Zápas splnil, co měl. Jsou před námi těžší prověrky | SK Slavia Praha

Zápas splnil, co měl. Jsou před námi těžší prověrky

Trenér Jindřich Trpišovský byl s průběhem utkání proti St. Pölten i s některými individuálními výkony velmi spokojen. Víc z nich ale vyvozovat zatím nechtěl. ​​„Jsou to jenom náznaky. Jsou před námi těžší prověrky," je si vědom.

První zápas na soustředění, vítězství 5:0 nad St. Pölten. Jak se hodnotí?
„Byl to poměrně slušný výkon i na míči. Musíme si uvědomit, že jsme přijeli teprve den před zápasem a kluci jsou nyní v nejhorší možné únavě. Pohybově nejsme tak, kdy bychom v nějakých situacích chtěli být. Hráli jsme každý poločas v jiném rozestavení a hlavně do toho prvního jsme vstoupili skvěle. První půle byla na několik brejkových situací soupeře velmi dobrá. Na druhou stranu my jsme to sami chtěli takhle hodně nahoru-dolu hrát. Bylo tam několik laciných ztrát, ale jinak zápas splnil, co měl. Ve druhé půli bylo znát, že jsme měli na hřišti spoustu mladších hráčů. Soupeř změnil také rozestavení a my jsme se s tím dvacet minut srovnávali. Pak jsme ale zápas dohráli velmi dobře. Bylo tam několik velmi zajímavých individuálních výkonů. Je vždy obrovsky zajímavé sledovat hráče, jak se popasují se situací, ve které se necítí úplně komfortně, když jsou unavení. Někdo si s tím poradí lépe, někdo hůře. Den předtím jsme měli těžký trénink, dopoledne před zápasem lehčí. Proti St. Pölten jsme se zaměřili na to, aby každý dostal 45 minut herní zátěže. Moc nám nepomohl ani herní terén, ale i takový nás během sezony potká. Celkově jsem se zápasem kromě jedné pasáže ve druhé půli spokojen.“

V první půli jste si vyzkoušeli rozestavení 3–5–2. Může to být varianta i do soutěžních zápasů?
„Může to být varianta do zápasů, ve kterých budeme hrát do zhuštěné obrany. Víme, že tohle rozestavení našim útočníkům svědčí trošku víc. Uvidíme, jaké bude složení kádru. Podle toho se budeme rozhodovat. V sezoně ale přijdou momenty, kdy budeme potřebovat dva hráče nahoře například, když bude hrát soupeř s pěti obránci. Napadání a zavírání stoperů je s nimi daleko snazší. I při finále máte před brankou dva hráče, což se v první půli ukázalo. Na druhou stranu jsme velmi silní v křídelních prostorech a v tomhle rozestavení nám potom chybí. Varianta to může být, rádi bychom navázali na to, co jsme zkoušeli v Liberci. Může se stát, že ji v sezoně použijeme.“

Ve druhé půli na krajích obrany nastoupili Oscar Dorley a Lukáš Masopust. Počítáte s nimi jako záskok na tuto pozici?
„U Lukáše stoprocentně. Tím, že máme dostatečný počet křídel, tak může alternovat na pozici Vládi Coufala. Může tam hrát i Tomáš Holeš, ale počítáme tam s Lukášem. On to půl roku hrál i v Jablonci a hrál tam velmi dobře. Jeho podpora ofenzívy z těchto prostor je potom skvělá. S Lukášem na bekovi počítáme stoprocentně. O Osciho potřebujeme teď na soustředění levého obránce. Víme, že je na lajně skvělý. Zatím se nám tam líbí více, ať už je to na křídle nebo v obraně, než na středu hřiště. Tam očekáváme trochu jiný styl hry, jinou typologii. U Osciho nemám vůbec strach směrem dopředu, kde zahraje skvěle. Jeho běžecká podpora je skvělá, je to takový liberijský Marcelo. Ale jak na tom bude dozadu, to je otázka. Nikdy to nehrál, bude s tím hrozně práce. Zkoušeli jsme ho na levém obránci občas na tréninku, budeme ho zkoušet v příštím zápase. Je to varianta pro zápasy, ve kterých budeme hodně dominantní. Má skvělé rychlostní předpoklady a parádní centr levačkou. Je výborný jeden na jednoho. Uvidíme, jak na tom bude, ale chceme to určitě vyzkoušet.“

St. Pölten se v rakouské lize zachraňoval. Bylo záměrem začít s jednodušším soupeřem?
„Moc jsme si nemohli ani vybírat. Kvůli koronavirové situaci moc týmů v Rakousku ani teď není. Především jsme potřebovali hrát v termínech, které jsme si zvolili. Ale takový soupeř se nám hodil. Zátěž posledních deset dní byla abnormální. Minulé soustředění bylo podle mě nejtěžší za tu dobu, co jsem ve Slavii. Potom měli hráči dva a půl dne volno, následovala cesta a dva tréninky. Nám se to hodilo. Kdyby proti nám nastoupil soupeř, který by byl hodně fyzicky a běžecky vybavený, tak by to bylo o něčem jiném. Nechtěli jsme hráče příliš trápit. Teď jsou hráči odcukrovaní, mají obrovsky stažené svaly. Chtěli jsme soupeře, proti kterému budeme moct kontrolovat hru a ne svádět běžecké souboje.“

Představily se všechny posily, dvě se prosadily i střelecky. Jaká s nimi panuje zatím spokojenost?
„Mně se v zápase obrovsky líbil Ondřej Karafiát, ať už na stoperu, nebo na pozici šestky. Byl u gólu na 4:0, sám dal gól na 5:0. Nechci se moc bavit o individuálních výkonech, protože byl ten zápas spíše místo herního tréninku, ale Káfa hrál skvěle. Tomáš Malínský to měl trochu složitější, protože tu je hřiště, které je trošku kratší a užší, než bývá normálně. Navíc jsme hráli do plné obrany. Dal ale také branku, připravil další dvě pěkné pozice. Kuchtič trošku ze začátku spal, ale pak se na konci probral a měl bod. I Michal Beran měl některé zajímavé momenty. Nechci to ale příliš rozebírat. Jsme někde úplně jinde, než budeme v sezoně. Zápas byl atypický. Jsou to náznaky. Teď nás čekají těžší zkoušky.“