Velice dobrý, fotbalový výkon. Mandy nás podržel | SK Slavia Praha

Velice dobrý, fotbalový výkon. Mandy nás podržel

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po výhře nad Pardubicemi o skvělých individuálních výkonech, formě Lukáše Provoda, produktivitě Ibrahima Traorého i čtvrtečním zápase proti Feyenoordu.

„Náš výkon byl od první minuty fotbalový, hráli jsme celý zápas velice dobře. V první půli jsme se akorát těžce prokousávali do šancí. Provi dostal dobrý balon do kapsy, Ivan byl také v gólové šanci. To bylo jediné, co tomu za mě v první půli chybělo, vytvořit si více gólových šancí. Jinak byl výkon velice dobrý, soupeř měl na druhou stranu také šanci, kdy nás podržel Mandy. Na konci poločasu jsme se díky penaltě dostali do vedení a ve druhém náš dobrý výkon ohledně pohybu a kombinace pokračoval. Dokázali jsme to vyústit v gólové šance a v další tři góly. I Pardubice měly dvě nepříjemné situace, které řešil Mandy. Celkově jsem spokojený, vyhráli jsme a nikdo se nám nezranil, byla velice dobrá kulisa, některé pasáže byly fotbalově velice dobré. Pro mě tam byly i velice zajímavé individuální výkony, v první půli jsem ale od některých hráčů čekal trochu více, tam jsme se úplně netrefili. Celkově jsme ale spokojení,“ říká po jasném vítězství nad Pardubicemi trenér Jindřich Trpišovský.

Byla zvýšenou motivací sobotní ztráta Plzně a možnost vrátit se na první místo tabulky?
„Motivace by byla stejná, ať by Plzeň dopadla jakkoliv. Potřebovali jsme zápas zvládnout, končí základní část a každý bod je důležitý. Zápas jsme potřebovali zvládnout, motivace byla stejná. Na druhou stranu, měli jsme před zápasem lepší psychické rozpoložení, vidina toho, že se můžeme dostat na první místo, nás trochu uvolnila.“

Jak hodnotíte výkon Lukáše Provoda a jeho formu po návratu?
„Mám z toho radost, stejně jako všichni ostatní. Je to hráč, se kterým je radost pracovat, jedná se o obrovského profesionála. Udělal pro svůj návrat maximum, dostal od nás dost prostoru, aby se při návratu cítil komfortně. Jeho projev na to, že to byl jeho třetí zápas, je naprosto dominantní a komplexní. Tak, jak byl předtím vynikající, na to mu logicky ještě některé věci chybí, na druhou stranu, hodně vyspěl mentálně a dobře se na hřišti rozhoduje. Proti Pardubicím se kromě dvou momentů výborně rozhodoval, potvrdil to i dvěma góly a herní nadstavbou. Vždy, když je na míči, je vidět, že je trochu jinde herní inteligencí, výběrem míst i řešením situací. Všichni jsme nadšení, že ho máme zpátky, takový typ hráče nám ve středu hřiště chyběl. Umí dobře otáčet hru, je obounohý. Strašně makal na návratu, je to jeho obrovská zásluha a jsme rádi, že ho na konec sezony máme k dispozici.“

Jak to vypadá s hráči, kteří nastoupili na Feyenoordu a s Pardubicemi nebyli na soupisce?
„Někteří určitě budou k dispozici. Bylo to z různých důvodů, měli jsme k dispozici některé hráče, které ve čtvrtek použít nemůžeme. Proto jsme preventivně například Oskyho nebo Tarase nechtěli vůbec dávat do zápasu, aby se nezranili. Nebylo to ani z kondičních důvodů, máme ale na těch postech zastupitelnost a víme, že tam ve čtvrtek budeme opět omezení. Chtěli jsme předejít nějakému zranění. U Yiry Sora a Holyho se jedná o zdravotní problémy ze čtvrtka, proti Pardubicím by nastoupit nemohli, u ostatních to ale byla prevence.“

Jak moc vás mrzí, že Lukáše Provoda nemůžete použít ve čtvrtek?
„Mrzí nás to hodně, na druhou stranu, ti hráči se vrátili po fakt těžkém zranění. Pro jejich stav je dobře, že je nepřetížíme. Provi na sobě maká, má ale drobný únavový problém a po zápase dlouho regeneruje. Zápas ho stojí hodně energie, není zvyklý na zápasovou zátěž rychle po sobě. Litujeme toho, že ho nemůžeme ve čtvrtek použít, je to ale pro něj i pro Davida Hovorku dobře. Mohou naplno odehrát ligové zápasy, nutilo by nás to je dávat i do Evropy, hrozilo by proto nějaké zranění nebo přetížení.“

Jak se vám líbily výkony Davida Juráska a Daniela Fily?
„Oba předvedli velice zajímavý výkon. David se mi líbil hrozně moc směrem do ofenzivy, ukázal svůj potenciál, například míčem na Proviho v první půli. Běžecky byl skvělý, ukázal svoji sílu i dynamiku, líbilo se mi, jak se rozhodoval s míčem. Ve druhé půli byl hodně nebezpečný, v první jsem byl spokojený hlavně s pravou stranou, z levé jsme nebyli moc nebezpeční, ve druhém poločase se to ale vyrovnalo. Na druhou stranu, jsou tam některé věci, které nejsou úplně optimální, jak jsem ale mluvil o velice dobrých výkonech, Juras byl jeden z nich. Daniel Fila se do zápasu dostával postupně, naznačil velkou fotbalovost a sílu na míči, kterou má. Má vysokou herní inteligenci, velice dobré řešení a fyzické předpoklady. Na druhou stranu, upozorňovali jsme ho na to, že má jinou typologii než hráči, kteří na jeho postu nastupovali, hráči si na něj musí zvyknout. Na to, že ale hraje stabilně ligu první sezonu, předvedl velice zajímavý výkon. Dodal nám v ofenzivě jinou ingredienci, než na kterou jsme zvyklí. Práci s míčem zády k bráně i náběhy za obranu měl velice dobré. Prvních dvacet minut se rozkoukával, pak se zlepšoval, vše vyústilo v krásnou asistenci na druhý gól.“

Po třech zápasech jste opět udělali změnu mezi třemi tyčemi. Jednalo se o zdravotní důvody, nebo reakci na venkovní zápas s Feyenoordem?
„Spíš to bylo všechno dohromady. Ondra ještě pořád potřebuje trénovat a teď byl rychlý sled zápasů. Ve čtvrtek máme jasno, kdo bude chytat. Máme dva fakt výborné gólmany, kteří mají rozdílnou typologii. Co se týče gólmanů, upírali jsme se jen na zápas s Pardubicemi, co bude ve čtvrtek, to si řekneme hned během pondělka.“

Jak moc důležitý je pro vás v této fázi sezony Ibrahim Traoré? Jak hodnotíte návrat do jeho pohody a také jeho produktivitu?
„Momentálně v hierarchii týmu obrovsky pokročil, i když je pro nás dlouhodobě důležitý. V zimě, tak, jak to u hráčů okolo třicítky bývá, jsou v tréninkovém kempu více zatížení a mají svoje načasování formy. Na Ibrovi je vidět, jak mentálně silný je to hráč, jak obrovské má zkušenosti, jak se dokáže připravit na těžké zápasy i roli, kterou dostane. Je příjemné ho mít připraveného i na vstup do zápasu, je schopen naskočit kdekoliv v záložní ředě. Hráčů jako on moc není, vyloženě vyhledává emoční zápasy a situace, je v nich hodně silný. Momentálně patří k nepostradatelným hráčům, ve čtvrtek se o něj chceme opřít, i proto jsme ho s Pardubicemi šetřili. Patří mezi nejlepší hráče, jsme moc rádi, že dává góly, to byla věc, kterou jsme mu dlouho vyčítali a která chyběla jeho velice dobrý výkonům. Teď ale skvěle doplňuje šestnáctku, dřív tam moc nechodil, dnes ho to odměňuje. V zápase opět potvrdil svoji pohodu a klid tím, jak tu gólovou situaci vyřešil. Je konec sezony, hraje se o hodně a jsme rádi, že se o něj můžeme opřít.“

O víkendu vás chválil trenér Sparty Pavel Vrba. Ocenil váš výkon v Rotterdamu a zároveň mluvil o tom, že doufá, že dojdete co nejdál, abyste dál tříštili síly. Těší vás tahle chvála? Berete to tak, že Plzeň a Sparta jsou ve výhodě, když nehrají jiné soutěže?
„Mám radost, že nás chválil, protože když vás chválí takový trenér, který toho tolik dokázal, tak je to vždycky příjemné. Jsou na to dva úhly pohledu. Když se nám vrátil Provi, Gadži, Juras a Filous, tak je na jednu stranu naopak dobře, že máme více zápasů a můžeme je více vytížit. Někdy je dobré nečekat celý týden. Je to také o rozpoložení. Když odehrajete dobrý zápas v Evropě, tak vám to dodá určitou pohodu do ligových zápasů, viz. příklad u Ibry. To týmu pomáhá, pokud se daří. Je dobré, že nemusíme čekat až na zápas s Jabloncem a můžeme si zahrát zápas ještě před tím ve čtvrtek. Takže určitě bych neměnil a jsem radši, že hrajeme dvě soutěže zároveň. Nejradši bych hrál tři soutěže jako vloni, ale hrajeme bohužel už jen dvě. Samozřejmě to nese nějaké věci k víkendu, protože s Pardubicemi by nebylo tolik změn, kdybychom ve čtvrtek nehráli. Ale určitě bychom neměnili, bonusy z hraní více zápasů spíše převažují nad tím, že nás to třeba občas ve čtvrtek a neděli stojí síly. Máme ale dostatek hráčů, abychom to zvládli a jsme rádi, že zápasy v Evropě můžeme hrát. Takže bych to bral celkově spíše jako výhodu.“