S Oxfordem se hrálo před 109 lety

Oxford University Association Football Club bude soupeřem Slavie při otevíracím utkání v novém Edenu, které by mělo být na začátku května. Přátelský souboj bude reprízou legendárního souboje, který se odehrál v úterý 28. března 1899.
Oxford University Association Football Club bude soupeřem Slavie při otevíracím utkání v novém Edenu, které by mělo být na začátku května. Přátelský souboj bude reprízou legendárního souboje, který se odehrál v úterý 28. března 1899. Podívejme se na historii tohoto utkání, které se do naší slávistické historie jakoby vrátí.


Mezinárodní sekretář SK Slavia náhodně zjistil, že Oxford hraje v dubnu roku 1899 dva zápasy ve Vídni, před tím se zastaví v Praze, kde bude hrát proti DFC.


Nelenil a napsal do Oxfordu žádost o sehrání zápasu o den dříve. Přišla odpověď: „Yes, forty pounds. Jameson.“


Zajištění získání čtyřiceti liber se ujal pan Rossler-Ořovský, který podepsal směnku u Malostranské záložny a zorganizoval podpůrnou akci u společenské špičky.


Výsledkem snažení bylo, že kardinál Schönborn dal 25 stříbrných zlatníků, s tím, že se také zúčastní. Pozvání přijali také kníže Lobkowicz, místodržitel hrabě Coudenhove, Thurn-Taxis z Loučně, Arthur, svobodný pán z Krausů, primátor Podlipný, britský konzul Pistor (půjčil britskou vlajku), zlákán byl i policejní direktor, který zajistil na utkání přítomnost pětadvaceti strážníků jako pořadatelskou službu. (Zda byli vyzbrojeni nějakou zásahovou pyrotechnikou není známo.)


Veslařský klub Blesk zapůjčil pestrobarevnou vlajkoslávu, firma ROTT ohrazení hřiště, firma GOTTWALD tři sta zahradních židlí, dva skládací altány – stany a pokladnu se stolem. Na utkání zvaly bílé plakáty s modrým tiskem, z nichž jeden vidíte na naší fotografii.


Ráno přijelo jedenáct hráčů a vedoucí mužstva z Oxfordu a byli přivítáni delegací SK Slavia, drožkami se dostali do nejlepšího hotelu v Praze, byli přijati na radnici a pak odjeli na Letnou k utkání, které začínalo v 16 hodin.


Přišla rekordní návštěva 4000 platících diváků, i když bylo vstupné pět zlatých. Mnoho lidí se dívalo bez placení za plotem.


Po slavnostních projevech nastoupili Angličané v modro-bílých tričkách a poprvé v Praze předvedli skutečný fotbal.


Ukázali kolektivní fotbal, na rozdíl od slávistického sólování jedinců a po poločase vedli 3:0. Ve druhém poločase branka nepadla a tak utkání tímto stavem skončilo.


Památná sestava byla: Vosátka, Strádal, Stockel, Pressler, Hrabě, Kryž, Baumruck, Setzer-Bloomer, Havel, Kindl, Zámostný.


Oxford na druhý den porazil DFC 9:0 a pak vídeňský výběr 15:0 a tým vídeňských Angličanů 13:0. O to víc je nutné ocenit výsledek Slavie.


Odveta s Oxfordem se hrála za 37 let 7. dubna 1936 v Praze a Slavia vyhrála 8:2 (5:2).Aktuálně

Muris Mešanovič přestupuje do Mladé Boleslavi

včera
Bosenský útočník půl roku před koncem smlouvy odchází na přestup do Mladé Boleslavi. Slavii tak opouští po třech letech.

První zkušenost se španělským fotbalem

včera
Páteční los osmifinále Evropské ligy přisoudil Slavii španělskou Sevillu. „Myslím si, že pro fanoušky i pro nás je to velký tým, nastupují za něj skvělí hráči," říká trenér Jindřich Trpišovský.

Jugas na hostování do Boleslavi, Sýkora do Liberce

včera
Slavia pouští na hostování do konce sezony bez opce dva hráče z A-týmu. Jakub Jugas bude hostovat v Mladé Boleslavi a Jan Sýkora v Liberci.

Další články