Události 17. listopadu na Slavii

17. listopad 1989 vstoupil nesmazatelně do dějin českého (československého) národa. Rozpohyboval sled událostí, které vedly ke svobodě a demokracii. Pojďme si připomenout, co se 17. listopadu a následující dny odehrálo v Edenu.

Fotogalerie

Sedmnáctý listopad připadl v roce 1989 na pátek. Druhý den hrála Slavia ligu s Vítkovicemi. Červenobílí vyhráli zápas 11. kola 2:0 a jen někteří (ti, co poslouchali zahraniční stanice) měli útržkovité informace o průvodu studentů Prahou a zásahu policie na Národní třídě.

Když ale za týden v sobotu 25. listopadu do Edenu dorazila k mistrovskému utkání Rudá Hvězda Cheb, tak už to v naší zemi vřelo. Den před zápasem byl odvolán muž číslo jedna Komunistické strany Československa Miloš Jakeš. Stávkovalo se takřka „na všech frontách“ a veřejnost požadovala totéž od sportovců. Hrát nebo nehrát? Ve fotbalovém sekretariátu se objevil RSDr. Karel Báča, nedávný člen výboru a nyní předseda politicko-výchovné komise fotbalového svazu a s ním i jeho nástupce v klubu Bohumil Denemark, předseda KSČ v podniku Konstruktiva. Sekretariátem hřmělo, že se zápas musí za každou cenu odehrát.

Rozhodnutí nakonec padlo v hráčských šatnách. Místo výboru se chopil iniciativy Odbor přátel. Předseda odbočky v Bělé pod Bezdězem Miroslav Dlouhý spolu s hráči obou mužstev připravili jasný postoj i stanovisko: Hrát se nebude!

Obě jedenáctky včetně rozhodčích nastoupily na hrací plochu a divákům sdělily svůj zásadní postoj k současnosti. Oba kapitáni – kapitán Slavie Pavel Řehák a kapitán soupeře Rudé Hvězdy Cheb Jaroslav Šilhavý (od příštího přestupního termínu už byl slávistou) podepsali zápis.

„Oba týmy nastoupily na trávník, pozdravili jsme se, roztáhli jsme před sebe státní vlajku a já jsem promluvil do mikrofonu. Bylo to něco v tom smyslu: Vážení diváci, nezlobte se, dnešní utkání kvůli situaci v republice a zásahu 17. listopadu na Národní třídě neodehrajeme... Diváci povstali, zatleskali a šlo se zase domů,” vzpomíná tehdejší kapitán Slavie Pavel Řehák.

Na hrací ploše ještě kromě nich poskytovali mnozí rozhovory médiím. Za Slavii Zdeněk Jánoš, Milan Šimůnek, Luděk Klusáček nebo František Veselý mladší, za soupeře „odvážlivci“ (Rudá hvězda byla klubem ministerstva vnitra a hráči tu byli „záklaďáci“) Alexander Vencel, Horst Siegl nebo Marcel Litoš.

Zápas byl odpískán na konci takzvané čekací doby. Zápis o utkání obsahoval žádost obou soupeřů o stanovení náhradního termínu.

Utkání se nakonec dohrálo 16. prosince a Slavia ho vyhrála 1:0. 

Aktuálně

GALERIE: Oslavy 20. titulu

před 2 dny
Slavia přidala druhou hvězdu za 20. domácí titul. Podívejte se, jak probíhaly oslavy na hřišti, v kabině i na dalších místech!

Ceny si velmi vážím, před pár lety bych tomu ani nevěřil

před 3 dny
Ondřej Kolář zakončil životní sezonu nejen obhajobou titulu, ale i výhrou v anketě LFA o hráče sezony. „Tohle ocenění mohla dostat velká spousta kvalitních hráčů. O to víc si ceny vážím,“ přijímal ocenění skromně.

Mistryně ligy zahájily letní přípravu

před 3 dny
Mistryně ligy vstupují dnes do přípravy na novou sezonu. Trenér Michal Kolomazník musí vyřešit personální změny, nejvíce bude patrná absence hvězdy Kateřiny Svitkové, která míří na vysněné zahraniční angažmá.

Další články