sparta>slavia

Stopery máme vyřešené. U Ondry Koláře rozhodne jeho pocit

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil na tiskové konferenci před utkáním s Arsenalem o stavu Ondřeje Koláře, absencích v obraně i ofenzivním stylu obou týmů.

Jedním z velkých otazníků před zítřejším utkáním proti Arsenalu je, zda bude sešívaným k dispozici brankář Ondřej Kolář, který doléčuje zranění z utkání na hřišti Rangers. „Ondra má svolení od doktorů, ve středu šel poprvé do plného zatížení. Uvidíme, co to s ním udělá a podle toho se ve čtvrtek rozhodneme, do ničeho ho nebudeme nutit. Co se týče defenzivy, chybí nám v podstatě čtyři stopeři, už jsme ale rozhodnutí, jak to vyřešíme. Máme tři varianty, ze kterých jsme vybírali, rozhodování ovlivnilo i to, abychom měli nějaké možnosti, jak reagovat do průběhu zápasu,“ říká před čtvrtečním střetnutím s Arsenalem Jindřich Trpišovský.

„Je to o Ondrově pocitu. Ví, že jsme v těžké situaci a mužstvo je na něm závislé, na jeho kvalitě a způsobu hry. Takže se snaží udělat maximum, aby byl k dispozici. V podstatě čtrnáct dní ale nic nedělal, má helmu a masku, kterou zkoušel až teď v lehkém tréninku. Lékaři mu dali svolení, maska ho i při úderu do stejného místa ochrání. Je to jen o tom, jak to zvládne, co s ním udělají případné pády a kotouly, a v jakém bude psychickém rozpoložení. Uvidíme, jak se bude cítit, kdyby tam bylo ale nějaké zdravotní riziko, určitě do toho nepůjdeme,“ ujišťuje trenér sešívaných.

Pro případ, kdyby nakonec Ondřej Kolář nemohl do utkání nastoupit, mají trenéři připravenou záložní variantu. „Máme k dispozici další tři brankáře, Přéma i Stejsky už jsou v tréninku, překonali problémy, které je limitovaly. Vagi je také k dispozici a trenéři připravují jednoho brankáře, který by případně šel do brány. Je potřeba, aby byl připravený, dotyčný gólman to ví, trenéři brankářů s ním pracují a připravují ho na zápas,“ objasňuje kouč Slavie.

Vzadu nám bude chybět souhra, hráči jsou ale připraveni naskočit na jiných pozicích

Sešívaní na jaře nastoupí už potřetí na Ostrovech, v prvním kole vyřazovací části Evropské ligy zde porazili Leicester, v daším kole zvítězili i na Ibrox Stadium skotských Rangers. „Pro hráče je samozřejmě bonus, to že jsme na jaře teď hráli na Rangers a v Leicesteru. Jsou to dobré zkušenosti. Na druhou stranu pak je zápas, při kterém je každý tým v nějaké situaci, rozhoduje momentální forma, absence a složení kádru. Stejně jako Arsenal, jsme v trochu jiném rozpoložení než před repre pauzou. Pravda bude ležet na hřišti, je ale samozřejmě lepší, že hlavně noví hráči, kteří tady jsou první sezonu, si už Evropu osahali a jsou na takové zápasy zvyklí,“ přibližuje Jindřich Trpišovský.

Kromě nejistého startu Ondřeje Koláře nemohou sešívaní počítat se dvěma stopery, pro nemoc do Anglie neodcestovali Ondřej Kúdela a Simon Deli. Dlouhodobě zraněný je David Hovorka, na soupisce pro Evropskou ligu nefiguruje Taras Kačaraba. Jediným středním obráncem schopným ve čtvrtek nastoupit je tak David Zima. „Je to hodně specifická situace, když vám chybí čtyři stopeři, a k tomu nevíte, jestli bude vaše jednička k dispozici. Do toho navíc máte hrát s takovým týmem, jako je Arsenal. Něco takového se mi v kariéře ještě nestalo, i když jako trenér na dorostenecké úrovni jsem se s podobnými situacemi samozřejmě potkal. Tak rozsáhlá absence v defenzivě je komplikace, bude chybět souhra, náš styl je ale takový, že hráči jsou připravení a schopní zaskočit na jiných pozicích. Holt je taková situace, musíme se k tomu postavit čelem, naštěstí to víme s předstihem a máme na to tři dny, které nám pomohou s určitým nácvikem. Můžeme na to hráče připravit, máme pro ně nějaký sestřih na videu,“ říká kouč sešívaných.

Arsenal i my dáváme hodně gólů. Vše směřuje k tomu, že by mohlo padnout dost branek

Proti věhlasnému soupeři sešívaní nepočítají s tím, že by měli zásadně měnit způsob své hry a přizpůsobovat jej soupeři. „Máme nějaký styl, ze kterého nechceme ustupovat. Není vhodné ho měnit, když vás čeká taková kvalita jako Arsenal. Mají skvělé hráče v ofenzivě i defenzivě a brankáře, který je na tom technicky dobře. Je tu skvostný stav hrací plochy, o to těžší bude soupeře napadat, my se o to ale budeme snažit, je to věc, která nás zdobí,“ přibližuje Jindřich Trpišovský.

„Oba týmy jsou ofenzivní, Arsenal dává hodně gólů, stejně jako my. My navíc máme problém v defenzivě a Arsenal dostal v Premier League dvakrát za sebou tři góly. Indicie směřují k tomu, že by mělo padat hodně gólů. Když to mám srovnat s Rangers, kteří hráli hodně defenzivně, Arsenal jede ve své dlouholeté tradici a hrají hodně ofenzivně. Soupeř má skvělé hráče a my myslím také ukázali, že v Evropě můžeme být nebezpeční. První zápas hrajeme venku, jsme v jiné pozici než ve dvou zápasech předtím. Když se nám podaří vstřelit gól, bude to příjemné a máme ambici hrát více nahoru, na druhou stranu hrajeme u protivníka, který je doma silný. Na jaře jsme byli úspěšní tím, že jsme zvládli venkovní odvety a musíme proto k zápasu přistoupit stejně, jako když se jedná o odvetu venku. Uvidíme, co nám soupeř dovolí,“ říká trenér sešívaných.

Ve středu disciplinární komise LFA snížila trest útočníkovi Abdallahu Simovi za červenou kartu z utkání s Opavou, sešívaným tak bude k dispozici pro víkendové derby proti Spartě. „Pozitivní zpráva, jsem jen rád, že za takový zákrok nestojí hráč dva zápasy. Je to rozhodnutí pro fotbal, nám to samozřejmě pomáhá i sportovně. Byl to zákrok na hraně červené karty a dva zápasy za to jsou moc přísný trest, stopka na jedno utkání je adekvátní,“ uzavírá Jindřich Trpišovský.

Aktuálně

Hektický konec, cenné body. Ousou byl suverénní

před 2 dny
O výkonu sešívaných, neproměněných šancích, zraněních i výkonu Aihama Ousoua mluvil po vítězství nad Olomoucí (1:0) trenér Jindřich Trpišovský.

Sigma bez útočníka překvapila. Zbytek zápasů zvládneme

před 2 dny
Po výhře 1:0 v Olomouc hodnotil utkání Lukáš Masopust, který ve druhém poločase přihrával na vítězný gól Jana Kuchty.

Kuchta vystřelil tři body z Olomouce

před 2 dny
Slávisté v 17. kole FORTUNA:LIGY porazili v Olomouci místní Sigmu 1:0. Výhru zařídil svým devátým gólem v ročníku Jan Kuchta, Aleš Mandous udržel šesté čisté konto v domácí soutěži v řadě.

Další články