Mistr Evropy František Rosmaisl zastřelen nacisty před 75 lety

Před 75 lety tragicky zahynul amatérský mistr Evropy z Roubaix František Rosmaisl. Bývalý záložník Slavie byl zřejmě jednou z posledních obětí našeho klubu během druhé světové války.

Fotogalerie

Ráno 9. května 1945 se na okraji Rakovníka odehrála tragická událost. Přátelé ze sousedství Františka Rosmaisla vyslali, aby ustupujícím Němcům slíbil volný průchod bez odporu. Šel jim vstříc s bílou vlajkou, ale oni ho přesto zastřelili. Bývalá opora Slavie se tak konce válečného běsnění nedožila...

František Rosmaisl (v našem klubu zvaný Majzl) sehrál ve Slavii 207 utkání a vstřelil 16 branek. Byl součástí slavného reprezentačního mužstva, které v roce 1911 vyhrálo amatérské mistrovství Evropy ve francouzském Roubaix. 

Spolehlivý střední záložník nejen reprezentace Čech, ale i Slavie nosil červenobílé barvy v letech 1904 až 1914. S rezervou vyhrál Charity Cup v roce 1908, s prvním mužstvem poté mistrovství Čech v roce 1913. 

Když skončil s kariérou, stal se ve Slavii funkcionářem. V letech 1925 až 1935 byl náčelníkem amatérského úseku, tedy hráčů bez profesionálního statutu (rezerva, juniorka, dorost). V civilní profesi zastával post poštovního ředitele. František Rosmaisl se narodil 25. dubna 1884.

Slavná fotografie amatérských mistrů Evropy byla pořízena na okraji Louvru v Paříži. Jsou na ní čeští mistři Evropy 1911 s trofejí šampionů. Uprostřed horní řady je slávistický brankář Karel Pimmer, ten ze všech nejvyšší. Po své pravé ruce má dalšího slávistu, kapitána Richarda Veselého, po levé ruce Václava Piláta a právě Františka Rosmaisla. 

Aktuálně

Před 90 lety vyhrála Slavia ligu bez ztráty bodu!

včera
Historický výsledek zaznamenala celá fotbalová Evropa. Ve středu 4. června 1930 vyhrála SK Slavia I. československou fotbalovou ligu bez ztráty jediného bodu!

Legenda mládežnické akademie

včera
Zdeněk Blažek působí na Slavii už 30 let, původně jako trenér, nyní jako koordinátor sportovní činnosti v tréninkovém centru Xaverov v Horních Počernicích.

V neděli od 19:00 v Edenu s druhou Plzní

včera
Sešívané čeká v neděli od 19:00 v Edenu utkání 28. kola FORTUNA:LIGY proti Viktorii Plzeň.

Další články