Legendární funkcionář Jiří Vrba slaví jubileum

Díky němu se z Dynama Praha stala opět SLAVIA. Legendární funkcionář Jiří Vrba dnes slaví významné životní jubileum. Je mu 90 let.

Fotogalerie

Panu Jiřímu Vrbovi přejeme všechno nejlepší, hlavně zdraví, rodinou pohodu a co nejvíce krásných chvil spojených se Slavií.

Ing. Jiří Vrba se narodil 7. července 1930 a je odchovancem Slavie. Závodně provozoval plavání a vodní pólo. Od svých devatenácti let byl i oddílovým funkcionářem. Později působil v tehdejším hlavním výboru klubu jako zástupce plaveckých sportů (v roce 1949 klubu předsedal fotbalový internacionál Antonín Vodička, souputník Pláničky, Puče a Ženíška).

V průběhu let byl zvolen místopředsedou klubu a při sestupu fotbalu z I. ligy v létě 1961 (většina funkcionářů se vzdala svých pozic a z tehdejšího Dynama odešla) se stal mezi zbylými činovníky předsedou.

Jeho největší zásluhou je znovunabytí historického jména Slavia Praha místo vnuceného názvu Dynamo v září 1964. O vytrvalosti tehdejšího předsedy svědčí fakt, že úspěšný a dnes historicky vysoce ceněný čin se povedl až na třetí pokus. Dále využil i nadšení krajanů pro červenobílé barvy ve světě a zorganizoval dnes historicky největší klubový zájezd fotbalistů označovaný jako Cesta kolem světa na sklonku roku 1967.

Předsednická a funkcionářská tečka přišla náhle v roce 1970. Takzvaná prověrková komise hodnotící především postoje činovníků k roku 1968 rozhodla o tom, že do čela klubu nebyl tehdejšími orgány ČSTV jmenován. Kromě předsedy celé Slavie Jiřího Vrby skončil i předseda fotbalu Jiří Vopravil. 

Jiří Vrba se nadále věnoval svému civilnímu povolání ve Státní bance československé. Do penze nastoupil v osmašedesáti letech jako zaměstnanec GIRO CREDIT Vídeň. V prosinci 1989 byl pověřen obnovením ROTARY CLUBU v naší republice. Ten původní zakládali v roce 1925 prezident Masaryk a ministr zahraničí (a člen SK Slavia) Edvard Beneš. Jiří Vrba aktivně končil svou činnost v pozici zakládajícího prezidenta tohoto klubu v naší republice.

Rok 1967 a začátek Cesty kolem světa. Na ploše letiště v New Yorku právě vystoupili slávisté z letadla. Horní řada zleva: Píša, Veselý, Tesař, trenér Havránek, Knesl, Hamar, předseda Jiří Vrba a před ním skloněný Hildebrandt, Kopecký, vedoucí mužstva Sedlák, lékař MUDr. Brunclík a Linhart. Dolní řada zleva: Vošta, Nepomucký, Šimek, Smolík a Novák. Po schůdcích schází ještě slavný internacionál František Plánička – vyžádaný čestný host krajanů.

Aktuálně

Tomáš Souček opanoval anketu Zlatý míč ČR

dnes
Tomáš Souček získal Zlatý míč pro nejlepšího českého hráče uplynulé sezony.

Sešívaní odjeli na herní soustředění

včera
Sešívaní v úterý ráno odjeli na herní soustředění do rakouského Laa an der Thaya. Do užšího kádru, který odehraje čtyři utkání, se vešlo 28 hráčů.

Utkání v Rakousku kvůli COVID bez diváků

včera
Sešívané čekají v období od 5. do 14. srpna čtyři přípravná utkání. Vzhledem k aktuální koronavirové situaci se zápasy odehrají bez diváků.

Další články