Tréninkem paměti k lepšímu fyzickému výkonu

Slávistická mládež v době koronavirové fotbalové přestávky, která trvala téměř 3 měsíce, využila možnost dalšího vzdělávání. A to vzdělávání paměti a mysli.

Fotbal není pouze o fyzickém tréninku. Pokud to s tímto sportem myslíte opravdu vážně, pak je stejně důležitá jako váš fyzický stav i vaše mentální kondice, přesněji kognitivní funkce a paměťové schopnosti.

„Koronavirus nás na několik měsíců zcela připravil o možnost setkávat se a důkladně trénovat, my jsme se však rozhodli nezahálet a seznámit naše hráče s další rovinou sportovního výkonu. Díky spolupráci se společností Mentem, která nám poskytla své online tréninkové programy na jeden měsíc zdarma, jsme naše hráče zapojili do tréninku paměti a kognitivních schopností,“ říká sportovní psycholog slávistické mládeže Martin Macháček.

Kognitivní trénink jako náhrada fyzického tréninku

Každé období může přinášet různá fyzická, ale také psychická úskalí – třeba jako doba celostátní karantény, kdy jsou všichni nuceni zůstat dlouhodobě doma. Zejména pro sportovce, kteří musí náhle přerušit přípravu na zápasy, je udržení motivace obrovskou výzvou.

Naštěstí se ale nabízí několik východisek: alespoň základní trénink s míčem doma na zahradě, pravidelná rozcvička a posilovací cviky a v neposlední řadě i trénink postřehu, schopnosti se plně soustředit, rychle se rozhodovat, nacházet nová řešení, správně si načasovat akci a dobře se orientovat v prostoru – to jsou totiž kognitivní funkce, které jsou pro úspěšnou hru velmi zásadní. Nestačí jen posilování svalstva, stěžejní je také posílení psychiky hráčů. Čím vyšší úroveň kognitivních funkcí, tím lepší výkon.

„Aby se naši hráči stále udržovali v dobré kondici, připravili jsme si pro ně méně tradiční formu tréninku – online kognitivní cvičení společnosti Mentem, zpracované předními odborníky a psychology. Trénink je vhodný pro osoby každého věku – jednotlivé hry se vždy přizpůsobí výsledkům konkrétního hráče. Klíčem ke zlepšení je samozřejmě pravidelnost – příznivou změnu přinese již pár minut tréninku denně,“ dodává k celému projektu Martin Macháček.

Kognitivní trénink jsme pojali formou soutěže, kdy hráči vždy zaslali své výsledky trenérovi. Celkem se účastnilo přibližně 100 dětí. Vyzkoušeli si zábavné kognitivní hry a dostali možnost si uvědomit, co je v budoucnu čeká, pokud zatouží po kariéře vrcholového sportovce. Podmínky se totiž neustále mění, doba se zrychluje a nároky na hráče jsou čím dál větší. Věříme, že měl tento malý „experiment“ na naše hráče pozitivní dopad a v budoucnu se nemusí jednat pouze o ojedinělou záležitost,“ těšil Macháčka výsledek tréninku.

Aktuálně

V sobotu doma se Slováckem

včera
Třetí zápas v řadě odehrají sešívaní na domácí půdě, po výhře nad Teplicemi a remíze 0:0 s dánským celkem FC Midtjylland přivítá Slavia Slovácko.

Josef Bican a jeho cesta k československému občanství

včera
Příchod Josefa Bicana do Slavie nebyl vůbec jednoduchou záležitostí. V Praze sice už pobýval a trénoval, ale červenobílý dres v soutěžním zápase dlouho obléknout nemohl. A s československou reprezentací to bylo ještě složitější.

Daniel Langhamer odchází do Mladé Boleslavi

včera
Sedmnáctiletý záložník, který nastupoval v dosavadní části sezony převážně za B-tým, odchází do Mladé Boleslavi.

Další články