Náš výkon šel i přes řadu střídání dolů | SK Slavia Praha

Náš výkon šel i přes řadu střídání dolů

Po prohře s Karvinou hovořil trenér Jindřich Trpišovský o malém množství vyložených šancí, výkonu Madse Emila Madsena a Michaela Krmenčíka i ukončení 59 zápasů dlouhé série domácí neporazitelnosti.

„Do zápasu jsme vstoupili dobře, aktivní hrou v prvních dvaceti nebo třiceti minutách. Vytvořili jsme si hodně standardních situací a centrů do vápna, v pokutovém území jsme se ale bohužel nedokázali prosadit. Velké úsilí a tlak v prvním poločase jsme nedokázali vyústit skoro v žádnou vyloženou šanci, kromě Srkiho hlavy, která byla z velké vzdálenosti. V druhé půli šel náš výkon postupem času dolů, i těžiště hry se změnilo. I když jsme si vypracovali a dostali jsme se do nějakých možností, trefili jsme buď břevno, nebo jsme to nedohráli. Šancí bylo málo, za celé utkání jsme si nebyli schopni vytvořit finální přihrávku, pozici, jaká se povedla Karviné. Jejímu gólu předcházela naše ztráta a pak skvělá přihrávka, dohraná akce. Za celý zápas jsme nenašli recept na soupeře, ať už to byla nějaká střela ze střední vzdálenosti, nebo kvalitní centr, driblink ze strany. Pak už náš výkon i přes řadu střídání šel dolů. Do zápasu jsme vstoupili dobře, postupem zápasu ale úroveň našeho výkonu klesala,“ zhodnotil duel šéf sešívané střídačky.

Zmiňoval jste hodně důvodů, proč vám utkání nevyšlo, Karviná ale vstupovala do utkání se záměrem, který se jí na 100 % povedl. Může to mít vliv na psychiku týmu, nebo se jedná o zápas „absolutní blbec“, který se nemusí opakovat?
„Zápas blbec to byl, má to ale příčiny v našem výkonu. Jedna věc je, že jsme zápas prohráli, druhá to, že jsme nedokázali vstřelit gól. To je strašně varovný signál, že se žádný hráč nedokázal prosadit. Souhlasím s tím, že to byl zápas blbec, nedali jsme penaltu, spálili další dvě vyložené šance a dostali gól skoro z jediné střely na bránu. Taková utkání ale jsou, musíme z nich však vytěžit minimálně remízu a být nebezpeční. Negativní překvapení pro mě je, že i z velké převahy a množství hráčů, které jsme měli v poslední třetině hřiště, jsme si nedokázali vytvořit nějakou vyloženě nebezpečnou příležitost. Dokázali jsme si dát některé míče za obranu a do prostoru, do zhuštěného bloku jsme se ale neprosadili, i přes nějaká střídání a změny ve způsobu hry. Spíš náš výkon časem šel ještě dolů. Je to samozřejmě první zápas po zimě, je to takový odraz směrem do dalších zápasů. Utkání, která přijdou, budou úplně jiná a typologicky budou některým hráčům více vyhovovat. Momentálně je ale kádr zdravý a dost široký, my si to musíme probrat a zjistit, proč zápas s Karvinou takhle dopadl. I když vývoj utkání šel proti nám, musíme si najít, proč jsme ani navzdory tomu nedokázali zápas zlomit.“

Byl Michael Krmenčík jednou z příčin, že jste se v zápase nedokázali prosadit? Jak na jeho výkon nahlížíte?
„Problém byl v posledních dvaceti pěti metrech hřiště. V první půli jsme měli spoustu standardních situací, v jedné pasáži jsme měli drtivý tlak, hrálo se v posledních dvaceti metrech, přišla tam spousta míčů, i tak jsme se ale ve vápně nedokázali prosadit. Je pro mě zklamání, že jsme se v žádné vyložené šanci neobjevili a pokud jsme tam už klíčovou přihrávku dali, nebyl tam žádný hráč. Osobně jsem od Michaela Krmenčíka čekal více, to se ale týká všech ofenzivních hráčů.“

Madsen svým výkonem určitě nezklamal

Chyběl Nicolae Stanciu více, než jste předpokládali? Jak hodnotíte výkon Madse Emila Madsena?
„Neřekl bych, že Emil vyloženě zklamal. Trochu odnesl to, že jsme chtěli udělat změnu a posunout Ondru Lingra na pozici podhrotového hráče, abychom měli druhého útočníka. Zdálo se nám, že v první půli proletělo vápnem tolik míčů, centrů a přihrávek, že jsme chtěli zvýšit tlak a pomoct útočníkovi. Chtěli jsme navázat na spolupráci Alexe Baha s Lukášem Masopustem, měli jsme pocit, že přes pravou stranu jsme se v první půli dobře dostávali a chtěli jsme v tom pokračovat. Měli jsme záměr zofenzivnit více sestavu. Tomáše Holeše a Petra Ševčíka jsme na jejich postech chtěli nechat, takže stažení Madse spíš to bylo takové střídání, abychom udělali změnu. Kdyby stav byl jiný, a třeba bychom vedli, asi bychom to neudělali. Mads výkonem určitě nezklamal, chtěli jsme ale dostat více vápnových hráčů do boxu, protože tam se tyhle zápasy rozhodují. Chtěli jsme vsadit na takovou typičtější desítku. Co se týče Nica Stancia, samozřejmě nám v těchto zápasech hodně pomáhal, dokázal vymyslet nějakou finální přihrávku a strhnout na sebe pozornost. Proti Karviné nám spíše chyběl hráč, který by to dokázal vzít na sebe. Hodně aktivní byl Peter Olayinka, který ale pak nedal penaltu, to jeho výkon poznamenalo. Chyběl nám nadstandardní výkon od nějakého ofenzivního hráče, který v tu chvíli, kdy se tam nemůžete dostat, udělá nějakou věc, například dát gól ze standardní situace nebo na sebe udělá faul v poslední třetině hřiště. Strašně lehko jsme přicházeli o míče, další věcí byla absence schopnosti prosazovat se jeden na jednoho. Pokaždé jsme to chtěli řešit nějakou průnikovou přihrávkou, která nám ale nevyšla.“

Doma jste v lize neprohráli extrémně dlouho, série trvala 59 zápasů. V Edenu byla Slavia bez porážky od srpna 2018, kdy padla s Jabloncem 0:2. Je to něco, co jste nosili v hlavě? Nebyli jste příliš daleko od českého rekordu, který drží se 72 zápasy Sparta. Bylo to něco, na co jste mysleli a mrzí vás, že už to neplatí?
„Věděli jsme o tom, momentálně mě to samozřejmě mrzí hodně. Primárně a daleko více mě ale mrzí nepovedený vstup do jara i to, že jsme nedali gól. Je nepříjemné o sérii přijít, to se vám ale může stát v jakémkoliv zápase. Udržet takovou sérii je extrémně dlouhé, když už jsme ale byli takhle daleko, chtěli jsme jí protáhnout a udržet co nejdéle. Proto je to samozřejmě jedna z věcí, která mě mrzí.“

Před gólem chyboval Daniel Samek, myslíte si, že ho to ve zbytku zápasu poznamenalo?
„Je to možné, jeho výkon pak nebyl takový, na který jsme zvyklí, v některých situacích byl nepřesný. Jeho ztráta míče gólu sice předcházela, byla to ale situace, se kterou jsme si měli poradit. Ten hráč byl volný a jeden z našich hráčů na pravé straně nevrátil, jak se měl. Ještě jsem to ale neviděl na videu, samozřejmě se k tomu vrátím, pak budu vědět více. I tak se té situaci dá předejít, i když ten balon byl od Karviné skvělý, dobře to zavřeli na zadní tyči. U toho hráče ale musíme být, nemůže nám takhle zakončovat. Je to jeden ze střípků toho, proč je výsledek takový. I když s nám nedaří, nedali jsme gól, tak nemůžeme dostat takovou branku. Několikrát už jsme tady v Edenu bezbrankový výsledek v závěru zlomili. Jedna věc je ztráta míče, druhá tu situaci prostě dohrát, což jsme neudělali. Je ale pravda, že pak už se Danovi ve zbytku zápasu tolik nedařilo.“

Kdo byl určený na penaltu? Byl Peter Olayinka mezi prvními, nebo záleželo spíše na pocitu hráčů na hřišti?
„Máme vždy určené tři hráče na penaltu. Peter mezi nimi nebyl, protože nestartoval utkání, když ale hrál v základní sestavě, byl určený on a Nico, Peter byl pak i číslo jedna. Teď mezi určenými nebyl a nemohl být, protože nebyl na hřišti od začátku, v momentě, kdy je na hřišti, je ale číslo jedna, protože zatím všechny proměnil. Bylo to logické řešení.“

Ve středu vás čeká derby se Spartou. Je dobře, že derby přichází tak rychle?
„Určitě, kor po takovém zápase. Dlouho jsme nehráli, je proto jen dobře, že přijde další zápas. Čekají nás typologicky jiná utkání než proti Karviné. Za to, že se hraje hned, jsem rád, přes měsíc a půl jsme nehráli soutěžní zápasy. Asi bych odpovídal stejně, i kdybychom s Karvinou vyhráli, je dobře, že se hraje hned ve středu.“