Slávistický podzim 2020 v číslech

Rok 2020 je u konce a s ním i první část fotbalového ročníku. Je tak ideální čas na to se seznámit se základními statistikami slávistického podzimu.

Slávisté mají za sebou podzimní část sezony 2020/21, v mnoha ohledech pro všechny netradiční, avšak po sportovní stránce stále velmi úspěšnou. Jak se v číslech rodil náskok na čele ligy a postup do jarní Evropy?

Podzim obecně

Sešívaní stihli na podzim odehrát celkově 21 soutěžních utkání, po kterých se hned v 15 případech radovali z vítězství. Shodně pak ve 3 zápasech remizovali a prohráli.

Prohry však přišly jen v Evropě, jednoznačně nejbolestivější z nich pak v Dánsku na konci září proti Midtjyllandu. V lize však byli slávisté více než dominantní. Z celkového počtu 13 ligových zápasů vytěžili neuvěřitelných 35 bodů za 11 vítězství a 2 remízy. Naplno bodovali také ve vzájemných zápasech s hlavními konkurenty o titul. Nejprve porazili Spartu na jejím hřišti 3:0 a o necelé tři týdny později i Plzeň ve Štruncových sadech.

V Evropě to zprvu na úspěšný podzim nevypadalo. Po vypadnutí z Ligy mistrů přišla trpká prohra v Izraeli. Sešívaní se ovšem jako už mnohokrát z tíživé situace zvládli oklepat a sérií 4 výher v řadě si zajistili postup do jarní fáze Evropské ligy.

Počet zápasů Počet výher Počet remíz Počet proher
FORTUNA:LIGA   13 11 2 0
Evropská liga 6 4 0 2
Liga mistrů 2 0 1 1

Všichni do útoku

Slavia stihla v 21 zápasech nasázet do branek svých soupeřů úctyhodných 48 branek. Z toho neuvěřitelných 36 gólů si připsali v ligové soutěži s bilancí 2,77 gólů/zápas. I v této disciplíně jsou tak slávisté v Česku na první příčce, druhá Sparta má o 7 gólů méně. Z toho hned ve dvou případech slávisté zvládli soupeři uštědřit šestigólovou nadílku – na konci srpna zvítězili 6:0 v Českých Budějovicích, na konci listopadu pak 6:0 v Opavě.

V těžké skupině Evropské ligy složené z německého Leverkusenu, francouzského Nice a vítěze izraelského poháru Beerševy sešívaným chyběl jediný gól na dosažení průměru 2 gólů/zápas.

Nejlepší střelci

Mezi střelce se na podzim zapsalo 14 slávistů. V duchu totálního fotbalu pak hned 5 defenzivních hráčů včetně gólmana. Nejlepším střelcem v lize, Evropské lize i celkově ve všech soutěžích je hvězda posledních měsíců Abdallah Sima s 10 góly, prozatímní stříbro bere Peter Olayinka s 6 přesnými zásahy, o třetí místo se pak dělí autoři 4 branek Jan Kuchta, Lukáš Provod a Nicolae Stanciu.

Obrana doma bez konkurence

Slávisté v 21 zápasech inkasovali 18 branek, z toho ovšem drtivou většinou v evropských soutěžích. Inkasované góly v Evropě tvoří 78 % z celkového počtu obdržených gólů, ačkoliv evropské zápasy tvořily na podzim jen 38 % všech utkání sešívaných.

V domácí soutěži slávisté neměli v obraně konkurenci. Pouhé 4 obdržené branky znamenají neuvěřitelnou statistiku 0,3 OG/zápas. Nejblíže má ke Slavii v této statistice Baník Ostrava na 7. místě s 10 obdrženými góly, ten ovšem na druhé straně hřiště vyprodukoval 2× méně přesných zásahů.

13 zápasů, 4 inkasované branky, 9 čistých kont – taková je vizitka slávistické obrany v podzimní části ligové soutěže.

Nejlepší asistenti

Gólovou přihrávku na podzim zaznamenalo hned 15 slávistů. Kromě těch, kteří jsou jmenovitě uvedeni v tabulce s dvěma a více asistencemi, jsou mezi nahrávači i Jan Bořil, Oscar Dorley, David Hovorka, Peter Olayinka, Stanislav Tecl, David Zima a dokonce i Ondřej Kolář (viz. ostatní). Ten si připsal asistenci nákopem na Abdallaha Simu před jeho sólem v Opavě.

Největší vytížení

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že nejvytěžovanějším hráčem podzimu je Ondřej Kolář. Na hřišti v soutěžních zápasech nechyběla gólmanský jednička ani minutu. Následuje kapitán Jan Bořil s 18 starty a 1 458 minutami, jen o 5 minut méně na hřišti strávil Ondřej Kúdela. V těsném závěsu za stupněmi vítězů v této kategorii jsou pak David Zima a Lukáš Masopust. Za zajímavost určité také stojí, že Abdallah Sima, který poprvé v základu nastoupil až na začátku listopadu, ztrácí na Oscara Dorleyho, který uzavírá TOP10, jen něco málo přes 100 minut.

Abdallah Sima

Samotným příběhem podzimu, který by rozhodně nezasloužil opomenutí, je pak právě Abdallah Sima. Devatenáctiletý senegalský mladík se do Česka dostal teprve na začátku letošního roku, kdy z akademie francouzského Evianu přestoupil do třetiligového Táborska. Za to nestihl odehrát jediný soutěžní zápas, jen dva přípravné, kde padl do oka jednomu ze soupeřů – Slavii.

To, co v rychlém sledu následovalo, může připomínat spíše scénář celovečerního filmu, než skutečný příběh mladého fotbalisty, který do Slavie na konci července přestoupil s tím, že posílí přinejmenším na rok řady B-týmu. Za ten stihl kvůli přerušení ročníku ČFL odehrát jen 6 utkání, ve kterých stihl 4 branky. První nakouknutí do A-týmu se událo na konci září doma na závěr utkání proti Slovácku, následovala minuta v Izraeli a dvacet minut doma proti Leverkusenu. Dále příběh všichni znají.

Následovalo 11 utkání v základní sestavě za sebou, ve kterých si Abdallah připsal neuvěřitelných 10 branek a jako blesk se vyhoupl na vrchol tabulky slávistických střelců. Nutno podotknout, že statistika mohla být ještě o chlup lepší, pokud by nebyla třetí branka do sítě Hapoelu Beerševa posouzena jako vlastní. Výskoky ve vápně, za které by se nemuseli stydět vytáhlí basketbalisté, sólo v Opavě těch nejexkluzivnějších světových parametrů, dva góly v derby a doma proti Liberci. Podzim jaký po individuální stránce nepamatujeme.