Před 90 lety vyhrála Slavia ligu bez ztráty bodu!

Historický výsledek zaznamenala celá fotbalová Evropa. Ve středu 4. června 1930 vyhrála SK Slavia I. československou fotbalovou ligu bez ztráty jediného bodu!

Fotogalerie

Bylo to naprosto unikátní. „Korunovace“ byla velmi slavná a velmi prestižní. V posledním kole se hrálo derby se Spartou na jejím hřišti. Díky klasickému hattricku „Franci“ Svobody dokázali červenobílí vyhrát i tento poslední duel – výsledek 3:2.

V nejvyšší domácí soutěži 1929/1930 Slavia nenašla přemožitele ani v jednom ze 14 zápasů. Poměr branek byl 64:13 a náskok před druhou Spartou 10 bodů ve dvoubodovém systému. Slavia zopakovala z předešlého ročníku nejen zisk mistrovského titulu, ale sešívaný útok znovu dal nejvíce branek a sešívaná obrana jich nejméně obdržela. Vítězství se Spartou byla také zaznamenána v obou mistrovských zápasech (podzim 2:0 a jaro 3:2, o ročník dříve 4:3 a 2:1). Brankář František Plánička znovu odchytal více zápasů, než dostal branek (13krát chytal a obdržel 11 gólů ).

Velkým momentem toho dne byl projev legendárního trenéra J. W. Maddena na „děkovacím večeru“ klubového vedení s týmem. Po celém čtvrtstoletí opustil pozici trenéra první garnitury a ve věku téměř 65 let skončil s aktivní činností. Jeho poslední slova jsou často citována: „Vyhráli jste všechno. Sorry, už vám víc nemůžu dát. Končím. Děkuji všem.“

Sportovní náčelník (sportovní ředitel) ing. Jaroslav Cháňa (nedávný skvělý brankář) okamžitě pověřil brankáře Štaplíka zaujmout Maddenovu trenérskou pozici do definitivního rozhodnutí celého vedení.

Mistři Slavie 1929/1930:

Brankáři: František Plánička, Josef Sloup Štaplík, Gustav Zeman

Obránci: Ladislav Ženíšek, Emil Seifert, Antonín Novák, Adolf Fiala, Antonín Zeumann

Záložníci: Antonín Vodička, Adolf Šimperský, Josef Pleticha, Karel Čipera, Josef Suchý

Útočníci: František Junek, Jindřich Šoltys, František Svoboda, Bohumil Joska, Antonín Puč, Josef Kratochvíl, Josef Poláček, Václav Bára

Univerzálové: František Černický, Ladislav Šubrt, Evžen Veselý

Aktuálně

Plně se musíme soustředit na nedělní zápas. Jiný lék není

dnes
Sešívaní padli po sporném rozhodnutí sudího na hřišti Midtjyllandu. ​„Říkal jsem sudímu, jak je to pro nás důležité, ať se jde podívat. Řekl mi, že věří VARu,“ říká Jindřich Trpišovský.

Je to obrovské zklamání, říká Ondřej Kolář

včera
Nejprve pokutový kop Kaby zneškodnil, VAR ale poté nařídil opakování penalty: „Dával jsem si na to pozor, jsem přesvědčený, že jsem krok dopředu neudělal," říká brankář Ondřej Kolář.

Myslel jsem, že v Lize mistrů se tohle nemůže stát

včera
​Jan Bořil byl po odvetě play off Ligy mistrů velmi zklamaný. „Byla penalta, Koli to krásně chytil, co se stalo pak ani nechci komentovat, je to hrůza," mrzí kapitána sešívaných.

Další články