Áčko zase musí cítit, že má pevná záda a perspektivu, že z Akademie budou vycházet kvalitní odchovanci.

Vše nemůže fungovat bez týmové práce, jsem velice rád, že už jsme udělali první kroky, které budou mít dopad na skauting ve smyslu výběru hráčů, které budu mít dopad na společnou filozofii, strategii. Společná diskuze je také důležitá pro nastavení herního systému, ale herní systém je jen jedna věc. Pro nás všechny je důležitý herní projev, jak se hráč prezentuje na hřišti. Pokud má hráč toto všechno v sobě dobře zakódované, pak každý herní systém, který si v ten okamžik vybereme, by neměl být problém pro správnou aplikaci. Když jsme zakládali Akademii, tak jsme si určili rozestavení 4-3-3 a 4-4-2 v rombu. Jsou to dva základní systémy, které nám umožňují komplexní variabilitu i s přechodem na tříobráncový systém, ale i zde může docházet k postupným obměnám. Chceme hráče učit a připravovat tak, aby v budoucnu neměli problém zapojit se do jakéhokoliv systému, který bude zrovna praktikovaný.“

Jaký máte pohled na názor, že v juniorce by měli být hráči, kteří by v případě potřeby měli být schopní naskočit na pár minut do A-týmu?

„Je potřeba rozlišit záměr, který je nesporný a správný, a realitu. Realita a záměr se musí v budoucnosti potkat v našem béčku. Pokud naše béčko bude hrát druhou ligu, pak to bude dávat smysl, ale v současnosti jsou všichni lepší hráči pryč nebo jsou moc mladí, aby ligu hráli. Nicméně pokrok tu je, zvýšili jsme počet mladých hráčů, kteří byli v přípravě s A-týmem. Přičemž Bucha v týmu zůstal, takže v celém kontextu jsme udělali další progres.“

Aktuálně

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Závěr základní části, v sobotu proti Pardubicím v Horních Měcholupech

27. 3. 2024
Slávistky jedou v letošní sezoně spanilou jízdu, v základní části ani jednou neprohrály a tabulky vedou s pětibodovým náskokem. V sobotu 30. března se od 14:00 postaví na domácí půdě v Horních Měcholupech Pardubicím.

Repre přehled: debuty, Zimův gól a Oscarův postup

27. 3. 2024
První reprezentační přestávka roku 2024 je u konce. Pojďme se podívat, jak si vedli slávisté v národních týmech.

Další články